Konak’ta kentsel dönüşüm İzmir’in çehresini değiştirecek

Göreve gelir gelmez önce Gültepe’de, ardından da Beştepeler bölgesinde kentsel dönüşüm sürecini başlatan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Konak, kentsel dönüşümle kazanacak, nefes alacak. Konak’ta yaptığımız kentsel dönüşüm İzmir’in çehresini de değiştirecek” diye konuştu

Konak’ta kentsel dönüşüm İzmir’in çehresini değiştirecek

İlçede yıllardır kördüğüme dönen Gültepe imar planları sorununu göreve gelir gelmez çözerek, hem Konak Belediyesi hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi meclislerinden tüm partilerin oybirliğiyle geçiren, pandemiye rağmen hız kesmeden Beştepeler bölgesi planlarını da tamamlayarak meclise getiren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur,

“Konak, kentsel dönüşümle kazanacak, nefes alacak” dedi. Başkan Batur, ilçede yapılan kentsel dönüşümün İzmir’in çehresini değiştireceğini de vurguladı.

Batur: Kentsel dönüşüm şart

“30 Ekim, saat 14.52'yi unutmamamız lazım” diyerek İzmir depremini hatırlatan ve o gün eski binaların yoğunluğu nedeniyle Konak’ta daha sıkıntılı bir süreç yaşanabileceğine dikkat çeken Başkan Abdül Batur, kentsel dönüşümün şart olduğunu ifade etti. “Ben yıllardır ‘kentsel dönüşüm’ diyorum ve bu çalışmaları ön planda tutuyorum. Narlıdere ilçemizi getirdiğimiz durum ortada. Şimdi Konak’ta değişim zamanı” diyen Batur, göreve gelir gelmez ele aldıkları Gültepe planlarında hızla yol aldıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Yaşadığımız deprem de bu çalışmalara öncelik vermemizin ve hızlı adımlarla hareket etme çabamızın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Pandemiye rağmen çok titiz bir çalışmayla Beştepeler planlarını da tamamladık. Depremde en çok hasar gören binalar, az katlı olmalarına rağmen Beştepeler’de. İşte bu nedenle bizim birinci önceliğimiz kentsel dönüşüm. Konak, kentsel dönüşümle kazanacak, nefes alacak. Konak’ta yaptığımız kentsel dönüşüm İzmir’in çehresini de değiştirecek.”

Gültepe imar planlarının bir ay askıda kaldığını ve odalardan itiraz gelmediğini hatırlatan Batur, “Gültepe imar planlarını vatandaşlarımızın anlaması bizim için çok önemli. Bu amaçla Toros ve Gültepe’de danışma ofisleri açarak, gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Bizzat benim de katıldığım toplantılar düzenledik. Web sitemizde de yayınladık” dedi.

Gelinen noktaya da dikkat çeken Batur, askı sürecinin ardından, parselasyon planı çalışmalarına başlanıldığını kaydetti.

Tüm aşamaların şeffaflıkla yürütüleceğini söyleyen Batur, Gültepe’de yaşayan vatandaşlara da seslenerek, şöyle dedi:

“İtirazlar oluyor yeşil alan diye benim alanıma girilmiş şeklinde. Bölgenin yeşil alanını artırdık. Şimdi biz parselasyon yapıyoruz. Asıl hisseler orada belli olacak. ‘Tapun nerede, kaç dairen var?’, ona göre hisseni alacaksın. En yakın imar adasından hisse alacaksın. Yaklaşık sekiz ay içinde bu planları da askıya çıkaracağız. Hız kesmeden yola devam edeceğiz. Gerçekten vatandaşlarımızın yaşantıları değişecek, bölgemiz değer kazanacak. Vatandaşlarımız rahat olsun. Kimseye satmasınlar, kimseyle anlaşmasınlar. Biz bu işi, oradaki vatandaşlarımızla uzlaşarak, anlaşarak yapacağız. Biz vatandaşın hakkını korumak için oradayız.”

Kentsel dönüşümün önünü açacak çalışmalar tamamlandı

Beştepeler planı mecliste

Konak Belediyesiesi, Beştepeler bölgesinde kentsel dönüşümü başlatacak en büyük adımlardan birini attı.

Gültepe’nin ardından, İzmir’in en eski mahallelerine ev sahipliği yapan, şehrin köklü tarihini, belleğini barındıran Beştepeler’de kentsel dönüşümün önünü açacak çalışmalarını tamamlayan Konak Belediyesi, 1/1000 ölçekli uygulama imar planını meclise getirdi. Konak Belediye Meclisinin ocak ayı ikinci oturumunda gündeme gelen planlar, görüşülmek üzere imar ve kentsel dönüşüm komisyonlarına gönderildi.

Planların yoğun bir mesai süreciyle tamamlandığına işaret eden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gültepe planlarında meclis üyelerimiz, odalar ve siyasi parti gruplarını nasıl bilgilendirdiysek, Beştepler’de de aynı yolu izleyeceğiz. Beştepeler imar planlarında da sosyal altyapı alanlarını, yeşil alanları, sosyal tesis alanlarını çoğalttık. Bölgede kapalı, açık spor alanı sayısı sıfır, meydan sayısı sıfır! Biz bölgeye bu alanları da kazandırıyoruz” dedi.

Beştepeler planları için büyük heyecan duyduğunu ifade eden Batur, “Beştepeler’de yapacağımız kentsel dönüşümle, bölgenin o düzensiz görünümü ortadan kalkacak, i sa ca yaşa acak ir çevre ze i lacak. Beştepeler planları hem bölgeye hem de kente değer katacak. Güvene dayalı, şeffaf ve yerinde dönüşüm olacak; vatandaş kendi mahallesinde oturacak. Hem Gültepe hem Beştepeler planlarıyla Konak’ın kentsel dönüşüm anayasasını ortaya koyup bir an önce icraata yönelik çalışmalara başlamamız gerekiyor” diye konuştu.

50 bin kişiyi etkileyecek

Beştepeler Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Dayıemir, Dolaplıkuyu, İmariye, Selçuk, Aziziye, Tınaztepe, Duatepe, Kocatepe, Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Hasan Özdemir, 19 Mayıs ve Zafertepe mahalleleri olmak üzere toplam 14 mahalleyi, yaklaşık 200 hektarlık bir alanı kapsıyor. Plan, 50 bin kişilik bir nüfusu, çağdaş ve modern bir yaşam alanına kavuşturacak.

İki yakanın heykeli

Konak Belediyesi’nce yaptırılan ve mübadelenin her iki tarafını da anlatan Mübadele Heykeli tamamlandı. İzmir Körfezi’nden binilen gemilerle giden ve yine Körfez’e yanaşan gemilerle Anadolu’ya ayak basan mübadillerin temsil edildiği heykel, mübadele parkındaki yerini ay sonunda alacak. Mübadele Heykelinin açılışı ise pandemi şartları nedeniyle ileri bir tarihte yapılacak. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Eşrefpaşa Giritliler Derneği Başkanı ve Konak Belediye Meclis Üyesi Ali Peynirci, Dernek Başkan Yardımcısı Fahrettin Varol ve Belediye Meclis Üyesi Birol Özkardeşler ile birlikte Heykeltıraş Harun Atalayman’ın atölyesini ziyaret ederek yapımı tamamlanan Mübadele Heykeli’ni inceledi.

Yeni binaya hızlı kamulaştırma

Belediyeye yeni bir hizmet binası inşa etmek için yaptığı çalışmaları, İzmir depreminin ardından hızlandıran Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kamulaştırılması planlanan iki parselden birinde uzlaşma sağladı. Parselin Konak Tapu Müdürlüğünde Konak Belediyesi adına tescili de tamamlandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Belediyesine tüm birimleri aynı yerde toplayan bir hizmet binası kazandırmak için vakit kaybetmiyor. Depremden önce yeni hizmet binası için gerekli planları hazırlayarak, kamulaştırılması gerekli alanları tespit eden Batur, depremin ardından adımlarını hızlandırdı. Belediye’nin özellikle Basmane’de bulunan birinci hizmet binasının çok eski bir yapı olduğuna dikkat çeken Başkan Abdül Batur, “Yeni hizmet binamız için biz zaten çalışıyorduk. Deprem meydana geldiğinde, vatandaşlarımızın mavi camlı bina olarak bildiği birinci hizmet binamızda hasar meydana geldi. Diğer binalarımızda da gerekli incelemeleri yaptık ve Basmane’deki iki hizmet binamız ile SGK bloklarındaki Mali Hizmetler Müdürlüğü binamızı tahliye kararı aldık” dedi.

Ferahlı Cemevi için gözler ihale sürecinde

Konak Belediyesi, Ferahlı Mahallesi’nde 3 bin 513 metrekare alan üzerinde inşa edeceği, 4 katlı cemevinin projesini tamamladı.

İhale için son hazırlıklar yapılırken, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bölge sakinlerinin en büyük isteği olan cemevinin inşaatına yakında başlanılacağını söyledi.

Batur, “Projemiz bitti. Yapım ihalesini de en kısa sürede yapacağız ve ilk kazmayı vurarak inşaata başlayacağız. İlçemize yakışan bir cemevini, en kısa sürede vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Dört katlı olacak Ferahlı Mahallesi’nde 3 bin 513 metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek cemevi dört katlı olacak.

Asırlık yapı, artık Roman Kültür Merkezi

Tepecik’te 116 yaşındaki tarihi bir binayı yıkılmaktan kurtararak, Roman Kültür Merkezi’ne dönüştüren Konak Belediyesi, restorasyon çalışmalarını şubat ortasında bitirecek. Çalışmaları yerinde inceleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, her yaştan vatandaşa hizmet verecek merkezin bölgeye büyük fayda sağlayacağına dikkat çekerek, “Roman vatandaşlarımızın yanındayız” dedi. İlçeye ardı ardına

yeni tesisler kazandıran ancak pandemi nedeniyle açılışlarını erteleyen Konak Belediyesi, Tepecik’te hizmete sokacağı Roman Kültür Merkezi için de geri sayıma başladı. Yapılan çalışmaların bir ay içinde tamamlanması planlanırken, restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen tarihi yapıyı yerinde inceleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Merkezimizde çok güzel çalışmalar yapacağız” diyerek, ‘Roman hemşehrilerimizin yanındayız’ mesajını verdi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Tepecik’te Roman Kültür Merkezi olarak şehre kazandırılacak tarihi yapıya giderek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER