Zübeyde Hanım'ı Unutmadılar

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmirlilere emanet ettiği annesi Zübeyde Hanım, Anneler Günü’nde Karşıyaka’daki kabri başında anıldı.

Karşıyaka Belediyesi tarafından Anneler Günü nedeniyle Zübeyde Hanım’ın kabri başında bir anma etkinliği düzenlendi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve İzmirliler katıldı. Dr. Türkegül Kocaoğlu yaptığı konuşmada, Anneler Günü’nün tüketime dönük bir yapıya büründürülme çabalarına karşın, taşıdığı yüce anlamın asla unutulmayacağını belirterek, acılı anaların yüzlerinin güldüğü günlere dair umutlarımızı yitirmememiz gerektiğini söyledi. Türkegül Kocaoğlu, Türk annelerinin Zübeyde Hanım’ın izinde, laik, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlığından vazgeçmeyecek evlatlar yetiştirmeye devam edeceğine yönelik inancını da dile getirdi. 
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak şunları kaydetti: “Öyle anneler vardır ki, yetiştirdiği evlat, bir ulusun kaderini belirler, dünyanın, tarihin ve geleceğin seyrini değiştirir. Öyle anneler vardır ki, yetiştirdiği evlat tarafından kurulan Cumhuriyet sonsuza kadar bir ulusa ışık tutar. Böyle bir anneye kucak açmaktan, sonsuz istirahatinde onu kalbimizin en değerli köşesinde taşımaktan onur duyuyoruz. Anneler Günü vesilesi ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türk ulusunun annesi Zübeyde Hanım’ı da kabri başında ziyaret etmekten gurur duyuyoruz.  Gözü gibi sakındığı evladını kör ve adaletsiz bir kurşuna kurban eden, elinde ekmekle dönmesini beklerken küçücük evladının cesedini kucaklayan, bugün ve her gün yüreğine taş basmak zorunda bırakılan Berkin Elvan’ın annesine ve tüm Gezi şehitlerimizin annelerine sabır ve metanet diliyorum.”
 
Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel de yaptığı konuşmada, “Ne mutlu bizlere ki Mustafa Kemal Atatürk gibi bir evlat yetiştiren Zübeyde Anamız var” diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER