CHP’li Önal’dan Adalet Mahallesi'ne trafo değil ‘Yeşil alan’ müjdesi!

Yerel 26.02.2024 - 10:01, Güncelleme: 26.02.2024 - 10:04
 

CHP’li Önal’dan Adalet Mahallesi'ne trafo değil ‘Yeşil alan’ müjdesi!

CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, Adalet Mahallesi’nde seçim ofisi açılışında mahalle sakinlerinin tepkilerine de neden olan ve yapılması planlanan trafo aktarım merkezi tekliflerine karşı çıktıklarını belirterek yeşil alana dönüşeceğinin müjdesini verdi. Önal, “Bu alanın vatandaşlarımızın talebi yönünde yeşil alan olması için irademizi ortaya koyduk” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, Adalet Mahallesi’nde seçim ofisi açılışında konuştu. 30 Ekim depreminin ardından geçici toplanma alanı olarak bir süre kullanılan ardından da Trafo Aktarım Merkezine dönüştürülmek istenen alanla ilgili Adalet Mahallesi sakinlerine müjde CHP’li İrfan Önal’dan geldi. Önal, alanın trafo merkezi olmayacağını, yeşil alan olacağının müjdesini verdi. Teklifin meclisten geçtiğini belirten Önal, Serdar Sandal ve Tunç Soyer’e de koydukları irade için teşekkür etti.  Vatandaşların taleplerine kayıtsız kalamayacaklarını vurgulayan CHP’li İrfan Önal, “Geldiğimiz süreçte vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalamazdık. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda bir trafo olmaması ve yeşil alan olmaması gerektiği konusunda yeni bir teklif hazırladık. Konu Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde bunlar ipe un serercesine teklife karşı çıkmaya çalıştılar. Buranın yine konut alanı olması yönünde baskı kurdular. Bu noktada da mevcut belediye başkanımız Serdar Sandal ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in iradesiyle burayı yeni tekliflere kapattık.  Buranın vatandaşlarımızın talebi yönünde yeşil alan olması için irademizi ortaya koyduk. Geçen hafta çok hızlı bir şekilde Pazartesi gündeme alındı, Salı günü komisyon görüştü ve Çarşamba günü karara bağlandı. Burası artık talebiniz üzerine bir yeşil alan olarak tescillendi” diye konuştu.  Önal, “Ben bu yola çıkmadan önce şuna güveniyordum: 5 yıl İzmir’de imar komisyon başkanlığı yapmış birisiyim. 30 ilçenin bütün planlama süreçlerinde yer almış bir kardeşinizim. Bu tecrübelerim doğrultusunda Bayraklının temel sorunu kentsel dönüşümdür.  Bu alanlarımızı dönüştürmeden yarın huzurla yatağımızda uyuyamayacağız. Depremden en çok etkilenen Bayraklı oldu. 117 canımızı yitirdik. Ve gördük ki sağlam sandığımız alanlarımız bile çürükmüş” dedi. ‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIM’ Deprem kredilerinin vatandaşlara hibe veya kredi olarak verilmesine dikkat çeken Önal, “İnsanlar kredilerini çekip, ödeyebilecek durumda değiller. Ne yapabiliriz diye düşündük ve 1999 yılından beri ödediğimiz deprem vergilerinin bizlere geri ödenmediğini gördük. Bundan sonra devletimizden beklentimiz yaklaşık 25 yıldır bizden toplanan deprem vergilerimizi birilerini zenginleştirmek için değil, evlerini dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza hibe ve kredi olarak verilmesini istiyoruz. Biz onlara biçare kalamayız. Çare olma noktasında parsel bazın da yüzde 20 ada bazında yüzde 30 artış getirdik. Ve inşaatların arttığını gördünüz. Bu artışların inşaat maliyetlerinin emsal artışıyla karşılanması demektir Bu emsal artışlarının diğer mahallelerimizde de olması için sürecin takipçisi olacağımın sözünü veriyorum” diyerek sözlerini noktaladı.  Konuşmanın ardından seçim ofisinin açılışı gerçekleştirildi.
CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, Adalet Mahallesi’nde seçim ofisi açılışında mahalle sakinlerinin tepkilerine de neden olan ve yapılması planlanan trafo aktarım merkezi tekliflerine karşı çıktıklarını belirterek yeşil alana dönüşeceğinin müjdesini verdi. Önal, “Bu alanın vatandaşlarımızın talebi yönünde yeşil alan olması için irademizi ortaya koyduk” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, Adalet Mahallesi’nde seçim ofisi açılışında konuştu. 30 Ekim depreminin ardından geçici toplanma alanı olarak bir süre kullanılan ardından da Trafo Aktarım Merkezine dönüştürülmek istenen alanla ilgili Adalet Mahallesi sakinlerine müjde CHP’li İrfan Önal’dan geldi. Önal, alanın trafo merkezi olmayacağını, yeşil alan olacağının müjdesini verdi. Teklifin meclisten geçtiğini belirten Önal, Serdar Sandal ve Tunç Soyer’e de koydukları irade için teşekkür etti. 

Vatandaşların taleplerine kayıtsız kalamayacaklarını vurgulayan CHP’li İrfan Önal, “Geldiğimiz süreçte vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalamazdık. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda bir trafo olmaması ve yeşil alan olmaması gerektiği konusunda yeni bir teklif hazırladık. Konu Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde bunlar ipe un serercesine teklife karşı çıkmaya çalıştılar. Buranın yine konut alanı olması yönünde baskı kurdular. Bu noktada da mevcut belediye başkanımız Serdar Sandal ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in iradesiyle burayı yeni tekliflere kapattık.  Buranın vatandaşlarımızın talebi yönünde yeşil alan olması için irademizi ortaya koyduk. Geçen hafta çok hızlı bir şekilde Pazartesi gündeme alındı, Salı günü komisyon görüştü ve Çarşamba günü karara bağlandı. Burası artık talebiniz üzerine bir yeşil alan olarak tescillendi” diye konuştu. 

Önal, “Ben bu yola çıkmadan önce şuna güveniyordum: 5 yıl İzmir’de imar komisyon başkanlığı yapmış birisiyim. 30 ilçenin bütün planlama süreçlerinde yer almış bir kardeşinizim. Bu tecrübelerim doğrultusunda Bayraklının temel sorunu kentsel dönüşümdür.  Bu alanlarımızı dönüştürmeden yarın huzurla yatağımızda uyuyamayacağız. Depremden en çok etkilenen Bayraklı oldu. 117 canımızı yitirdik. Ve gördük ki sağlam sandığımız alanlarımız bile çürükmüş” dedi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIM’

Deprem kredilerinin vatandaşlara hibe veya kredi olarak verilmesine dikkat çeken Önal, “İnsanlar kredilerini çekip, ödeyebilecek durumda değiller. Ne yapabiliriz diye düşündük ve 1999 yılından beri ödediğimiz deprem vergilerinin bizlere geri ödenmediğini gördük. Bundan sonra devletimizden beklentimiz yaklaşık 25 yıldır bizden toplanan deprem vergilerimizi birilerini zenginleştirmek için değil, evlerini dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza hibe ve kredi olarak verilmesini istiyoruz. Biz onlara biçare kalamayız. Çare olma noktasında parsel bazın da yüzde 20 ada bazında yüzde 30 artış getirdik. Ve inşaatların arttığını gördünüz. Bu artışların inşaat maliyetlerinin emsal artışıyla karşılanması demektir Bu emsal artışlarının diğer mahallelerimizde de olması için sürecin takipçisi olacağımın sözünü veriyorum” diyerek sözlerini noktaladı. 

Konuşmanın ardından seçim ofisinin açılışı gerçekleştirildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.