Bornova’da Balkan zirvesi: ‘Bir sinerji oluşturulmalı’

Türkiye’nin dört bir yanındaki Balkan dernekleri, kardeş belediyeler ve belediyelerdeki balkan masalarının temsilcileri Bornova Belediyesi iş birliğinde düzenlenen toplantıda buluştu

Bornova’da Balkan zirvesi: ‘Bir sinerji oluşturulmalı’

Programda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Öztrak, “Balkanlardan gelen büyük hemşerimiz, CHP’nin kurucusu ve ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir” sözünden yola çıkıyoruz. Köklerimize gitmeli ve tarihi bağ kurmalıyız” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki Balkan dernekleri, kardeş belediyeler ve belediyelerdeki balkan masalarının temsilcileri Bornova Belediyesi iş birliğinde düzenlenen Balkan İş birliği Toplantısı’nda bir araya geldi. Bornova Yeşilova Höyüğü Ziyaret Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak, CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, CHP’li Milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda Balkanlarla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin görüş ve önerileri dinlendi. Programda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Öztrak, CHP Grup Başkanvekili Özel, Bornova Belediye Başkanı İduğ, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Özuslu ve Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Mutlu önemli mesajlar verdi. Ayrıca,  yurtiçi ve yurtdışından birçok Balkan temsilcisi online olarak toplantıya katıldı, görüş ve önerilerini sundu.

BAŞKAN İDUĞ’A TEŞEKKÜR ETTİ
Toplantının düzenlenmesinde büyük katkısı olan Bornova Belediye Başkanı Dr. İduğ’a teşekkür ederek sözlerine başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak, Balkan Masası’nın amacı ve çalışmalara dair de bilgiler sundu. Öztrak, “CHP Balkan Masası olarak amacımız Balkanlardaki Türk kardeşlerimizle iletişimi ve iş birliğimizi artırmak hem Türkiye’de hem balkanlarda mutluğumuzu artırmaktır. Buna ihtiyacımız var. Balkanlar olarak çok acılar yaşadık. Belki de dünyanın en büyük soykırımlarını yaşadık ama bizler bunları çok fazla konuşmadık. Bosna- Hersek’teki katliamları nasıl unutabiliriz, 2. Dünya Savaşı’nda Makedonya Türklerin varlığı tehlikeye girdiği zaman mücadeleye atılan kardeşlerimizi unutamayız” ifadelerini kullandı.

MAKEDONYA VE BULGARİSTAN ÇAĞRISI
‘Buradan çağrı yapıyorum’ diyerek konuşmasını sürdüren CHP’li Öztrak, “Tam da bu dönemde Kuzey Makedonya’da nüfus sayımı var. Hem oradaki soydaşlarımızın hem de buradakilerin akrabalarının nüfusa yansımasını önemsiyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da soydaşlarımızın yanında olacağız. Temsilde adalet ve pek çok hakkın kullanılması için bunu önemsiyoruz. Her türlü lojistik desteği vermeye çalışacağız. Makedonya ile vatandaşlık bağınız varsa elektronik ortamda kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca orada yaşayan akrabalarınız vasıtasıyla da kayıt yaptırabilirsiniz. Kamu kurum ve kurumların anayasa hakkında yapılan temsil çalışmalarını da önemsiyoruz. İlk istediğimiz gündelik yaşamda ve temsiliyette adalettir. Vatandaşlarımızın hakkını alması en büyük temennimiz olacaktır. Bulgaristan’da da demokratik bir seçim yapılacağına inanıyorum.  Az sayıda da olsa kurulan sandıklara gireceklerine eminiz. Belediyelerimiz hemşerilerimizin oy kullanmalarını kolaylaştıracaklar önlemleri alacaktır. Biz tüm soydaşlarımızla yönetime talip olmak için bir bütün olmalarını diliyoruz. Belki hükümeti kuracak çoğunlukta değiller ama hükümeti belirleme noktasında birlikte olmalarını temenni ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER