Başkan Önal'dan Bayraklı'da işten çıkarmalarla ilgili açıklama

Yerel 16.04.2024 - 14:43, Güncelleme: 16.04.2024 - 15:01
 

Başkan Önal'dan Bayraklı'da işten çıkarmalarla ilgili açıklama

Bayraklı Belediyesi’nde belediye dershanesinde çalışan öğretmenlerin de olduğu 100’e yakın işçinin işten çıkarılmasından sonra sendika tarafından karara itiraz edildi. Başkan İrfan Önal, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı, "4 Nisan günü mazbatayı alarak göreve başladığımız bu süreçte de gördük ki; belediyeye yeni personel alımı yapılmış." dedi.
31 Mart Yerel Seçimlerinde Bayraklı Belediye Başkanı seçilen İrfan Önal, göreve gelir gelmez işçi sorunuyla karşı karşıya kaldı. Başkan Önal ile DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve belediyede örgütlü Genel İş İzmir 6 Nolu Şube yöneticileri bir görüşme gerçekleştirirken taraflar bir anlaşma sağlayamadı. Başkan İrfan Önal'ın, görüşmelerin ardından yazılı basın açıklaması şöyle; Bayraklı Belediyesi halkın belediyesidir Bize düşen görev, halkın parasını halka hizmet olarak en iyi şekilde geri götürmektir! 31 Mart yerel seçimlerinde rakibimizin her evden özgeçmiş topladığı bir süreçte ben seçimi kaybetme pahasına bir kişiye bile işe alacağıma dair söz vermedim. Halkçı ve sosyal belediyecilik anlayışıyla Bayraklı’nın parasını Bayraklılı vatandaşlarımız için kullanacağıma dair söz verdim.  29 Ocak’tan itibaren adaylığımın partimizin üst yönetim organı PM’de onaylanmasının ardından belediyeye işe alım süreçlerinin devam ettiğini tespit ettik. 4 Nisan günü mazbatayı alarak göreve başladığımız bu süreçte de gördük ki; belediyeye yeni personel alımı yapılmış.  "YA MAAŞLARI ÖDEYEMEYEN BİR BELEDİYE OLACAK, YA DA ZAMANINDA ÖDEYEN" Her geçen gün ağırlaşan ekonomik koşullarda, belediyelerin gelir-gider dengesinin de bozulduğu bir ortamda çalışan maaşlarının dahi zamanında ve tam olarak ödenmesi mümkün gözükmüyordu. Tablo bu haldeyken mevcut işçi sayısına ilave olarak yeni personellerin işe alınması tüm bütçeyi maaş ödemesine ayırma gerekliliği doğuracaktı... Ya maaşları ödeyemeyen bir belediyeyi tercih edecektik ya da emekçisinin parasını zamanında ve tam ödeyen bir belediyeyi tercih edecektik...   Gelinen noktada iş akdi sona eren öğretmenlerin bir kısmı saat ücretli olarak yıllık ihale kapsamında işe alınarak görevlerine devam ediyorlardı. Bu kapsamda görev yapan öğretmenlerin son haftalarda kadroya geçirildiğini tespit ettik. Mali disiplini sağlamak için aldığımız tasarruf tedbirleriyle de kadroya alınan işçilerin iş akitlerine son verdik. Biz sendika ile yaptığımız bugünkü görüşmede saat ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin aynı sistemle göreve devam etmelerini teklif ettik. Hatta mali disiplin sağlandıktan sonra acil ihtiyaçlı arkadaşların kadroya alımının yapılacağını da belirttik. Buna rağmen sendika temsilcileri teklifimizi kabul etmedi.  "TUTAMAYACAĞIM HİÇBİR SÖZÜ VERMEDİM" Bizim önceliğimiz uygulayacağımız tasarruf tedbirleriyle mali disiplini sağlamak ve hem Bayraklı Belediyesi personelinin maaşını zamanında ve eksiksiz ödemek, hem de Bayraklı’ya yakışan en güzel projeleri hızla hayata geçirmek olacaktır. Bizim tercihimiz her zaman bir kuruşun dahi hesabını vereceğimiz, şeffaf bir belediyecilikten yana olacak. Seçim çalışmaları esnasında da sıkça dile getirdiğim gibi ‘Ben tutamayacağım hiçbir sözü vermedim, vermeyeceğim!’ Kamuoyuna saygıyla duyurulur
Bayraklı Belediyesi’nde belediye dershanesinde çalışan öğretmenlerin de olduğu 100’e yakın işçinin işten çıkarılmasından sonra sendika tarafından karara itiraz edildi. Başkan İrfan Önal, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı, "4 Nisan günü mazbatayı alarak göreve başladığımız bu süreçte de gördük ki; belediyeye yeni personel alımı yapılmış." dedi.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Bayraklı Belediye Başkanı seçilen İrfan Önal, göreve gelir gelmez işçi sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Başkan Önal ile DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve belediyede örgütlü Genel İş İzmir 6 Nolu Şube yöneticileri bir görüşme gerçekleştirirken taraflar bir anlaşma sağlayamadı.

Başkan İrfan Önal'ın, görüşmelerin ardından yazılı basın açıklaması şöyle;

Bayraklı Belediyesi halkın belediyesidir

Bize düşen görev, halkın parasını halka hizmet olarak en iyi şekilde geri götürmektir!

31 Mart yerel seçimlerinde rakibimizin her evden özgeçmiş topladığı bir süreçte ben seçimi kaybetme pahasına bir kişiye bile işe alacağıma dair söz vermedim. Halkçı ve sosyal belediyecilik anlayışıyla Bayraklı’nın parasını Bayraklılı vatandaşlarımız için kullanacağıma dair söz verdim. 

29 Ocak’tan itibaren adaylığımın partimizin üst yönetim organı PM’de onaylanmasının ardından belediyeye işe alım süreçlerinin devam ettiğini tespit ettik. 4 Nisan günü mazbatayı alarak göreve başladığımız bu süreçte de gördük ki; belediyeye yeni personel alımı yapılmış. 

"YA MAAŞLARI ÖDEYEMEYEN BİR BELEDİYE OLACAK, YA DA ZAMANINDA ÖDEYEN"

Her geçen gün ağırlaşan ekonomik koşullarda, belediyelerin gelir-gider dengesinin de bozulduğu bir ortamda çalışan maaşlarının dahi zamanında ve tam olarak ödenmesi mümkün gözükmüyordu. Tablo bu haldeyken mevcut işçi sayısına ilave olarak yeni personellerin işe alınması tüm bütçeyi maaş ödemesine ayırma gerekliliği doğuracaktı... Ya maaşları ödeyemeyen bir belediyeyi tercih edecektik ya da emekçisinin parasını zamanında ve tam ödeyen bir belediyeyi tercih edecektik...  

Gelinen noktada iş akdi sona eren öğretmenlerin bir kısmı saat ücretli olarak yıllık ihale kapsamında işe alınarak görevlerine devam ediyorlardı. Bu kapsamda görev yapan öğretmenlerin son haftalarda kadroya geçirildiğini tespit ettik. Mali disiplini sağlamak için aldığımız tasarruf tedbirleriyle de kadroya alınan işçilerin iş akitlerine son verdik. Biz sendika ile yaptığımız bugünkü görüşmede saat ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin aynı sistemle göreve devam etmelerini teklif ettik. Hatta mali disiplin sağlandıktan sonra acil ihtiyaçlı arkadaşların kadroya alımının yapılacağını da belirttik. Buna rağmen sendika temsilcileri teklifimizi kabul etmedi. 

"TUTAMAYACAĞIM HİÇBİR SÖZÜ VERMEDİM"

Bizim önceliğimiz uygulayacağımız tasarruf tedbirleriyle mali disiplini sağlamak ve hem Bayraklı Belediyesi personelinin maaşını zamanında ve eksiksiz ödemek, hem de Bayraklı’ya yakışan en güzel projeleri hızla hayata geçirmek olacaktır.

Bizim tercihimiz her zaman bir kuruşun dahi hesabını vereceğimiz, şeffaf bir belediyecilikten yana olacak. Seçim çalışmaları esnasında da sıkça dile getirdiğim gibi ‘Ben tutamayacağım hiçbir sözü vermedim, vermeyeceğim!’

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.