Absürt şekilde uzayan tüylerin sırrı ortaya çıktı!

Sağlık 04.04.2024 - 13:20, Güncelleme: 04.04.2024 - 13:20
 

Absürt şekilde uzayan tüylerin sırrı ortaya çıktı!

Bir gün durduk yere boynunuzda veya kollarınızda, sanki bir gecede uzamış gibi görünen, gülünç derecede uzun ve ince beyaz tüylere rastlayabilirsiniz. Eğer bu başınıza geldiyse yalnız değilsiniz. Bunun bir sebebi var, peki ne?
Bazı tüylerin gereksiz ve absürt uzun olması vücuttaki bazı rastgele seçilmiş saç foliküllerinin (saçın büyüdüğü yapı), saçın aktif olarak büyüdüğü anajen faz olarak adlandırılan aşamada daha uzun süre kalması anlamına geliyor. Sonuç olarak, bu yalnız folikülün daha uzun saçlara sahip olması için daha fazla zamanı olur. Dermatologlar, anormal derecede uzun olan tüylerin vücuttaki diğer tüylerden daha uzun olmasına ve hızlı uzamasına neden olanın hormonlar ve genetik faktörler olduğunu söyledi. Çene veya T bölgesi gibi farklı yerlerde meydana gelen hormonal dalgalanmalar da bu saç anormalliklerini tetikleyebilir. Bu tüyler sizi rahatsız ediyorsa, dermatologlar bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için cımbızla alınabileceğini söylüyor. Vücudumuzda aniden bu anormal derecede uzun tüyleri bulan bazılarımız, bu tüylerin bir gecede uzadığı hissine kapılır. Ancak bu sadece bizim algımız olabilir. Bu tüyler çok incedir ve cildimizin rengine yakındır ve normal saçlarımızla karşılaştırıldığında neredeyse hiç fark edilmezler. Bu yüzden bazen bu tüyleri bulmamız uzun zaman alabilir, fark edilmeden büyümeye devam ederler. Yani bir gecede ansızın belirmez, zamanla uzar fark edilmezler.
Bir gün durduk yere boynunuzda veya kollarınızda, sanki bir gecede uzamış gibi görünen, gülünç derecede uzun ve ince beyaz tüylere rastlayabilirsiniz. Eğer bu başınıza geldiyse yalnız değilsiniz. Bunun bir sebebi var, peki ne?

Bazı tüylerin gereksiz ve absürt uzun olması vücuttaki bazı rastgele seçilmiş saç foliküllerinin (saçın büyüdüğü yapı), saçın aktif olarak büyüdüğü anajen faz olarak adlandırılan aşamada daha uzun süre kalması anlamına geliyor. Sonuç olarak, bu yalnız folikülün daha uzun saçlara sahip olması için daha fazla zamanı olur.

Dermatologlar, anormal derecede uzun olan tüylerin vücuttaki diğer tüylerden daha uzun olmasına ve hızlı uzamasına neden olanın hormonlar ve genetik faktörler olduğunu söyledi.

Çene veya T bölgesi gibi farklı yerlerde meydana gelen hormonal dalgalanmalar da bu saç anormalliklerini tetikleyebilir. Bu tüyler sizi rahatsız ediyorsa, dermatologlar bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için cımbızla alınabileceğini söylüyor.

Vücudumuzda aniden bu anormal derecede uzun tüyleri bulan bazılarımız, bu tüylerin bir gecede uzadığı hissine kapılır.

Ancak bu sadece bizim algımız olabilir. Bu tüyler çok incedir ve cildimizin rengine yakındır ve normal saçlarımızla karşılaştırıldığında neredeyse hiç fark edilmezler.

Bu yüzden bazen bu tüyleri bulmamız uzun zaman alabilir, fark edilmeden büyümeye devam ederler. Yani bir gecede ansızın belirmez, zamanla uzar fark edilmezler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.