Gözlerinizde kaşıntı varsa dikkat!

Sağlık 07.02.2024 - 12:58, Güncelleme: 07.02.2024 - 12:58
 

Gözlerinizde kaşıntı varsa dikkat!

Mevsimsel faktörler, toz, alerjik durumlar gözlerinizde kaşıntıya sebep olabilir. Elleriniz sürekli gözlerinize gidiyor ve sinir bozucu hatta bazen acı verici kaşıntıyı parmaklarınızla çözmeye çalışıyorsanız doğru yerdesiniz. Kaşıntınızın daha sağlıklı ve kolay çözümü haberimizde!
NEDEN GÖZLERİMİZ KAŞINIYOR? Gözlerdeki kaşıntı alerjik nedenlerden ve hava kirliliğinden kaynaklanabilir. Polen, toz ve çimen gibi alerjenler göz çevresindeki dokularda histamin adı verilen bileşiklerin salınmasına neden olur. Histamin salınımı da gözde kaşıntı, kızarıklık ve göz kapaklarında şişliğe sebep olabilir. GÖZ ALERJİNİZ OLABİLİR Eğer alerjik bir bünyeniz varsa gözlerinizin de kaşıntılardan ve kızarıklıklardan nasibini alması muhtemel. Özellikle burun akıntısı, hapşırık, gözlerde şişme, sulanma kaşıntı ve kızarıklık, boğazda kuruma hissi göz alerjisinde en sık görülen belirtiler arasında. Bu durumu sık sık yaşıyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda var. 1 HAVLU 1 BARDAK SU Kaşınan göze sıcak veya soğuk tampon uygulamak kaşıntının azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için bir havlu sıcak veya soğuk suyla ıslatılarak gözün üzerine koyulabilir. Bir süre bu şekilde beklediğinizde rahatladığınızı hissedeceksiniz. KURU GÖZ PROBLEMİNİZ VARSA ÇÖZÜM KOLAY Kuru göz problemi yaşayan kişiler yaşam alanlarında hava nemlendirici buhar makineleri kullanabilir. Nemli hava gözdeki kuruluğun ve kaşıntının giderilmesini sağlamak konusunda son derece etkili olduğundan, buhar banyosu da imdadınıza koşacaktır. SAKIN ELLERİNİZLE KAŞIMAYIN Gözleri kaşımak, mekanik olarak göz dokularında zedelenmeye yol açabilir. Kaşınma hissine sebep olan faktör kirpik ya da bir yabancı cisim olduğunda bunlar göz dokularına beklenmedik zararlar da verebilir.
Mevsimsel faktörler, toz, alerjik durumlar gözlerinizde kaşıntıya sebep olabilir. Elleriniz sürekli gözlerinize gidiyor ve sinir bozucu hatta bazen acı verici kaşıntıyı parmaklarınızla çözmeye çalışıyorsanız doğru yerdesiniz. Kaşıntınızın daha sağlıklı ve kolay çözümü haberimizde!

NEDEN GÖZLERİMİZ KAŞINIYOR?

Gözlerdeki kaşıntı alerjik nedenlerden ve hava kirliliğinden kaynaklanabilir. Polen, toz ve çimen gibi alerjenler göz çevresindeki dokularda histamin adı verilen bileşiklerin salınmasına neden olur. Histamin salınımı da gözde kaşıntı, kızarıklık ve göz kapaklarında şişliğe sebep olabilir.

GÖZ ALERJİNİZ OLABİLİR

Eğer alerjik bir bünyeniz varsa gözlerinizin de kaşıntılardan ve kızarıklıklardan nasibini alması muhtemel. Özellikle burun akıntısı, hapşırık, gözlerde şişme, sulanma kaşıntı ve kızarıklık, boğazda kuruma hissi göz alerjisinde en sık görülen belirtiler arasında. Bu durumu sık sık yaşıyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda var.

1 HAVLU 1 BARDAK SU

Kaşınan göze sıcak veya soğuk tampon uygulamak kaşıntının azalmasına yardımcı olabilir. Bunun için bir havlu sıcak veya soğuk suyla ıslatılarak gözün üzerine koyulabilir. Bir süre bu şekilde beklediğinizde rahatladığınızı hissedeceksiniz.

KURU GÖZ PROBLEMİNİZ VARSA ÇÖZÜM KOLAY

Kuru göz problemi yaşayan kişiler yaşam alanlarında hava nemlendirici buhar makineleri kullanabilir. Nemli hava gözdeki kuruluğun ve kaşıntının giderilmesini sağlamak konusunda son derece etkili olduğundan, buhar banyosu da imdadınıza koşacaktır.

SAKIN ELLERİNİZLE KAŞIMAYIN

Gözleri kaşımak, mekanik olarak göz dokularında zedelenmeye yol açabilir. Kaşınma hissine sebep olan faktör kirpik ya da bir yabancı cisim olduğunda bunlar göz dokularına beklenmedik zararlar da verebilir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.