Yiğit Depolardaki Tarihi Eserleri Sordu

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit İzmir’in çağdaş bir müzeye ihtiyaç duyduğunu belirterek TBMM Başkanlığına önerge verdi.

Yiğit Depolardaki Tarihi Eserleri Sordu
 
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal tarafından yazılı yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği dilekçede Ali Yiğit yer yetersizliği nedeniyle sergilenemeyen tarihi ve kültürel zenginliklerin depolarda rutubet altında çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu önüsürdü. Yiğit şu soruları yöneltti,
 
"Gerçek anlamda bir medeniyetler şehri olan ve turizmde dünya çapında ön plana çıkma potansiyeli taşıyan İzmir’de kesinlikle yeni bir müzeye ihtiyaç duyulmaktadır. Adını kültür turizminde ön plana çıkaracak çağdaş bir seviyede, günümüzün teknolojik gelişmelerini içinde barındıran, yerli yabancı turistin ilgi odağı olacak, içerisinde vakit geçirilebilecek alanların bulunacağı bir müze sadece İzmir değil, ülke turizminin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. İzmir’in sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliğin tanıtımı ve sergilenmesi konusunda şehirde bulunan mevcut müzeler yeterli midir? İzmir’de gün yüzüne çıkarıldığı halde, müze ve yer yetersizliğinden dolayı sergilenemeyen ne kadar tarihi ve kültürel eser vardır? Gerçek anlamda bir medeniyetler şehri olan, tarihi, doğası, konumu ve iklimiyle büyük bir turizm potansiyeline sahip İzmir’e, günümüzün teknolojik gelişmelerini içinde barındıran, yerli yabancı turistin ilgi odağı olacak, içerisinde vakit geçirilebilecek alanların bulunacağı bir müze kazandırılması konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır?"
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER