Binlerce kişi bekliyordu: İkramiye ödemeleri başlıyor!

Ekonomi 22.01.2024 - 14:44, Güncelleme: 22.01.2024 - 14:44
 

Binlerce kişi bekliyordu: İkramiye ödemeleri başlıyor!

Kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren açıklama geldi. Kamu işçisinin ikramiyesi için gün verildi. Kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon işçiye her yıl belli dönemlerde tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor.
Kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon işçiye her yıl belli dönemlerde tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor. Aralık ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre; 2024 yılının ilk ilave tediyesi 26 Ocak’ta (bu hafta cuma günü) hesaplara geçecek. Tediyenin ikinci yarısı 5 Nisan’da ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinin özellikle yeraltı işlerinde çalışanlarına ise 2024’te yapılacak ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta verilecek. 52 GÜNE KADAR ÇIKIYOR Normalde tediye yılda 26 gün üzerinden 6772 sayılı Kanun kapsamında ödeniyor. Yılın ikinci yarısında ödenen 26 günlük kısım ise Cumhurbaşkanı’nın takdiriyle hesaplara yatırılıyor. Yani toplam 52 güne çıkıyor. Tediye, 26 gün üzerinden hesaplanırsa 13’er günden 2 taksit, 52 gün üzerinden hesaplanırsa 13’er günden 4 taksit halinde ödeme yapılacak. Ödemelerden kadro alan taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanıyor. NE KADAR ALACAKLAR?  İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmıyor. Ödemelerin en düşük tutarı yeni asgari ücretin brütüne (20 bin 2 lira) göre hesaplanacak. O da vergi indirimleri dahil 8 bin lira civarında bir tutar olacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir.
Kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren açıklama geldi. Kamu işçisinin ikramiyesi için gün verildi. Kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon işçiye her yıl belli dönemlerde tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor.

Kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon işçiye her yıl belli dönemlerde tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor. Aralık ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre; 2024 yılının ilk ilave tediyesi 26 Ocak’ta (bu hafta cuma günü) hesaplara geçecek.

Tediyenin ikinci yarısı 5 Nisan’da ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinin özellikle yeraltı işlerinde çalışanlarına ise 2024’te yapılacak ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta verilecek.

52 GÜNE KADAR ÇIKIYOR
Normalde tediye yılda 26 gün üzerinden 6772 sayılı Kanun kapsamında ödeniyor. Yılın ikinci yarısında ödenen 26 günlük kısım ise Cumhurbaşkanı’nın takdiriyle hesaplara yatırılıyor.

Yani toplam 52 güne çıkıyor. Tediye, 26 gün üzerinden hesaplanırsa 13’er günden 2 taksit, 52 gün üzerinden hesaplanırsa 13’er günden 4 taksit halinde ödeme yapılacak. Ödemelerden kadro alan taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanıyor.

NE KADAR ALACAKLAR? 
İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmıyor.

Ödemelerin en düşük tutarı yeni asgari ücretin brütüne (20 bin 2 lira) göre hesaplanacak.

O da vergi indirimleri dahil 8 bin lira civarında bir tutar olacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.