Yücel OKUTUR
Köşe Yazarı
Yücel OKUTUR
-
 

Turizme enflasyon etkisi

Turizm sezonu ülkemizde yoğun taleple başladı. Turizm işletmeleri her yıl acenteler ve kuruluşlar ile rezervasyon protokollerini bir önceki sezonda yaptılar. Enflasyonun 2022 ve 2023 yılında büyük artış göstermesi turizmcinin gıda maliyetlerini ve personel giderlerini yüzde yüz ile yüzde üç yüz arttırmıştır. Bu maliyetler Turizm işletmelerini ciddi anlamda tedirgin etmiştir.  Şu anda acentelere otellerin önceden verilmiş oda fiyatlarıyla, güncel maliyetleri hemen hemen kâr marjlarını yok etmiş gözüküyor. Bir otelde hizmet personeli asgari ücretli bir kişinin maaş + sigorta + vergiler + yeme içme + konaklama + kıyafet masrafı 21.500.00 TL maliyetindedir. Gıda, enerji, su ve diğer maliyetleri eklediğinizde bu yıl turizmci, enflasyona yenik düşecek gözüküyor. Yıllardır Avrupa’nın en kaliteli tesislerine sahip olmamıza rağmen turizmin en önemli sorunu, otellerimizin gerçek satış değerlerine ulaşamaması. Bunun nedeni turizmcinin kendi içinde rekabete girmesi ve devletimizle birlikte turizm kuruluşlarının ortak karar alamamasıdır. Gelişmiş ülkelerde yaşanan krizlerde yatırımcılar, devletin himayesinde riskler yapılandırılarak, yeniden üretime ve ekonomiye kazandırılmaktadır. Böylece yatırımcısını ayakta tutmuş olmaktadır. Ayrıca Turizm Bakanlığı'mızın pandemiyle birlikte çıkarmış olduğu (Tanıtım binde 7,5 brüt ciro üzerinden, sürdürebilir belgeler, v.s ) vergiler de turizmciyi zora sokmaktadır. Halbuki turizm, ülkemize ithalatı olmadan her yıl 50 milyar dolardan fazla cari açığa destek olmaktadır. Devletimizin turizme yapacağı yatırımlar ile tarihi yerlerin restorasyonu, tarım alanlarının rehabilitesi, doğal alanlardaki park, bahçeler ve plajların düzenlenmesi, golf alanlarının çoğaltılması, deniz kıyılarının yatlar için özel barınma ve tekne bağlama mapalarının yapılması, birbirinden güzel belde ve ilçelerimizin görsel kirlilik, kentsel tasarım projelerinin yapılarak marka değerlerinin yükseltilmesi ile turizmcinin geliri artacak, ülkemize ekonomide büyük katkısı olacaktır.  Turizm Bakanımız geçmiş tecrübesiyle bu dönem, turizmde geleceğin yatırımları ve teşvikiyle turizme büyük bir ivme kazandırabilir. Güzel bir sezon olması temennisiyle iyi günler dilerim.
Ekleme Tarihi: 03 Temmuz 2023 - Pazartesi
Yücel OKUTUR

Turizme enflasyon etkisi

Turizm sezonu ülkemizde yoğun taleple başladı. Turizm işletmeleri her yıl acenteler ve kuruluşlar ile rezervasyon protokollerini bir önceki sezonda yaptılar. Enflasyonun 2022 ve 2023 yılında büyük artış göstermesi turizmcinin gıda maliyetlerini ve personel giderlerini yüzde yüz ile yüzde üç yüz arttırmıştır. Bu maliyetler Turizm işletmelerini ciddi anlamda tedirgin etmiştir. 

Şu anda acentelere otellerin önceden verilmiş oda fiyatlarıyla, güncel maliyetleri hemen hemen kâr marjlarını yok etmiş gözüküyor. Bir otelde hizmet personeli asgari ücretli bir kişinin maaş + sigorta + vergiler + yeme içme + konaklama + kıyafet masrafı 21.500.00 TL maliyetindedir.

Gıda, enerji, su ve diğer maliyetleri eklediğinizde bu yıl turizmci, enflasyona yenik düşecek gözüküyor. Yıllardır Avrupa’nın en kaliteli tesislerine sahip olmamıza rağmen turizmin en önemli sorunu, otellerimizin gerçek satış değerlerine ulaşamaması.

Bunun nedeni turizmcinin kendi içinde rekabete girmesi ve devletimizle birlikte turizm kuruluşlarının ortak karar alamamasıdır. Gelişmiş ülkelerde yaşanan krizlerde yatırımcılar, devletin himayesinde riskler yapılandırılarak, yeniden üretime ve ekonomiye kazandırılmaktadır. Böylece yatırımcısını ayakta tutmuş olmaktadır.

Ayrıca Turizm Bakanlığı'mızın pandemiyle birlikte çıkarmış olduğu (Tanıtım binde 7,5 brüt ciro üzerinden, sürdürebilir belgeler, v.s ) vergiler de turizmciyi zora sokmaktadır. Halbuki turizm, ülkemize ithalatı olmadan her yıl 50 milyar dolardan fazla cari açığa destek olmaktadır.

Devletimizin turizme yapacağı yatırımlar ile tarihi yerlerin restorasyonu, tarım alanlarının rehabilitesi, doğal alanlardaki park, bahçeler ve plajların düzenlenmesi, golf alanlarının çoğaltılması, deniz kıyılarının yatlar için özel barınma ve tekne bağlama mapalarının yapılması, birbirinden güzel belde ve ilçelerimizin görsel kirlilik, kentsel tasarım projelerinin yapılarak marka değerlerinin yükseltilmesi ile turizmcinin geliri artacak, ülkemize ekonomide büyük katkısı olacaktır. 

Turizm Bakanımız geçmiş tecrübesiyle bu dönem, turizmde geleceğin yatırımları ve teşvikiyle turizme büyük bir ivme kazandırabilir.

Güzel bir sezon olması temennisiyle iyi günler dilerim.

Yazıya ifade bırak !
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.