Yıldırım İçini Döktü

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı yapılan Konak Tüneli'ni anlattı.

Yıldırım İçini Döktü
 
Katıldığı televizyon programında “İzmir benim evim“ diyen Binali Yıldırım, “İzmir'de 81 vilayetimizden gelip yerleşen insanlar var. İzmir bir eritme potası gibi. Bir buçuk yıl içinde insanlar İzmir'in kimliğini benimsiyor, değerlerini kabul ediyor. Bu gurur vericidir. İzmir'in sevilecek çok yönü var. İklim olarak, tabiat olarak zenginliği çok fazla, insanlarında bağnazlık yok. Burada herkes kendine yaşam alanı buluyor. Kimse kimsenin yaşam şeklini yadırgamıyor. Bunun adı hoşgörü ve samimiyettir. İzmir sevgi saygı ve samimiyet şehridir. Bu şehrin vekiliydim, burada başkan adayı oldum. Bunun için İzmir'i önceledim. İzmir'i ön plana çıkardığımı söyleyenler oldu ama ben İzmir'i tanıtmayı görev bildim" diye konuştu. 
 
“KARŞI ÇIKANLAR TÜNELDEN İLK GEÇENLER OLDU"
 
İzmir'de yapılan icraatlara değinen Yıldırım, son olarak Başbakan Davutoğlu tarafından açılışı yapılan Konak Tüneli'ni anlattı. “Hayal edip, planlayıp, yapıp, bittiğini gördüğünüz eser sizin ellerinizde büyüyen bir yavrunuz gibi oluyor" diyen Yıldırım şunları söyledi:
 
"Kendi adıma çok mutlu oldum, İzmirliler adına gurur duydum. İzmir'e kalıcı bir eser kazandırdık. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan çıkış iki dakika sürüyor. O varyantı dolaşmak keskin virajlardan çıkmak yerine şehrin kalbine girmeden gideceğiniz yere rahatlıkla gidiyorsunuz. İzmir'in yaşam alanı tüm canlılığını barındıran bu bölge egzoz dumanı, trafik gürültüsü olmadan daha fazla insana hizmet edecek."
 
Konak Tüneli ile ilgili tartışmalara da yanıt veren Yıldırım, “Tartışmalar CHP klasiğidir. Proje başlarken bazı sivil toplum örgütleri ile koordineli olarak başlar. Tünel önünde canlı yayın yaparken, CHP'ye ait seçim aracının tünelden geçtiğini gördük. İlk geçenler yine karşı çıkanlar oldu. Bu çok güzel, aklın yolu birdir. Bu proje, adres verirken, İzmir'i anlatırken, İzmir'e renk veren, şekil veren, imza atan proje olarak anılacak" diye konuştu
 
“SEÇMEN KARARINI VERDİ"
 
Konuşmasında seçim çalışmalarını değerlendiren eski Bakan Binali Yıldırım “Bu seçim durgun gidiyor. Bunu şöyle okumak lazım; 1 yılda 3 seçim oldu. Bunun verdiği bir kanıksama var. Diğer taraftan halk kararını vermiş diye düşünüyorum"dedi. Seçimlerde İzmir hedefini açıklayan Yıldırım “Türkiye genelinde aldığımız oy oranı ile karşılaştırırsak İzmir hep gerisinde kaldı. Ancak İzmir'de yüzde 17 ile başladığımız oy oranımız son seçimlerde yüzde 37'ye kadar yükseldi. Hedefimiz bir adım daha ileri gidip çok daha iyi bir sonuç almak. Sonuç ne olursa olsun faturayı İzmir'e kesmeyiz. Ne karar verirse başımızın tacıdır. Bu bir demokrasi yarışıdır" diye konuştu.
 
"ŞÜPHEMİZ YOK TEK BAŞINA İKTİDAR OLACAĞIZ"
 
Genel siyaseti de değerlendiren Yıldırım şöyle konuştu: 
 
"Cumhurbaşkanımız güçlü iktidara ve istikrara vurgu yapıyor. Baktığınızda tek parti dönemlerinde Türkiye atılım yaparken koalisyon dönemlerinde tüm kazanımlarını kaybetmiştir. Atılımların en büyüğü AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan döneminde oldu. 2002 öncesine bakarsanız dünyanın hiçbir yerinde yokken Türkiye'de kriz olmuş, ülke allakbullak olmuştur. Onun için kim olursa olsun tek başına iktidar olsun diyoruz. Parlamenter sistemde ilahi nahiye mümkün değildir. AK Parti 3 dönemdir yapıyor bu dönemde tek başına iktidar olacak. Orada hiç şüphemiz yok. Ancak eskisinden daha güçlü gelmeyi istiyoruz. Geçmiş dönemde halkımıza verdiğimiz sözlerimiz var, kalkınma, eğitim, sosyal devlet olma ile ilgili vaatlerimizi yerine getirdik, projelerimizi yaptık. Ancak yargı ile ilgili sorunlarımız ve çözüm süreci devam ediyor. Bunların çözümü için Türkiye'de istikrar şart."
 
"MUHALEFET TATLI HAYAT YAŞIYOR"
 
400 vekil söylemine karşı çıkanları eleştiren Yıldırım “Onlar bir şekilde milletvekili olalım, grup olarak mecliste var olalım ama iktidar sorumluluğunu almayalım diyorlar. Sorumluluk olmadan kurumsal kimliği elde ediyorlar. Onlar tatlı hayat yaşıyorlar. Onların böyle iddialı bir hedefi göze alamadıkları için karşı çıktıklarını düşünüyorum. Yoksa vatandaşın buna itirazı yok. Vatandaş huzur ister, istikrar ister, geleceğe güvenle bakmak ister kendi planlarını hedeflerini uzun vadeli yapmayı ister. Yarınını öngöremezse mutsuz olur" dedi. Kendisine yöneltilen “Kimlerle koalisyon yaparsınız" sorusuna, “Biz rahatız eminiz, bunca yıl hizmet ettik, vaatlerimizi yerine getirdik yapamayacağımız sözler verip altında kalmadık. Bu dönemde tek başına iktidar olma konusunda hiç tereddüdümüz yok" yanıtını veren Yıldırım koalisyon tartışmalarının gereksiz olduğunu söyledi.
 
“AİLEMİ İHMAL ETTİM"
 
Üç dönem kuralı nedeniyle yeniden aday olamayan ve kendisi için yeni bir dönemin başladığını belirten Yıldırım, "12 yıldır göz gözü görmedi, eve gidemediğimiz zamanlar oldu. Çocuklarımız evlendi, torunlarımız oldu. Hakikaten çok çalıştık, çok iş yaptık. Ailemizi ihmal ettik. Ben torunlarımın elinden tutup Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni, üçüncü köprüyü, havaalanlarını, bölünmüş yolları, hızlı trenleri gösterip bunların hikâyesini anlatmayı hayal ediyorum. Biraz daha fazla aileme zaman ayırabileceğimi düşünüyorum. Ancak vekil olmadım diye siyasetten uzak kalmayacağım. AK Partinin kurucularındanım, Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu yola çıktım. O siyasi hayatta var olduğu sürece biz de var olmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Binali Yıldırım, seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı İzmir'e tekrar getirmeyi planladıklarını, ilçe bazında ziyaretler yapmayı istediklerini söyledi.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER