Sabah güneşi almak için sebepleriniz var! İşte 4 inanılmaz etkisi

Sağlık 30.05.2024 - 13:11, Güncelleme: 30.05.2024 - 13:11
 

Sabah güneşi almak için sebepleriniz var! İşte 4 inanılmaz etkisi

Sabah güneşi mi, akşam güneşi mi? Akşam güneşinin güzele vurduğu halk arasında bilinse de, sabah güneşinin güzelleştirdiği yeterince bilinen bir şey değil. Biz de haberimizde sağlığına ve güzelliğine önem verenler için sabah güneşinin faydalarını derledik!
SEROTONİN VE KORTİZOL ÜRETİR Dr. Jacob Liberman'a göre, insan vücudundaki her hücre, doğru şekilde çalışması için bir enerji kaynağı olarak ışığa bağlı. İç mekan ışığı bazı faydalar sağlıyor. Ancak güneş ışığının gücü ve iyileştirici özellikleri ile karşılaştırılamaz. Güneş ışığı gözlere girdiğinde vücuda ‘fotobiyomodülasyon’ yoluyla rehberlik eder. Bu, ışığın gıdadan gelen enerjiyi hücrelere güç sağlamak için gereken enerjiye dönüştüren hücre mitokondrileriyle nasıl etkileşime girdiğini ifade ediyor. Sabah güneş ışığı sadece bu uykulu hissi üzerinizden atmanıza yardımcı olmuyor. Günlük görevlerinizi yerine getirmenizi sağlayan serotonin ve kortizol gibi önemli hormonların üretilmesine de yardımcı oluyor. Serotonin, sirkadiyen ritimlerimizi düzenleyen melatoninin öncüsü olduğu için sabah güneş ışığı da her gece onarıcı uyku almayı sağlıyor. DAHA İYİ BİR RUH HALİ Birçok uzman, mevsimsel depresyondan muzdarip insanlar için hafif terapi öneriyor. Çok fazla güneş ışığı almayan soğuk iklimlerde yaşayan kişiler, ışık kutuları adı verilen parlak, iç mekan ışıklarını önerebiliyor. Ancak, bu ışıklar bile güneş ışığının lüks seviyeleriyle karşılaştırılamaz. Bulutlu bir kış gününde güneş, iç mekan aydınlatmasının gücünü çok aşan 1000 ya da daha yüksek lüks seviyeleri üretiyor. Güneşli yaz günlerinde güneş ışığı, iç mekan floresan aydınlatmasından 11 ila 43 kat daha yüksek ışık seviyeleri sağlayabiliyor. Bu nedenle, kendinizi yorgun veya bitkin hissediyorsanız, her gün en az 30 dakika doğrudan güneş ışığı aldığınızdan emin olmalısınız. Sabah güneş ışığı tercih ediliyor, ancak herhangi bir saatte güneş ışığı da ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. KANSER RİSKİNİ AZALTIR Sabah güneş ışığı sadece zihinsel sağlığınızı güçlendirmekle kalmaz, daha iyi uyumanıza da yardımcı olur. Ayrıca stres seviyeleri ve görme gibi fiziksel sağlık özelliklerini de geliştirir. Çalışmalar, güneş ışığı eksikliğinin miyopi ya da miyopluk için risk faktörlerini artırabileceğini gösteriyor. Güneş ışığı, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olarak enfeksiyonları ve bakterileri de önler. Ayrıca sabah güneş ışığı, kan basıncını düşürdüğü gösterilen nitrik oksit salınımını tetiklediği için kalp sağlığını da iyileştirebiliyor. Güneş ışığına maruz kalmak kolorektal, prostat, meme kanseri ve hodgkin dışı lenfoma gibi belirli kanserlerin riskini azaltabiliyor. Bilim insanları, artan D vitamini ve bağışıklık sistemi ile sirkadiyen ritim modülasyonunun kanser risklerini azaltmada rol oynadığı bulundu. KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR Kilo vermeye çalışıyorsanız, sabahın erken saatlerindeki güneş ışığı size yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, sabah güneş ışığı alan kişilerin çalışma süresi boyunca daha az kilolu olduğu ortaya çıktı. Obez kadınlarda üç hafta boyunca en az 45 dakika sabah ışığına maruz kalmanın vücut yağında ve iştahta azalmaya yol açtığını keşfeden başka bir çalışma da bulunuyor.
Sabah güneşi mi, akşam güneşi mi? Akşam güneşinin güzele vurduğu halk arasında bilinse de, sabah güneşinin güzelleştirdiği yeterince bilinen bir şey değil. Biz de haberimizde sağlığına ve güzelliğine önem verenler için sabah güneşinin faydalarını derledik!

SEROTONİN VE KORTİZOL ÜRETİR

Dr. Jacob Liberman'a göre, insan vücudundaki her hücre, doğru şekilde çalışması için bir enerji kaynağı olarak ışığa bağlı. İç mekan ışığı bazı faydalar sağlıyor. Ancak güneş ışığının gücü ve iyileştirici özellikleri ile karşılaştırılamaz. Güneş ışığı gözlere girdiğinde vücuda ‘fotobiyomodülasyon’ yoluyla rehberlik eder. Bu, ışığın gıdadan gelen enerjiyi hücrelere güç sağlamak için gereken enerjiye dönüştüren hücre mitokondrileriyle nasıl etkileşime girdiğini ifade ediyor.

Sabah güneş ışığı sadece bu uykulu hissi üzerinizden atmanıza yardımcı olmuyor. Günlük görevlerinizi yerine getirmenizi sağlayan serotonin ve kortizol gibi önemli hormonların üretilmesine de yardımcı oluyor. Serotonin, sirkadiyen ritimlerimizi düzenleyen melatoninin öncüsü olduğu için sabah güneş ışığı da her gece onarıcı uyku almayı sağlıyor.

DAHA İYİ BİR RUH HALİ

Birçok uzman, mevsimsel depresyondan muzdarip insanlar için hafif terapi öneriyor. Çok fazla güneş ışığı almayan soğuk iklimlerde yaşayan kişiler, ışık kutuları adı verilen parlak, iç mekan ışıklarını önerebiliyor. Ancak, bu ışıklar bile güneş ışığının lüks seviyeleriyle karşılaştırılamaz. Bulutlu bir kış gününde güneş, iç mekan aydınlatmasının gücünü çok aşan 1000 ya da daha yüksek lüks seviyeleri üretiyor.

Güneşli yaz günlerinde güneş ışığı, iç mekan floresan aydınlatmasından 11 ila 43 kat daha yüksek ışık seviyeleri sağlayabiliyor. Bu nedenle, kendinizi yorgun veya bitkin hissediyorsanız, her gün en az 30 dakika doğrudan güneş ışığı aldığınızdan emin olmalısınız. Sabah güneş ışığı tercih ediliyor, ancak herhangi bir saatte güneş ışığı da ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Sabah güneş ışığı sadece zihinsel sağlığınızı güçlendirmekle kalmaz, daha iyi uyumanıza da yardımcı olur. Ayrıca stres seviyeleri ve görme gibi fiziksel sağlık özelliklerini de geliştirir. Çalışmalar, güneş ışığı eksikliğinin miyopi ya da miyopluk için risk faktörlerini artırabileceğini gösteriyor. Güneş ışığı, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olarak enfeksiyonları ve bakterileri de önler.

Ayrıca sabah güneş ışığı, kan basıncını düşürdüğü gösterilen nitrik oksit salınımını tetiklediği için kalp sağlığını da iyileştirebiliyor. Güneş ışığına maruz kalmak kolorektal, prostat, meme kanseri ve hodgkin dışı lenfoma gibi belirli kanserlerin riskini azaltabiliyor. Bilim insanları, artan D vitamini ve bağışıklık sistemi ile sirkadiyen ritim modülasyonunun kanser risklerini azaltmada rol oynadığı bulundu.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Kilo vermeye çalışıyorsanız, sabahın erken saatlerindeki güneş ışığı size yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, sabah güneş ışığı alan kişilerin çalışma süresi boyunca daha az kilolu olduğu ortaya çıktı. Obez kadınlarda üç hafta boyunca en az 45 dakika sabah ışığına maruz kalmanın vücut yağında ve iştahta azalmaya yol açtığını keşfeden başka bir çalışma da bulunuyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.