65 yaş aylığı nedir? Yaşlılık maaşı ne kadar oldu?

Güncel 06.07.2024 - 22:50, Güncelleme: 06.07.2024 - 22:50
 

65 yaş aylığı nedir? Yaşlılık maaşı ne kadar oldu?

Halk arasında yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş aylığı, Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla belli oldu. 65 yaşını doldurmuş olan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık hakkından yararlanmayan vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı 2024 Temmuz ayında 3 bin 504'den 4 bin 180 'TL'ye yükseltildi.
65 yaş maaşı herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara veriliyor. Yaşlılık maaşı, haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte arttı. ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR? Engelli maaşı yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlar için 2 bin 797 TL'den 3 bin 336 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar için ise 4 bin 196 TL'den 5 bin 5 TL'ye yükseltildi. 65 YAŞ AYLIĞI NEDİR? YAŞLILIK AYLIĞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR? 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında bağlanan 65 yaş aylığı (yaşlılık aylığı) sosyal anlamda hiçbir geliri ve güvencesi olmayan, ekonomik durumu yetersiz olan ve adından da belli olduğu gibi 65 yaşını doldurmuş kadın ya da erkek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği devlet tarafından bağlanan maaştır. 65 yaş aylığını alabilmek ve bu imkânlardan yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlar için aranan bu şartlar; -65 yaşın doldurulması, -Türk vatandaşı olması, -Hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması, -Nafaka almıyor olması, -Hiçbir geliri olmaması, -Sağlık sigortasının olmaması, -Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık almıyor olması, -Hane halkının ortalama geliri, asgari ücretin net tutarının üçte birinde fazla olmamasıdır. Yukarıda belirtilen şartları yerine getirenler, yaşlılık aylığı almaya hak kazanmaktadır Ancak aranan bu şartlardan bir ya da birkaç tanesini yerine getirmeyen vatandaşların 65 yaş aylığı için yapmış olduğu başvuru reddedilir.
Halk arasında yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş aylığı, Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla belli oldu. 65 yaşını doldurmuş olan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık hakkından yararlanmayan vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı 2024 Temmuz ayında 3 bin 504'den 4 bin 180 'TL'ye yükseltildi.

65 yaş maaşı herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara veriliyor. Yaşlılık maaşı, haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte arttı.

ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR?

Engelli maaşı yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlar için 2 bin 797 TL'den 3 bin 336 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlar için ise 4 bin 196 TL'den 5 bin 5 TL'ye yükseltildi.

65 YAŞ AYLIĞI NEDİR? YAŞLILIK AYLIĞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında bağlanan 65 yaş aylığı (yaşlılık aylığı) sosyal anlamda hiçbir geliri ve güvencesi olmayan, ekonomik durumu yetersiz olan ve adından da belli olduğu gibi 65 yaşını doldurmuş kadın ya da erkek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği devlet tarafından bağlanan maaştır.

65 yaş aylığını alabilmek ve bu imkânlardan yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlar için aranan bu şartlar;

-65 yaşın doldurulması,
-Türk vatandaşı olması,
-Hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması,
-Nafaka almıyor olması,
-Hiçbir geliri olmaması,
-Sağlık sigortasının olmaması,
-Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık almıyor olması,
-Hane halkının ortalama geliri, asgari ücretin net tutarının üçte birinde fazla olmamasıdır.

Yukarıda belirtilen şartları yerine getirenler, yaşlılık aylığı almaya hak kazanmaktadır Ancak aranan bu şartlardan bir ya da birkaç tanesini yerine getirmeyen vatandaşların 65 yaş aylığı için yapmış olduğu başvuru reddedilir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.