Yiğit: Hızlı Tren Kaplumbağa Hızında

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Ankara - İzmir arasını 3,5 saate düşürecek olan Ankara - İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinin kaplumbağa hızıyla ilerlediğini ve bu gidişle 2017’de hizmete girmesinin mümkün olmadığını ileri sürüp konuyu TBMM gündemine getirdi, "Hızlı tren kaplumbağa hızında ilerliyor" dedi.

Yiğit: Hızlı Tren Kaplumbağa Hızında
 
Ali Yiğit, 2012’de yapımına başlanan projenin imza aşamasında 2017’de tamamlanarak hizmete gireceği sözünün verildiğini hatırlatarak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın “ikinci ve üçüncü kısım ihalelerinin 2016’da yapılacağını açıklamasının" projenin 2017’de bitirilemeyeceğinin açık itirafı olduğunu önesürdü. Yiğit, aynı şekilde 2020’de tamamlanıp hizmete gireceği ifade edilen İzmir - İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı ile ilgili çalışmaların da henüz projelendirme sürecinde olduğunu ve zamanında bitirilemeyeceğini ifade etti. İzmir’le ilgili hızlı tren projelerinin hem bölge hem de ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını vurgulayan Yiğit, ancak hem sürecin yavaş işlemesi hem de ayrılan ödeneklerle bu projelerin kaplumbağa hızında ilerlediğini belirterek konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle hazırlanan önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi.
 
"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, İzmir-Ankara arasında seyahat süresini 3,5 saate indirecek, 624 km uzunluğundaki İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinin ilk etabı olan Ankara Polatlı-Afyonkarahisar arasındaki bölümünün altyapı sözleşmesi Haziran 2012’de imzalanmış ve 2017’de tamamlanacağı belirtilerek yapım çalışmalarına başlanmıştır. Ancak Afyon-İzmir etabının Afyonkarahisar - Eşme arası henüz yapım ihalesi hazırlık aşamasında, Eşme-Salihli, Salihli-Manisa arası ise proje sürecindedir. Sayın Bakan tarafından Ocak ayı içinde yapılan açıklamada bu etapların ihalelerinin bu yıl yapılacağı ifade edilmiştir. Öte yandan henüz projelendirme çalışmaları yapılan İzmir - İstanbul hızlı tren projesinin de 2020 yılına kadar tamamlanıp hizmete gireceği kamuoyuna açıklanmıştır. Ankara - İzmir arasını 3,5 saate düşürecek olan Ankara - İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinin ikinci ve üçüncü etap ihalelerinin 2016’da yapılacağı göz önüne alındığında projenin 2017’de hizmete girmesi nasıl mümkün olacaktır? Halen yapımı devam eden İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinin öngörülen toplam maliyeti ne kadardır? Proje için 2015 yılı sonu itibariyle toplam ne kadar harcama yapılmıştır? 2016 yılı için ayrılan ödenek ne kadardır?"
 
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER