Mutfak lavabosu hastanelik edebilir!

Sağlık 19.03.2024 - 12:42, Güncelleme: 19.03.2024 - 13:10
 

Mutfak lavabosu hastanelik edebilir!

Uzmanlar uzun süren öksürüğün, soğuk algınlığının ve hatta kulak enfeksiyonunun sebebinin mutfak lavabolarında biriken pislikten kaynaklı olabileceğine işaret etti. Peki böyle bir şey mümkün olabilir mi?
Viral enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı üzerinde yapılan bir araştırma yetkilileri çok farklı bir etmene götürdü: Mutfak lavaboları. Uzmanlara göre, uzun süren öksürüğün, soğuk algınlığının ve hatta kulak enfeksiyonunun sebebi lavabolarınızda biriken pislik olabilir. İngiltere'deki Plumbworld'ün stratejik kaynak bulma başkanı Eleanor Potte, "Eğer lavabolar gerektiği şekilde temizlenmezse tıkaçlar pislikle dolar. Tıkanıklıklar yalnızca borularınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ailenizi ve sizi rahatsız edebilir" açıklamasında bulundu. Mutfak ve banyo lavabolarınızda saç ve kir birikmesi, bakterilerle dolu jel yapılı bir biyofilmin oluşmasına neden olur. Biyofilm, sıhhi tesisat armatürlerinizde ve evinizdeki diğer nemli yerlerde ortaya çıkan yapışkan bir maddedir. Üstelik biyofilm sadece kötü kokmakla kalmıyor aynı zamanda oldukça da tehlikeli. Listeria, salmonella, E.Coli, MRSA ve Lejyoner enfeksiyonlarına yol açıyor. Mutfak lavabosunda yıkanan et ürünleri sebze meyveler, başka atıklar biyofilm oluşumuna sebep olur. Giderler tıkandığında cildinizle ve yiyeceklerinizle temas edebilecek su dışarı doğru itilir. Sonunda borularda ve giderde oluşan biyofilm kırılıp yemeğinize veya bulaşıklarınıza bulaşacak kadar büyük hale gelir. Dışarı çıkan biyofilm lavaboyla temas eden kişilerde enfeksiyona, geçmeyen öksürüklere ve birçok rahatsızlığa sebep olur. Mutfak lavabolarınız sizi hastalandırsın istemiyorsanız lavabonuzun temizliğine dikkat etmeniz, lavabonuzun tıkanmasına izin vermemeniz gerekiyor.
Uzmanlar uzun süren öksürüğün, soğuk algınlığının ve hatta kulak enfeksiyonunun sebebinin mutfak lavabolarında biriken pislikten kaynaklı olabileceğine işaret etti. Peki böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Viral enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı üzerinde yapılan bir araştırma yetkilileri çok farklı bir etmene götürdü: Mutfak lavaboları. Uzmanlara göre, uzun süren öksürüğün, soğuk algınlığının ve hatta kulak enfeksiyonunun sebebi lavabolarınızda biriken pislik olabilir.

İngiltere'deki Plumbworld'ün stratejik kaynak bulma başkanı Eleanor Potte, "Eğer lavabolar gerektiği şekilde temizlenmezse tıkaçlar pislikle dolar. Tıkanıklıklar yalnızca borularınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ailenizi ve sizi rahatsız edebilir" açıklamasında bulundu.

Mutfak ve banyo lavabolarınızda saç ve kir birikmesi, bakterilerle dolu jel yapılı bir biyofilmin oluşmasına neden olur. Biyofilm, sıhhi tesisat armatürlerinizde ve evinizdeki diğer nemli yerlerde ortaya çıkan yapışkan bir maddedir.

Üstelik biyofilm sadece kötü kokmakla kalmıyor aynı zamanda oldukça da tehlikeli. Listeria, salmonella, E.Coli, MRSA ve Lejyoner enfeksiyonlarına yol açıyor.

Mutfak lavabosunda yıkanan et ürünleri sebze meyveler, başka atıklar biyofilm oluşumuna sebep olur.

Giderler tıkandığında cildinizle ve yiyeceklerinizle temas edebilecek su dışarı doğru itilir. Sonunda borularda ve giderde oluşan biyofilm kırılıp yemeğinize veya bulaşıklarınıza bulaşacak kadar büyük hale gelir.

Dışarı çıkan biyofilm lavaboyla temas eden kişilerde enfeksiyona, geçmeyen öksürüklere ve birçok rahatsızlığa sebep olur.

Mutfak lavabolarınız sizi hastalandırsın istemiyorsanız lavabonuzun temizliğine dikkat etmeniz, lavabonuzun tıkanmasına izin vermemeniz gerekiyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.