Cam binanın yıkımı başladı

Konak Belediyesi'nin "Cam bina" olarak bilinen birinci hizmet binasının yıkımından önce, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Konak Belediyesi Meclis Üyeleri bina önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

Cam binanın yıkımı başladı

30 Ekim'de yaşanan İzmir depreminin ardından tahliye edilen, yapılan incelemelerde orta hasarlı bulunan Konak Belediyesi'nin Basmane'deki hizmet binasının yıkımına başlandı. Vatandaşların daha çok "Cam bina"  olarak adlandırdıkları 56 yaşındaki binanın yıkımından önce Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, emektar binanın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Konak Belediyesi'nin Basmane Meydanı ile özdeşleştiğini ifade eden Başkan Batur, yıkılan binanın yerine, yeni deprem yönetmeliğine uygun, modern inşaat teknolojileri ve mühendisliği ile dayanıklı bir bina inşa edilerek belediyenin tüm birimlerinin bu binaya toplanacağını vurguladı ve şunları söyledi:

"Cam bina olarak bilinen Basmane'deki hizmet binamız 1965'ten beri kamuya hizmet etmiş olan ve artık ekonomik, statik ömrünü tamamlamış bir bina. Biz Konak'ta göreve geldiğimiz anda bu konuyu da gündemimize almış ve Basmane'de yeni bir belediye hizmet binası inşa etmekle ilgili çalışmalarımıza başlamıştık. Hizmetin tek noktadan verilmesi ile ilgili baştan beri var olan düşüncemizi gerçekleştiriyoruz. Yeni bir bina ile özellikle depremden sonra oluşan hizmet dağınıklığının toparlanması, hem belediyemiz, hem de kent açısından hizmetlerin tek noktadan yürütülmesi, hizmetlerin modern bir binadan vatandaşlara ulaştırılması sağlanacak."

"Kamulaştırmadan dolayı esnafımızı mağdur etmeyeceğiz"

 Başkan Batur, Belediye binasının yanında bulunan iki parselin kamulaştırmasını tamamlayarak 35 yıllık kamu şerhini kaldırdıklarını ve alana yapılacak yeni binanın proje çalışmalarına başladıklarını da sözlerine ekledi. Her iki parseldeki mülk sahipleri ile birebir görüştüklerini ve görüşmeleri iyi niyetle sürdürdüklerini dile getiren Başkan Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eski hizmet binamızın yanında bulunan 1041'e 15 ve 1041'e 17 No'lu parsellerin kamulaştırmasını tamamladık. 1041'e 15 No'lu parselin tapusunu aldık, 17 No'lu parselin tapusunu da bu ayın ortasında alıyoruz. 35 yıldır kamu şerhi olan parselleri kamulaştırmış olduk. İyi niyet çerçevesinde vatandaşlarımızı çağırarak konuşmalar yaptık. Görüşmelerimizi büyük bir anlayış çerçevesinde tamamladık. Oradaki esnaf kardeşlerimizi hemen çıkmaya zorladığımız düşünülmesin. Belediye binamızın yıkımı belli bir süre alacak, proje çalışmalarımız olacak. Biz orada kiracı olan esnafımızla bir araya gelerek, mağduriyet yaşatmadan bu süreci tamamlayacağız. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Avam proje çalışmalarına da başladık. Konak Belediyesi'ne iyi bir mülk kazandırdığımıza inanıyoruz. Konak Belediyesi için, Konak'ımız için hayırlı olsun."

Batur: Halkın mesajını aldık

Basmane Meydanı ve Konak Belediyesi'nin birbiriyle özdeşleştiğini ve Konaklıların yeni belediye binasını yine Basmane'de istediklerini ifade eden Başkan Batur, "Basmane deyince akla Konak Belediyesi, Konak Belediyesi deyince de Basmane geliyor. Bu konuda halkın mesajını da aldık ve Konaklıların isteğini yerine getiriyoruz. Belediye hizmetleri hem tek noktadan hem de modern bir binada yürütülecek. Güzel bir çalışma olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Yenilenmiş haliyle hizmete devam edecek

56 yıldır vatandaşın hizmetinde olan binanın temelleri 1962 yılında yapılan törenle atıldı. 1965 yılında inşaatı tamamlanan bina, ESHOT (Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs Genel Müdürlüğü) binası olarak halka hizmet vermeye başladı. 1984 yılında Konak Belediyesi'nin kurulması ile belediyeye devredilen bina, o yıldan bu yana Konak Belediyesi olarak hizmet verdi. Dış cephesinin camlarla kaplı olması nedeniyle vatandaş arasında "Cam bina" olarak adlandırılan ve Basmane Meydanı'nın adeta simgesi olan binanın, 30 Ekim İzmir depreminden sonra Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve ekibinin yaptığı incelemeler sonucu tahliyesine karar verildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı kontrol ekibi tarafından yapılan detaylı incelemelerde de binanın orta hasarlı olduğu tespit edildi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, "Öncelik vatandaşın ve belediye personelinin can güvenliği" diyerek tahliye talimatını verdiği binayı kaderine terk etmedi. Deprem öncesinde başlatılan, binanın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili projeler yeniden masaya yatırıldı. Konak Belediyesi'nin cam binasının yıkılarak, yanındaki iki binanın da belediye hizmet alanında değerlendirilmesi ve kamulaştırılarak Basmane Meydanı'nda Konak'a yakışır bir belediye binası inşa edilmesi kararlaştırıldı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un mal sahipleri ile bizzat görüştüğü kamulaştırma çalışmaları sonucu, iki parselin de kamulaştırması yapıldı. 1041'e 15 No'lu parselin Konak Tapu Müdürlüğünde, belediye adına tescil işlemleri tamamlanırken, 17 No'lu parselin tapusu da bu ay içerisinde alınacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER