D vitamini eksikliğini gösteren 7 belirti

Sağlık 20.03.2024 - 14:30, Güncelleme: 20.03.2024 - 14:30
 

D vitamini eksikliğini gösteren 7 belirti

D vitamini genellikle sağlığımız söz konusu olduğunda sandığımızdan daha önemli bir rol oynar. Kemik sağlığıyla yaygın olarak bilinen ilişkisinin ötesinde, birçok farklı alanda faydaları vardır ve eksikliği durumunda vücut bazı sinyaller verir.
SAÇLARIN KISALMASI VE SAÇ DÖKÜLMESİ Vücudunuz yeterli miktarda D vitamini alamadığında bu durum saçlarınızı etkileyebilir. Doğal saç büyüme döngüsünde rol oynayan keratinosit adı verilen hücreler işlerini yaparken zorluklarla karşılaşırlar. Ayrıca derinizin altında saçınızı destekleyen dermik tabaka adı verilen tabaka zayıflar ve saçınızın dökülme olasılığı artar. KURU VE KAŞINTILI CİLT D vitamini cildiniz için çok şey yapar; bariyer fonksiyonuna yardımcı olur, cilt hücrelerinizin büyümesine yardımcı olur ve zararlı mikroplara karşı bir kalkan gibi olan cildinizdeki bağışıklık sistemini destekler. D vitamini takviyesi almak, egzama gibi cilt sorunlarının semptomlarının iyileştirilmesinde de büyük bir fark yaratabilir, cildin daha az kuru ve kaşıntılı olmasını sağlayabilir. ELLERDE VEYA AYAKLARDA KARINCALANMA HİSSİ Vücudunuzda yeterli D vitamini yoksa, bu durum kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesine neden olabilir. Bu olduğunda, 'iğnelenme' gibi hisler yaşayabilirsiniz. Yeterli D vitamini alımının sağlanması sadece kemik sağlığı için değil, aynı zamanda uygun kalsiyum seviyelerini korumak, rahatsızlıkları ve olağandışı hisleri önlemek için de çok önemlidir. KAS PROBLEMLERİ Yeni bir araştırmaya göre, yeterli D vitamini eksikliği, yaşlandıkça kas gücünü kaybetme olasılığını artırabilir. Bu önemlidir, çünkü yaşlandıkça kas gücünü kaybetmek büyük bir düşme riski oluşturur. Bu nedenle yeterli D vitamini almak, güçlü kalmak ve kazaları önlemek için önemlidir. SOLUK CİLT VE KOYU HALKALAR D Vitamini eksikliği, çeşitli görünür işaretler sergileyen donuk bir ciltte kendini gösterebilir. Vücudunuzda bu önemli vitamin eksik olduğunda, teniniz hafif grimsi bir ton alabilir ve cildiniz her zamanki kadar dolgun veya esnek olmayabilir. Ayrıca göz altı halkalarının daha koyu olduğunu fark edebilirsiniz. UYKU BOZUKLUĞU VE DEPRESYON Yeterli D vitamini eksikliği üzgün hissetmeyle bağlantılıdır ve aynı zamanda uykunuzu da bozabilir. D vitamini beyninizdeki serotonin ve melatonin gibi ruh halinize ve uykuya yardımcı olan kimyasalları etkiler. Dolayısıyla doğru miktarda D vitamini almak ruh halinize iyi gelebilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. KEMİK VE BEL AĞRISI D vitamini kemikleriniz için iyidir çünkü vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeterli D vitamininiz yoksa kemiklerinizde ve belinizin alt kısmında ağrı hissedebilirsiniz.
D vitamini genellikle sağlığımız söz konusu olduğunda sandığımızdan daha önemli bir rol oynar. Kemik sağlığıyla yaygın olarak bilinen ilişkisinin ötesinde, birçok farklı alanda faydaları vardır ve eksikliği durumunda vücut bazı sinyaller verir.

SAÇLARIN KISALMASI VE SAÇ DÖKÜLMESİ

Vücudunuz yeterli miktarda D vitamini alamadığında bu durum saçlarınızı etkileyebilir. Doğal saç büyüme döngüsünde rol oynayan keratinosit adı verilen hücreler işlerini yaparken zorluklarla karşılaşırlar. Ayrıca derinizin altında saçınızı destekleyen dermik tabaka adı verilen tabaka zayıflar ve saçınızın dökülme olasılığı artar.

KURU VE KAŞINTILI CİLT

D vitamini cildiniz için çok şey yapar; bariyer fonksiyonuna yardımcı olur, cilt hücrelerinizin büyümesine yardımcı olur ve zararlı mikroplara karşı bir kalkan gibi olan cildinizdeki bağışıklık sistemini destekler. D vitamini takviyesi almak, egzama gibi cilt sorunlarının semptomlarının iyileştirilmesinde de büyük bir fark yaratabilir, cildin daha az kuru ve kaşıntılı olmasını sağlayabilir.

ELLERDE VEYA AYAKLARDA KARINCALANMA HİSSİ

Vücudunuzda yeterli D vitamini yoksa, bu durum kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesine neden olabilir. Bu olduğunda, 'iğnelenme' gibi hisler yaşayabilirsiniz. Yeterli D vitamini alımının sağlanması sadece kemik sağlığı için değil, aynı zamanda uygun kalsiyum seviyelerini korumak, rahatsızlıkları ve olağandışı hisleri önlemek için de çok önemlidir.

KAS PROBLEMLERİ

Yeni bir araştırmaya göre, yeterli D vitamini eksikliği, yaşlandıkça kas gücünü kaybetme olasılığını artırabilir. Bu önemlidir, çünkü yaşlandıkça kas gücünü kaybetmek büyük bir düşme riski oluşturur. Bu nedenle yeterli D vitamini almak, güçlü kalmak ve kazaları önlemek için önemlidir.

SOLUK CİLT VE KOYU HALKALAR

D Vitamini eksikliği, çeşitli görünür işaretler sergileyen donuk bir ciltte kendini gösterebilir. Vücudunuzda bu önemli vitamin eksik olduğunda, teniniz hafif grimsi bir ton alabilir ve cildiniz her zamanki kadar dolgun veya esnek olmayabilir. Ayrıca göz altı halkalarının daha koyu olduğunu fark edebilirsiniz.

UYKU BOZUKLUĞU VE DEPRESYON

Yeterli D vitamini eksikliği üzgün hissetmeyle bağlantılıdır ve aynı zamanda uykunuzu da bozabilir. D vitamini beyninizdeki serotonin ve melatonin gibi ruh halinize ve uykuya yardımcı olan kimyasalları etkiler. Dolayısıyla doğru miktarda D vitamini almak ruh halinize iyi gelebilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

KEMİK VE BEL AĞRISI

D vitamini kemikleriniz için iyidir çünkü vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeterli D vitamininiz yoksa kemiklerinizde ve belinizin alt kısmında ağrı hissedebilirsiniz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.