20-40 yaş arasında görülüyor! Gece uykudan uyandıran şiddetli ağrılara neden oluyor

Sağlık 10.11.2023 - 15:13, Güncelleme: 10.11.2023 - 15:13
 

20-40 yaş arasında görülüyor! Gece uykudan uyandıran şiddetli ağrılara neden oluyor

Küme tipi baş ağrısı, başın bir tarafında, genellikle göz çevresinde hissedilen dayanılmaz ağrılar olarak tarif ediliyor. Kesin nedeni bilinmiyor ancak küme baş tipi ağrısında vücudun biyolojik saatindeki anormalliklerin rol oynadığı düşünülüyor. Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özden Yener Çakmak, küme tipi baş ağrısı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.
NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR  Küme tipi baş ağrısı, migren ve gerilim tipi baş ağrısından sonra en sık görülen primer baş ağrısı tipi ve nedeni tam olarak bilinmiyor. Her yaşta görülebilse de 20-40 yaş arası kişilerde ve erkeklerde daha sık ortaya çıkıyor. Tütün ürünleri kullanmak bir diğer risk faktörü. Alkol kullanımı da ağrı başlangıcını tetikleyebiliyor. Küme tipi baş ağrısı göz etrafında tek taraflı, kısa süreli ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize, belli dönemlerde ataklar halinde tekrarlayan bir baş ağrısı türü. Genellikle gece uykudan uyandıran şiddetli ağrılar meydana geliyor. DÖNEMLER ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKIYOR  Küme tipi baş ağrısında ağrı tipik olarak 15-180 dakika arasında sürüyor, gün içinde 1 ila 8 defa arasında tekrarlayabiliyor. Ataklar genellikle aylar ya da yıllar süren baş ağrısız dönemler ile ayrılmış olan, haftalar ya da aylar süren (sıklıkla 1-3 ay) küme dönemleri şeklinde ortaya çıkıyor. Kişilerde ağrı periyotlarının süresi ve zamanı sabit olabiliyor. Hastaların daha az bir kısmında ise düzelme olmaksızın baş ağrısı devam ediyor ve o zaman sürekli küme (kronik küme) olarak adlandırılıyor.            EN ÇOK GÖZÜ VURUYOR  Küme tipi baş ağrısı tek taraflı, şiddetli, daha çok göz etrafında kendini gösteren ağrılarla meydana geliyor. Ağrının bir diğer tipik özelliği genellikle geceleri ya da sabaha karşı aynı saatlerde başlaması.  AĞRIYA EŞLİK EDEN AŞAĞIDAKİ BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ  1- Aynı taraf gözde kanlanma, yaşarma ya da batma hissi 2- Aynı taraf burunda tıkanıklık ya da burun akıntısı 3- Aynı taraf alında ya da yüzde terleme 4- Aynı taraf göz kapağında düşüklük  5- Yüzde ve gözde ödem  6- Ajitasyon ve huzursuzluk  AĞRI BAŞLAYINCA DOLAŞMA İHTİYACI GELİYOR  Küme baş ağrısı yaşayan kişi genellikle artan huzursuzluk nedeniyle oturamıyor ve dolanma ihtiyacı hissediyor.  Bazen migren tipi ağrılarda da olduğu gibi ışık hassasiyeti olabiliyor. Ağrı atağı sırasında bradikardi (kalp hızında düşme), hipertansiyon (tansiyonda yükselme), mide salgı üretiminde artış olabiliyor.   TETİKLEYİCİLERİ ORTADAN KALDIRMAK ÖNEMLİ  Tedavi basamakları tetikleyicilerin ortadan kaldırılması, atak tedavisi ve uzun süreli koruma yani atakların önlenmesini sağlayan profilaktik tedavi olarak sınıflandırılabilir. Öncelikle hastaların tütün ürünleri ve alkol gibi tetikleyicilerin kullanımını azaltmaları ya da kesmeleri gerekiyor. Atakları tetikleyebilecek aşırı sıcağa maruziyet ve egzersizden kaçınılmalı. Migren ataklarından farklı olarak bu kişilerde gıda hassasiyeti, hormonal ve stresör faktörlerin atak tetikleyici özelliği yok.
Küme tipi baş ağrısı, başın bir tarafında, genellikle göz çevresinde hissedilen dayanılmaz ağrılar olarak tarif ediliyor. Kesin nedeni bilinmiyor ancak küme baş tipi ağrısında vücudun biyolojik saatindeki anormalliklerin rol oynadığı düşünülüyor. Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özden Yener Çakmak, küme tipi baş ağrısı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

NEDENİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR 

Küme tipi baş ağrısı, migren ve gerilim tipi baş ağrısından sonra en sık görülen primer baş ağrısı tipi ve nedeni tam olarak bilinmiyor. Her yaşta görülebilse de 20-40 yaş arası kişilerde ve erkeklerde daha sık ortaya çıkıyor. Tütün ürünleri kullanmak bir diğer risk faktörü. Alkol kullanımı da ağrı başlangıcını tetikleyebiliyor. baş ağrısı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank">Küme tipi baş ağrısı göz etrafında tek taraflı, kısa süreli ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize, belli dönemlerde ataklar halinde tekrarlayan bir baş ağrısı türü. Genellikle gece uykudan uyandıran şiddetli ağrılar meydana geliyor.

DÖNEMLER ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKIYOR 

Küme tipi baş ağrısında ağrı tipik olarak 15-180 dakika arasında sürüyor, gün içinde 1 ila 8 defa arasında tekrarlayabiliyor. Ataklar genellikle aylar ya da yıllar süren baş ağrısız dönemler ile ayrılmış olan, haftalar ya da aylar süren (sıklıkla 1-3 ay) küme dönemleri şeklinde ortaya çıkıyor. Kişilerde ağrı periyotlarının süresi ve zamanı sabit olabiliyor. Hastaların daha az bir kısmında ise düzelme olmaksızın baş ağrısı devam ediyor ve o zaman sürekli küme (kronik küme) olarak adlandırılıyor.           

EN ÇOK GÖZÜ VURUYOR 

baş ağrısı " class="text-dark font-weight-bold" target="_blank">Küme tipi baş ağrısı tek taraflı, şiddetli, daha çok göz etrafında kendini gösteren ağrılarla meydana geliyor. Ağrının bir diğer tipik özelliği genellikle geceleri ya da sabaha karşı aynı saatlerde başlaması. 

AĞRIYA EŞLİK EDEN AŞAĞIDAKİ BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ 

1- Aynı taraf gözde kanlanma, yaşarma ya da batma hissi

2- Aynı taraf burunda tıkanıklık ya da burun akıntısı

3- Aynı taraf alında ya da yüzde terleme

4- Aynı taraf göz kapağında düşüklük 

5- Yüzde ve gözde ödem 

6- Ajitasyon ve huzursuzluk 

AĞRI BAŞLAYINCA DOLAŞMA İHTİYACI GELİYOR 

Küme baş ağrısı yaşayan kişi genellikle artan huzursuzluk nedeniyle oturamıyor ve dolanma ihtiyacı hissediyor.  Bazen migren tipi ağrılarda da olduğu gibi ışık hassasiyeti olabiliyor. Ağrı atağı sırasında bradikardi (kalp hızında düşme), hipertansiyon (tansiyonda yükselme), mide salgı üretiminde artış olabiliyor.  

TETİKLEYİCİLERİ ORTADAN KALDIRMAK ÖNEMLİ 

Tedavi basamakları tetikleyicilerin ortadan kaldırılması, atak tedavisi ve uzun süreli koruma yani atakların önlenmesini sağlayan profilaktik tedavi olarak sınıflandırılabilir. Öncelikle hastaların tütün ürünleri ve alkol gibi tetikleyicilerin kullanımını azaltmaları ya da kesmeleri gerekiyor. Atakları tetikleyebilecek aşırı sıcağa maruziyet ve egzersizden kaçınılmalı. Migren ataklarından farklı olarak bu kişilerde gıda hassasiyeti, hormonal ve stresör faktörlerin atak tetikleyici özelliği yok.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.