Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu? Kök maaşa zam gelecek mi?

Ekonomi 23.06.2024 - 13:32, Güncelleme: 23.06.2024 - 13:32
 

Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu? Kök maaşa zam gelecek mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Böylece yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon farkı belirlenecek. TÜİK’in enflasyon verilerini açıklamasıyla emekli ve memurlarına yapılan zam oranları da belli oldu. Peki, Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu? Kök maaşa zam gelecek mi?
Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu, kök maaşa zam gelecek mi? Haziran enflasyonunun belli olmasıyla birlikte, 6 aylık enflasyon farkına bağlı olarak temmuz zammı belli olacak. Emekliler, 5 aylık enflasyona göre yüzde 22,72'lik zammı şimdiden hak etmiş oldu. Gözler TÜİK tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına çevrildi.  Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu? Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şunları söyledi: “Kök maaşa ilişkin tartışmalar son yıllarda yapılmaya başlandı. Yapılan artışlar kök maaşa yapıldığı ve ciddi oranda maaşı etkilediği için bir kafa karışıklığına yol açtı. Devlet yatırılan prime göre bir maaş hesaplıyor ve eğer sigorta primini düşükten yatırdıysanız maaşınız muhtemeldir ki en düşük emekli maaşı skalasında olacak. Emekliler kök maaşlarını öğrenebilirler. E-Devlet üzerinden giriş yapıp sigorta sistemi üzerinden asıl maaşlarını öğrenebilirler. Kök maaş asıl prime esas ücrettir. Prime esas ücret üzerinden oransal zamlar yapılır. Sene sonunda yüzde 25 zam yapılacaksa prime esas kazanç üzerinden yapılacaktır. Eğer sizin kök maaşınız 8 bin TL ise ve tahmini 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25 olduğunu düşünürsek, eğer en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL rakamı hiç artırılmazsa siz oransal zamdan faydalanamayacaksınız demektir. Çünkü sizin maaşınız 10 bin TL’ye tamamlanıyor. 8 bin TL’nin yüzde 25’i 2 bin TL’dir. Bunu eklediğinizde 10 bin TL yapıyor. Eğer en düşük emekli maaşı 15 bin TL’ye çıkarsa, sizin de kök maaşınız 8 bin TL ise, maaşınız 10 bin TL’ye çıkacak. Ancak devlet sizin maaşınızı 15 bin TL’ye tamamlayacak.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Böylece yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon farkı belirlenecek. TÜİK’in enflasyon verilerini açıklamasıyla emekli ve memurlarına yapılan zam oranları da belli oldu. Peki, Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu? Kök maaşa zam gelecek mi?

Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu, kök maaşa zam gelecek mi? Haziran enflasyonunun belli olmasıyla birlikte, 6 aylık enflasyon farkına bağlı olarak temmuz zammı belli olacak. Emekliler, 5 aylık enflasyona göre yüzde 22,72'lik zammı şimdiden hak etmiş oldu. Gözler TÜİK tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına çevrildi. 

Emekli kök maaşına zam var mı, yok mu?

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şunları söyledi:

“Kök maaşa ilişkin tartışmalar son yıllarda yapılmaya başlandı. Yapılan artışlar kök maaşa yapıldığı ve ciddi oranda maaşı etkilediği için bir kafa karışıklığına yol açtı.

Devlet yatırılan prime göre bir maaş hesaplıyor ve eğer sigorta primini düşükten yatırdıysanız maaşınız muhtemeldir ki en düşük emekli maaşı skalasında olacak.

Emekliler kök maaşlarını öğrenebilirler. E-Devlet üzerinden giriş yapıp sigorta sistemi üzerinden asıl maaşlarını öğrenebilirler. Kök maaş asıl prime esas ücrettir. Prime esas ücret üzerinden oransal zamlar yapılır. Sene sonunda yüzde 25 zam yapılacaksa prime esas kazanç üzerinden yapılacaktır.

Eğer sizin kök maaşınız 8 bin TL ise ve tahmini 6 aylık enflasyon farkının yüzde 25 olduğunu düşünürsek, eğer en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL rakamı hiç artırılmazsa siz oransal zamdan faydalanamayacaksınız demektir. Çünkü sizin maaşınız 10 bin TL’ye tamamlanıyor.

8 bin TL’nin yüzde 25’i 2 bin TL’dir. Bunu eklediğinizde 10 bin TL yapıyor. Eğer en düşük emekli maaşı 15 bin TL’ye çıkarsa, sizin de kök maaşınız 8 bin TL ise, maaşınız 10 bin TL’ye çıkacak. Ancak devlet sizin maaşınızı 15 bin TL’ye tamamlayacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.