İsmet İnönü Konak'ta anıldı

Yerel 25.12.2023 - 14:07, Güncelleme: 25.12.2023 - 14:22
 

İsmet İnönü Konak'ta anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının 50. yıldönümünde törenle anıldı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, hayata veda edişinin 50'inci yılında Konak Belediyesi İsmet İnönü Anı Evi'nde düzenlenen törenle anıldı. Batur: Siyasi provokasyona dönüştü İsmet İnönü anma töreni, İnönü'nün 24 Eylül 1884 tarihinde doğduğu ve Konak Belediyesi tarafından İsmet İnönü Anı Evi olarak kente kazandırılan evin önünde yapıldı. Törene Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP Konak ilçe örgütü yöneticileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. İsmet İnönü'nün savaş meydanlarındaki başarısını, ulusal ve uluslararası politikaya taşımayı başarmış büyük bir devlet adamı olduğuna dikkat çeken Batur, "12 yıl cumhurbaşkanı, 17 yıl başbakanlık yapan İsmet İnönü, her zaman barışı öncelik bilmiş, İkinci Dünya Savaşı yıllarında izlediği tarafsızlık politikasıyla tarihe damgasını vurmuştur. Türkiye'yi çağdaş dünyayla bütünleştirmek için çaba göstermiş, demokrasiye olan bağlılığını her zaman sürdürmüş ve ülkemizin temel değerlerine her zaman sadık kalmıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ardından ekonomik ve sosyal alanda bir dizi reform gerçekleştirmiştir" dedi. İsmet İnönü'nün vatanseverliği ve liderlik vasıflarıyla Türk siyasi tarihinde her zaman saygıyla hatırlandığını vurgulayan Batur, "Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur" sözünün İsmet İnönü'nün hayat hikâyesinin özeti olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Laik, demokratik cumhuriyete sonsuza kadar sahip çıkarız" "Bulunduğu makamları kişisel çıkarı için değil, milletine hizmet için kullanmıştır. Türkiye'nin çok partili sisteme geçiş sürecinde önemli bir rol oynamış, ülkemizde demokratik sürecin gelişmesinde etkili olmuştur. Kendisi her zaman Türk siyasetine yön vermiş önemli bir figürdür. Muhalefette olduğu dönemde dahi, demokrasiyi savunmuş ve cumhuriyetin devamlılığını sağlamaya yönelik çabalarını sürdürmüştür. Demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti'yle hesaplaşma içinde olanlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun en yakın silah arkadaşı olan İsmet İnönü'ye yönelik çirkin saldırılarda bulunmaya devam ediyor. Ama onlar bilsinler ki İsmet İnönü büyük devlet ve siyaset adamı olarak Türk halkının gönlündeki yere çoktan yerleşmiştir. İsmini oradan söküp atmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimsenin gücü yetmeyecektir. Bize düşen en büyük görev ise Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun yol arkadaşı İsmet İnönü'nün aziz hatırasını yaşatmak, şehitlerimizin kanıyla kurulmuş olan laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sonsuza kadar sahip çıkmaktır. Bizlere miras kalan bu ülkeyi çağdaş yarınlara taşımak için çalışmaya ve üretmeye devam etmektir."
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının 50. yıldönümünde törenle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, hayata veda edişinin 50'inci yılında Konak Belediyesi İsmet İnönü Anı Evi'nde düzenlenen törenle anıldı.

Batur: Siyasi provokasyona dönüştü

İsmet İnönü anma töreni, İnönü'nün 24 Eylül 1884 tarihinde doğduğu ve Konak Belediyesi tarafından İsmet İnönü Anı Evi olarak kente kazandırılan evin önünde yapıldı. Törene Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP Konak ilçe örgütü yöneticileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

İsmet İnönü'nün savaş meydanlarındaki başarısını, ulusal ve uluslararası politikaya taşımayı başarmış büyük bir devlet adamı olduğuna dikkat çeken Batur, "12 yıl cumhurbaşkanı, 17 yıl başbakanlık yapan İsmet İnönü, her zaman barışı öncelik bilmiş, İkinci Dünya Savaşı yıllarında izlediği tarafsızlık politikasıyla tarihe damgasını vurmuştur. Türkiye'yi çağdaş dünyayla bütünleştirmek için çaba göstermiş, demokrasiye olan bağlılığını her zaman sürdürmüş ve ülkemizin temel değerlerine her zaman sadık kalmıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ardından ekonomik ve sosyal alanda bir dizi reform gerçekleştirmiştir" dedi. İsmet İnönü'nün vatanseverliği ve liderlik vasıflarıyla Türk siyasi tarihinde her zaman saygıyla hatırlandığını vurgulayan Batur, "Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur" sözünün İsmet İnönü'nün hayat hikâyesinin özeti olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Laik, demokratik cumhuriyete sonsuza kadar sahip çıkarız"

"Bulunduğu makamları kişisel çıkarı için değil, milletine hizmet için kullanmıştır. Türkiye'nin çok partili sisteme geçiş sürecinde önemli bir rol oynamış, ülkemizde demokratik sürecin gelişmesinde etkili olmuştur. Kendisi her zaman Türk siyasetine yön vermiş önemli bir figürdür. Muhalefette olduğu dönemde dahi, demokrasiyi savunmuş ve cumhuriyetin devamlılığını sağlamaya yönelik çabalarını sürdürmüştür. Demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti'yle hesaplaşma içinde olanlar Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun en yakın silah arkadaşı olan İsmet İnönü'ye yönelik çirkin saldırılarda bulunmaya devam ediyor. Ama onlar bilsinler ki İsmet İnönü büyük devlet ve siyaset adamı olarak Türk halkının gönlündeki yere çoktan yerleşmiştir. İsmini oradan söküp atmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimsenin gücü yetmeyecektir. Bize düşen en büyük görev ise Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun yol arkadaşı İsmet İnönü'nün aziz hatırasını yaşatmak, şehitlerimizin kanıyla kurulmuş olan laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sonsuza kadar sahip çıkmaktır. Bizlere miras kalan bu ülkeyi çağdaş yarınlara taşımak için çalışmaya ve üretmeye devam etmektir."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.