'Yurt dışında Şampiyonlar Ligi ama yurt içinde...'

Marble 24. Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ekrana gelen Benim Fuarım programına katılan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, fuarın İstanbul'a taşınmak istenmesine tepki gösterdi. Kaya, 'Sektör buna izin vermez.' dedi.

İzmir'in ve Türkiye'nin en önemli ihtisas fuarlarından olan ve Fuar İzmir'de gerçekleştirilen Marble 24. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da 'Benim Fuarım' programıyla izleyicilere ulaşıyor. 

Burak Cilasun'un sunduğu programda fuarın ilk gün konuğu Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya oldu. 

Programda Türk mermerinin her geçen yıl dünya tarafından daha da anılır olduğunu dile getiren Kaya, "Uluslararası alanda Şampiyonlar Ligi'ndeyiz ama iç piyasada amatör kümedeyiz. Bakın örneğin İspanya'da bazı kentlerde yerel yönetimler, yapılan binalara ruhsat verirken o yöreye ait taşların kullanımını belirli oranlarda zorunlu tutuyor. Bizim ülkemizde de yerel yönetimler buna benzer adımlar atıp özendirici olabilirler." dedi. 

Mermercilik sektörünü 'Yerli ve milli' olarak nitelendiren Kaya, "Mermer sektöründe bugün kullandığımız makineler, ekipmanlar ve yan ürünlerin tamamına yakınını yerli imkanlarla üretebiliyoruz. Böyle olunca sektörün döviz kaybı olmuyor. Ne üretirsek ülkemize kazanç olarak geri dönüyor. Mermercilik sektöründe 'Benim madenim' diye bir şey yok. Bizler çalıştığımız alanları devletimizden kiralıyoruz. 80 milyon adına çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın İstanbul'a taşınmak istenmesiyle ilgili de çarpıcı yorumlarda bulunan Kaya, "Bu fuar İzmir'in fuarıdır. Gitmesine yönelik bir kaygımız yok. Emekle dikilip büyütülen bir ağaç yerinden sökülürse çürüme ihtimali vardır. Zaten sektör de bunu kabul etmez." dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER