Aç karnına 1 dilim yemek bile süper etkiye sahip! Bağırsakları fırçalar gibi temizliyor

Sağlık 10.06.2024 - 13:57, Güncelleme: 10.06.2024 - 13:57
 

Aç karnına 1 dilim yemek bile süper etkiye sahip! Bağırsakları fırçalar gibi temizliyor

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuz, ferahlatıcı etkisiyle en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Aç karnına tükettiğinizde ise vücuda etkileri bambaşkaymış. İşte detaylar.
Birçok kişi, aç karnına karpuz yemenin sindirim sorunlarına neden olabileceğini düşünür. Aç karnına tüketildiğinde genellikle büyüklerimiz tarafından uyarılırız. Açken tüketildiğinde mideye zarar vereceği düşüncesi bazı insanlar tarafından devam ederken, farklı faydalarının olduğu da söyleniyor. Geleneksel inanışlara göre aç karnına tükettiğiniz karpuz, mide problemleri yaratabilir. Yani bu inanışa göre karpuz tükettikten sonra mide ekşimesi, gaz problemleri veya mide bulantısı yaşamanız muhtemel. Ancak her yiyecekte olduğu gibi her şeyin fazlası elbette ki zarara yol açabilir. Bazıları ise aç karnına karpuz yemenin vücudu serinlettiği ve ferah bir başlangıç yaptığına inanır. Özellikle sıcak yaz günlerinde sabah erkenden karpuz yiyerek güne başlamak, vücudun nem dengesini sağlamak ve serin kalabilmek için verimlidir. Karpuzun içerisindeki yüksek su lif içeriği bağırsak hareketlerini artırarak sindirimi kolaylaştırır. Bu yüzden sıklıkla "Karpuz ye, miden temizlenir" gibi cümleler duyarız. Sabah aç karnına yediğiniz karpuz, su içmiş gibi bir etki yaratabilir. Ancak sudan farklı olarak bağırsaklarınızı da canlandıracaktır. %90'dan fazla su içeren karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayarak dehidrasyonu önler. Yaz aylarında terleme nedeniyle kaybedilen sıvının geri alınmasını sağlayabilir. Ayrıca bilimsel verilere göre karpuzun şeker içeriği kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir. Gün boyu enerji depolamak için aşırıya kaçmadan, aç karnına karpuz tüketebilirsiniz. Karpuzun ani kan şekeri dalgalanmalarını önleyeceği söyleniyor. Doktorlar, insülin direnci ve diyabet sorunu olan kişilerin 2 dilim karpuzu aşmaması gerektiğini belirtiyor.  Karpuzun içerisindeki amino asit olan sitrülin kas ağrılarını hafifletebilir. Sabah tükettiğiniz yeterli miktarda karpuz, kas problemlerini azaltabilir. Gün içerisinde daha esnek hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda spor sonrasında 1 bardak karpuz suyu tüketebilirsiniz.
Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden karpuz, ferahlatıcı etkisiyle en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Aç karnına tükettiğinizde ise vücuda etkileri bambaşkaymış. İşte detaylar.

Birçok kişi, aç karnına karpuz yemenin sindirim sorunlarına neden olabileceğini düşünür. Aç karnına tüketildiğinde genellikle büyüklerimiz tarafından uyarılırız. Açken tüketildiğinde mideye zarar vereceği düşüncesi bazı insanlar tarafından devam ederken, farklı faydalarının olduğu da söyleniyor.

Geleneksel inanışlara göre aç karnına tükettiğiniz karpuz, mide problemleri yaratabilir. Yani bu inanışa göre karpuz tükettikten sonra mide ekşimesi, gaz problemleri veya mide bulantısı yaşamanız muhtemel. Ancak her yiyecekte olduğu gibi her şeyin fazlası elbette ki zarara yol açabilir.

Bazıları ise aç karnına karpuz yemenin vücudu serinlettiği ve ferah bir başlangıç yaptığına inanır. Özellikle sıcak yaz günlerinde sabah erkenden karpuz yiyerek güne başlamak, vücudun nem dengesini sağlamak ve serin kalabilmek için verimlidir.

Karpuzun içerisindeki yüksek su lif içeriği bağırsak hareketlerini artırarak sindirimi kolaylaştırır. Bu yüzden sıklıkla "Karpuz ye, miden temizlenir" gibi cümleler duyarız. Sabah aç karnına yediğiniz karpuz, su içmiş gibi bir etki yaratabilir. Ancak sudan farklı olarak bağırsaklarınızı da canlandıracaktır.

%90'dan fazla su içeren karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını karşılayarak dehidrasyonu önler. Yaz aylarında terleme nedeniyle kaybedilen sıvının geri alınmasını sağlayabilir. Ayrıca bilimsel verilere göre karpuzun şeker içeriği kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Gün boyu enerji depolamak için aşırıya kaçmadan, aç karnına karpuz tüketebilirsiniz. Karpuzun ani kan şekeri dalgalanmalarını önleyeceği söyleniyor. Doktorlar, insülin direnci ve diyabet sorunu olan kişilerin 2 dilim karpuzu aşmaması gerektiğini belirtiyor. 

Karpuzun içerisindeki amino asit olan sitrülin kas ağrılarını hafifletebilir. Sabah tükettiğiniz yeterli miktarda karpuz, kas problemlerini azaltabilir. Gün içerisinde daha esnek hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda spor sonrasında 1 bardak karpuz suyu tüketebilirsiniz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.