Yüksel'den Darbe Girişimine Tepki

CHP İzmir İl Başkanı Alattin Yüksel, darbe girişimini küçük bir maceracı grubun yaptığının anlaşıldığını söyledi. Yüksel “Nereden gelirse gelsin, kim hangi amaçla yapmaya kalkarsa kalksın, Hükümet'te kimin olduğuna bakılmasızın, amasız, fakatsız kesin şekilde bu darbeye CHP olarak karşı çıkıyoruz" dedi.

Yüksel'den Darbe Girişimine Tepki
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, darbe girişimiyle CHP İzmir milletvekilleri Musa Çam, Zekeriya Temizel, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkalarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi. Demokratik Türkiye'nin büyük bir tehlike atlattığını belirten Yüksel, “Türkiye, Adına ister darbe girişimi ister kalkışma densin demokrasiye, hukuk devletine, özgürlüklerimize yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri içinde küçük bir maceracı grubun yaptığı anlaşılan darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Darbe girişimi sırasında polis ve sivillerden şehitler verdik. Darbeye karşı çıkarken şehit olan polis, asker ve sivil yurttaşlara Allah'tan Rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ulusumuzun başı sağolsun" dedi.
 
Darbe girişimiyle ilgili ayrıntıların daha sonra ortaya çıkağını belirten Yüksel, “Önümüzdeki günlerde belli olur. Darbe girişimi nasıl planlandı? Kimler planlandı? Arkasında kimler vardı? Ne yapılmaya çalışılıyordu? Daha sonra konuşulacaktır. Dün akşam hep birlikte başta siyasi partiler, yurttaşlar olmak üzere, medya çalışanları, emniyet, parlamento bombalanırken demokrasini beşiği TBMM'yi korumaya alan, terk etmeyen milletvekilleriyle tüm ulus, maceracı darbe girişimine karşı birlik olmuştur. Bu darbeyi hep birlikte savuşturduk" dedi. 
 
Yüksel, bugüne kadar Türkiye'nin darbelerden çok çektiğini söyledi. 12 Eylül ve 12 Mart darbelerinin ilk başlarda başarılı olduğunu, ancak uzun vadede dünyanın hiçbir yerinde darbelerin başarılı olamayacağını, ülkeleri karanlığa sürüklediğini belirten Yüksel, geçmişte her 10 yılda yapılan darbelerin Türkiye'yi çok etkilediğini söyledi. Yüksel “Bu darbe başarılı olsaydı ilk gelecekleri yer siyasi partiler olacaktı. Darbeler, öncelikle partimiz olmak üzere, çok sayıda özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren insanın hayatını karartmıştır. Ülkenin gelişmesinde engel olmuştur. Türkiye'nin kurucu partisi CHP olarak demokrasiye Türkiye'ye getiren parti olarak her zaman bu darbelere karşı çıktı. Özgürlükçü demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, sosyal hukuk devletini savunduk. Nereden gelirse gelsin, kim hangi amaçla yapmaya kalkarsa kalksın, Hükümet'te kimin olduğuna bakılmasızın, amasız. fakatsız kesin şekilde bu darbeye CHP olarak karşı çıktığımızı net olarak ifade etmek istiyorum" dedi. 
 
"BAĞIMSIZLIĞIMIZI, ÖZGÜRLÜKLERİMİZ SAVUNMA GÜNÜDÜR"
 
Ülkenin aydınlık geleceğinin, laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet yaşatılmasında olduğunu belirten Yüksel “ Bugün bu yaşananların yeni gerginliklere yeni ayrıştırmalara, nefretlere yol açmaması gerektiğine inanıyoruz. Bugün birlik beraberlik, dayanışma günüdür. Bağımsızlığımızı, özgürlüklerimiz savunma günüdür. Siyasi parti ayrımı yapmadan herkesin omuz omuza demokrasiyi özgürlükleri savunma günüdür" dedi. CHP İzmir İl Başkanı Yüksel TBMM'ye saldırılmasının, bombalar yağdırılmasının rejime yönelik saldırı olmasının manidar olduğunu belirtti. Siyasi partilerin korumaya çalışmasının da bir o kadar anlamlı olduğunu belirten Yüksel, “Bizim geleceğimiz açısından umut vericidir. Bunun ülkemizin birlik bütünlüğünün sağlanması sağlanması, demokrasinin özgürlüklerin geliştirilmesi yönünden fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tam tersi bunu özgürlüklerin geriletilmesine kalkışmamak gerekir. Her türlü otoriterliğe kaşı çıkacağız. Demokrasiyi, sosyal hukuk devletini, hukukunun üstünlüğünü CHP olarak savunmaya devam edeceğiz. Demokrasini beşiği İzmir'den kurtuluş ve kuruluşun başladığı İzmir'den CHP örgütü olarak birlik beraberlik, dayanışma ve demokrasiye sahiplenme, demokrasi mücadelesi verme günüdür" dedi. 
 
Basın mensuplarını, “Meydanlarda toplanılması çağrısı" ve “Sosyal medyada gerçek bir darbe olmadığı" şeklindeki yorumları değerlendirmesini istediği Yüksel, “Konuşmak için erken, TSK içindeki küçük maceracı bir grup tarafından yapıldığını düşünüyorum. Devlet, Emniyeti, TSK duruma hakim gördüğümüz kadarıyla. Bunun bir gerginliğe dönüşmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Halkı galeyana sürüklemenin doğru olmadığını, halkın omuz omuza darbeye karşı çıkacağı gün olmalı. Başka gerginliklere neden olmamalıö dedi. Sosyal medya herkesin kendi görüşünün olduğunu belirten Yüksel, “Darbenin ayrıntıları aydınlandığı zaman Türkiye olarak bunu göreceğiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER