Yunanistan Milli Günü Kutlandı

Yunanistan Ulusal Günü Kaya Thermal Convention’da düzenlenen kokteyl ile kutlandı.

Yunanistan Milli Günü Kutlandı
 
Başkonsolos Theodore Tsakiris ve eşi Yvi Tsakiris ev sahipliğinde düzenlenen geceye, Rum Otodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, Baş Papaz Pater Kyrilos Sykis, Yunanistan Nato Unsur Komutanı Nikolaos Poggas, 12 Ada Milletvekilleri Anos Kosolas, Agostolos Vezyropoulou, Federal Almanya İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach, Romanya Başkonsolus Mioara Stefan, konsolos ve fahri konsoloslar ile iş ve cemiyet dünyasından önemli isimler katıldı.
 
Gecenin açılış konuşmasını yapan Başkonsolos Tsakiris, 8 Mart’ta gerçekleşen ve iki ülkenin yüksek düzeyde zirvede buluşmasının, 1922’de Elefterios Venizelos ile Mustafa Kemal Atatürk’ün buluşmasından sonra ilk kez kez bir Yunan Başbakanı İzmir’i ziyaret etmesinin kendileri için özel bir ifade taşıdığını söyledi.
 
Tsakiris, “Bu buluşma sembolizmden öte bir buluşma. Atatürk ve Venizelos’un hayata geçirmeye çalıştığı Türk Yunan işbirliği dönemini çağrıştırak bu buluşmada başbakanların yanısıra Yunanistan’dan 10, Türkiye’den ise 12 Bakan katıldı. İzmirli insanların bize gösterdiği ilgi ve yakınlığı çok önemsiyorum. Buluşmanın en büyük özelliği ise Başbakan Aleksis Çipras’a fahri doktora ünvanının verilmesiydi. İki başbakanın buluşmasının getirisi için daha çok çalışacağız. İki ülke arasındaki ticaretin 5 milyar dolardan 10 milyar dolara yükseltimesine çalışacağız" dedi.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER