Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde Seçim

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyeleri, 28. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda yeni başkanını seçmek için sandık başına gitti. Seçimde mevcut Başkan Ferdan Çiftçi, Devrim Özgürkan ve Tevfik Türk yarıştı.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde Seçim
Tepekule Kongre Merkezi’nde düzenlenen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 28. Dönem Olağan Genel Kurulu’na CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, adaylar ve oda üyeleri katıldı. Sındır, 2019 seçimlerinin önemine değinerek, "Olağanüstü halin ilan edilmesinin üzerinden 1.5 yılı aşkın süre geçti. Görünen o ki bu durumu 2019 seçimlerine kadar götürmeye niyetliler. Yılbaşında Meclis tatile giriyor, tatile girdiğinizin ertesi günü KHK ile taşeron düzenlemesi çıkarılıyor. Yasamanın yetkisi kullanılarak, ne olduğu belli olmayan ayağı yere basmayan bir düzenleme çıkarılıyor. Ne yazık ki saray nasıl uygun görüyorsa, ülke o şekilde yönetiliyor. OHAL, darbe girişiminin etkilerini ortadan kaldırmak ve terörle mücadele etmek için ilan edildi. Fakat bugün çıkarılan KHK’larla ülkenin hemen her sorununa çözüm üretmek isteniyor, millet iradesi, Meclis’i hiçe sayan bir anlayış uygulanıyor. Bugün milli irade bir kenarda, saray iradesi devrede. Onun için 2019 seçimleri ülkemiz için hayatı önemde. 2019’da ya demokrasiyi seçeceğiz ya da otokrasiyi, ya güçlü parlamenter demokrasiyi seçeceğiz, ya da tek adamlık rejimini, başka seçim yok" dedi.
 
Tarımla ilgili sorunların da KHK’larla gündeme geldiğini ifade eden Sındır, "Ben Tarım ve Orman Köy İşleri Komisyonu üyesiyim. Komisyon bugüne kadar hiç toplanmadı. Tarım, gıda, orman ve köy işleriyle ilgili hiçbir konu gündeme gelmedi. 3 bakan değişti, tanışma toplantıları yapıldı, orada sorunları dile getirmeye çalıştık, bakan söylediklerimize ikna olsa bile saray ne diyorsa, nihayetinde o oldu. Maalesef Türkiye sarayın kin, hırs, baskı ve ihtiraslarıyla yönetilmeye çalışılıyor. Biz her şeye rağmen milletvekili arkadaşlarımızla Meclis’te kürsü alıp, tarım sektörünün sorunlarına sahip çıkıyor ve bunun için mücadele veriyoruz" diye konuştu.
 
’ÇİFTÇİLERİMİZ ÜRETİM YAPAMAZ HALE GELDİ’
 
Üreticilerin yüksek maliyetler nedeniyle giderlerin altında ezildiğini öne süren Sındır şunları söyledi:
 
"İlacıdır, gübresidir, tohumudur, mazotudur, bu girdilerin yüksek maliyetlerinden dolayı çiftçilerimiz AKP iktidarı döneminde üretim yapamaz hale geldi. Çiftlerimiz kartellere ve aracılara teslim edildi. Üretimin sağlıklı bir şekilde yapılması için girdilerin düşürülmesi ve ürün piyasalarının izlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor. Tarım ve gıda ürünleri Piyasalarını İzleme ve Denetleme Komitesi oluşturuldu. Piyasanın sağlıklı işleyişi, üreticilerin korunması ve tüketicilerin ucuz, sağlıklı gıdalar tüketebilmesi için komitenin çalışması gerekir. Peki komite şu ana kadar ne yaptı? Hiçbir şey yapmadı."
 
Olağan Genel Kurul’da oy kullanma işlemi ise odanın Alsancak’taki hizmet binasında saat 12.00’de başladı. Seçimlerde mevcut başkan Ferdan Çiftçi’ye Devrim Özgürkan ve Tevfik Türk rakip olarak çıkarken, oy verme işlemi sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2018, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER