Memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Ekonomi 02.07.2024 - 14:39, Güncelleme: 02.07.2024 - 14:39
 

Memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü yarın açıklanacak olan enflasyon verilerinde. Memur ve emeklilere yapılacak maaş zammının hesaplanmasında enflasyon verileri etkili olacak. Peki memur maaşları ne kadar zamlanacak?
Memurlar ve memur emeklileri yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da açıklayacak. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zamda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) etkili.  SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları ise 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarında enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zamla 2024 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 49,25 zam yapılmıştı. MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE OLACAK? Toplu sözleşme gereğince, memur maaşı için enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Toplu sözleşme gereği memurlara bu yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 10'luk zamma ek olarak enflasyon farkı da verilecek. 2024 yılında TÜFE ocak-mayıs döneminde yüzde 22,72 artmıştı. Bu verilere göre, haziran ayı enflasyonu sıfır da gelse 5 aylık verilere göre, memur ve memur emeklisinin maaşında yüzde 17,38'lik artış kesinleşmiş oldu.
Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü yarın açıklanacak olan enflasyon verilerinde. Memur ve emeklilere yapılacak maaş zammının hesaplanmasında enflasyon verileri etkili olacak. Peki memur maaşları ne kadar zamlanacak?

Memurlar ve memur emeklileri yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da açıklayacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zamda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) etkili. 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları ise 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarında enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zamla 2024 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 49,25 zam yapılmıştı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE OLACAK?
Toplu sözleşme gereğince, memur maaşı için enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor.

Toplu sözleşme gereği memurlara bu yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 10'luk zamma ek olarak enflasyon farkı da verilecek.

2024 yılında TÜFE ocak-mayıs döneminde yüzde 22,72 artmıştı. Bu verilere göre, haziran ayı enflasyonu sıfır da gelse 5 aylık verilere göre, memur ve memur emeklisinin maaşında yüzde 17,38'lik artış kesinleşmiş oldu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.