5 kişinin hayatını kaybettiği Titan'dan son görüntüler

07.07.2023 - 14:36, Güncelleme: 07.07.2023 - 14:36
 

5 kişinin hayatını kaybettiği Titan'dan son görüntüler

Titanik enkazına dalış gerçekleştirirken meydana gelen patlama nedeni ile 5 kişinin ölümüne neden olan Titan denizaltısının daha önce bir belgesel çekimi için yapılan dalışta da arızalandığı ortaya çıktı. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin görüntüleri bugün ABD'nin en çok konuşulan konularından biri oldu.
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Titanik'in enkazını görmek isteyen turistleri taşıyan ancak Atlas Okyanusu'na dalış yaptığı sırada gerçekleşen ani bir patlama nedeniyle 5 kişiye mezar olan Titan'ın bir önceki dalışının görüntülerini yayınladı. Bugün ABD medyasında kendine geniş yer bulan 'Take me to Titanic' isimli BBC belgeseli aslında 2022 yılında yayınlandı ancak Titan faciası sonrası yeniden gündeme geldi. PİLOT KONTROLÜ KAYBETTİ, SAATLERCE OKYANUSUN ALTINDA BEKLEDİLER Dikkat çeken görüntülerde, Titan deniz aracının eski bir pilotunun dalış sırasında kontrolü kaybettiği ve korkan yolcular saatlerce okyanusun altında beklerken denizaltının daireler çizmeye başladığını görülüyor. Titan'ın içindeki görüntüler çekildiğinde denizaltı, deniz seviyesinin 12.500 fit altında ve Titanic'in enkazına 300 metre uzaklıktaydı. DENİZ ALTINDA DAİRELER ÇİZMEYE BAŞLADI: 'BİR SORUNUMUZ VAR' Belgeselde eski dalışın pilotu Scott Griffith'in "Bir sorunumuz var, İticilerde bir sorun var, çalışmıyorlar" dediği duyuluyor. İngiliz Mirror gazetesinde yer alan iddiaya göre, Titan'ın itici motorlarından biri yanlış monte edilmişti. Motorların biri denizaltıyı bir yöne iterken diğer motor onu başka bir yöne itiyordu. Bu da Titan'ın deniz altında daireler çizmesine neden oluyordu. SAATLERCE BEKLEDİLER: "BAŞARAMAYACAĞIZ" OceanGate'in CEO'su Stockton Rush'ın denizaltıdaki sorunu çözmek için çalışırken dehşete kapılmış mürettebat üyeleri saatlerce bekledi. Belgeseldeki görüntülerde başını ellerinin arasına almış bir şekilde beklediği görülen yolcu Reneta Rojas BBC'ye yaptığı açıklamada, "Titanik'ten tam anlamıyla 300 metre uzaklıktaydık ancak daireler çizerek oraya gitmemiz mümkün değildi. Ne düşündüğümü biliyorsunuz, 'başaramayacağız' dedim" ifadelerini kullandı. Belgeselin kameramanı Jaden Pan ise "Klostrofobik biri değilim ama o anda çıldıracak gibiydim" dedi.
Titanik enkazına dalış gerçekleştirirken meydana gelen patlama nedeni ile 5 kişinin ölümüne neden olan Titan denizaltısının daha önce bir belgesel çekimi için yapılan dalışta da arızalandığı ortaya çıktı. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin görüntüleri bugün ABD'nin en çok konuşulan konularından biri oldu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Titanik'in enkazını görmek isteyen turistleri taşıyan ancak Atlas Okyanusu'na dalış yaptığı sırada gerçekleşen ani bir patlama nedeniyle 5 kişiye mezar olan Titan'ın bir önceki dalışının görüntülerini yayınladı.

Bugün ABD medyasında kendine geniş yer bulan 'Take me to Titanic' isimli BBC belgeseli aslında 2022 yılında yayınlandı ancak Titan faciası sonrası yeniden gündeme geldi.

PİLOT KONTROLÜ KAYBETTİ, SAATLERCE OKYANUSUN ALTINDA BEKLEDİLER
Dikkat çeken görüntülerde, Titan deniz aracının eski bir pilotunun dalış sırasında kontrolü kaybettiği ve korkan yolcular saatlerce okyanusun altında beklerken denizaltının daireler çizmeye başladığını görülüyor.

Titan'ın içindeki görüntüler çekildiğinde denizaltı, deniz seviyesinin 12.500 fit altında ve Titanic'in enkazına 300 metre uzaklıktaydı.

DENİZ ALTINDA DAİRELER ÇİZMEYE BAŞLADI: 'BİR SORUNUMUZ VAR'
Belgeselde eski dalışın pilotu Scott Griffith'in "Bir sorunumuz var, İticilerde bir sorun var, çalışmıyorlar" dediği duyuluyor.

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan iddiaya göre, Titan'ın itici motorlarından biri yanlış monte edilmişti. Motorların biri denizaltıyı bir yöne iterken diğer motor onu başka bir yöne itiyordu. Bu da Titan'ın deniz altında daireler çizmesine neden oluyordu.

SAATLERCE BEKLEDİLER: "BAŞARAMAYACAĞIZ"
OceanGate'in CEO'su Stockton Rush'ın denizaltıdaki sorunu çözmek için çalışırken dehşete kapılmış mürettebat üyeleri saatlerce bekledi.

Belgeseldeki görüntülerde başını ellerinin arasına almış bir şekilde beklediği görülen yolcu Reneta Rojas BBC'ye yaptığı açıklamada, "Titanik'ten tam anlamıyla 300 metre uzaklıktaydık ancak daireler çizerek oraya gitmemiz mümkün değildi. Ne düşündüğümü biliyorsunuz, 'başaramayacağız' dedim" ifadelerini kullandı.

Belgeselin kameramanı Jaden Pan ise "Klostrofobik biri değilim ama o anda çıldıracak gibiydim" dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.