Yeni Hükümetten Beklentilerini Açıkladı

2015 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini değerlendiren EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, "Yüzde 2.3 ile büyüme beklentilerin üstünde gerçekleşmiştir. Harcamalardaki büyüme açısından bakıldığında baz etkisinin de katkısıyla büyümeyi özel tüketimin çektiği görülüyor" dedi.

Yeni Hükümetten Beklentilerini Açıkladı
Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından yazılı açıklamayla değerlendirme yapan Ender Yorgancılar kamu yatırım harcamaları rekor düzeyde gerilerken kamu tüketiminın az da olsa büyümeye katkı yaptığını hatırlattı. Mal ve hizmet ihracatının gerilemesinin geleneksel pazarlarda yaşanan siyasi sorunlar ve canlanamayan AB'nin bir yansıması olduğunu kaydeden Yorgancılar; “Harcamalar açısından büyüme verilerindeki ümit veren tek gelişme dört çeyrektir gerileyen özel sektör makine-teçhizat yatırımlarının artmasıdır. Bununla birlikte sanayi üretim artışının durması, anahtar sektör imalat sanayinin ise sadece binde 8 büyümesi biz sanayicilerin oldukça zor durumda olduğumuzu ortaya koyuyor" diye konuştu. 
 
İmalat sanayinde gerçekleşen ilk çeyrek büyümesi için yaptığı değerlendirmede ise ekonomik ve siyasi türbülansın olduğu, hukuk devleti algısının zayıfladığı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarının adeta kapandığı bir dönemde iç tüketimin yüzde 4,5 oranında büyürken sektördeki yüzde binde 8'lik büyüme talebin daha çok ithal ürünlere yöneldiği ve de sanayicinin üretim yerine stokları kullanarak nakde geçmeyi tercih ettiği anlamına geldiğine dikkat çeken Yorgancılar, “Stokların yüzde 1,4 gerilemesi de bu değerlendirmeyi destekliyor. Bu durum da; reel sektör uygun bir makro iklimin oluşturulması, yerli malı tercihinin güçlendirilmesi ile sanayide yeni bir yatırım ve ihracat hamlesine olan ihtiyacı ortaya koyuyor" dedi.
 
2015 yılının ilk çeyreğinde sanayi üretimi durduğunu, tarımsal üretimin yüzde 2.7, hizmet üretiminin ise yüzde 4.1 oranında arttığını ifade eden Yorgancılar, “Uzun yıllardır büyümenin lokomotifi olan inşaat sektöründe üretim 2014'ün son çeyreğinin ardından bu yılın ilk çeyreğinde de gerilemiştir. Oluşan arz fazlası, iç talepteki yavaşlama ve faizlerdeki artış inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir. Ayrıca çok geniş bir kitleye iş imkanı sağlayan ticaret ve ulaştırma sektörlerindeki yüzde bir düzeyinde düşük büyüme sanayi üretim artışının durmasıyla yakından ilgilidir" diye konuştu. 
 
Yeni hükümetten beklentilerini de dilegetiren Yorgancılar, "Yeni hükümetten de reel sektör ve sanayileşme perspektifli yeni bir büyüme stratejisini bizlerin de katkısıyla belirlemesini ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak adımlar atmasını istiyoruz. Kanımızca Türkiye'nin içinde bulunduğu politik, sosyal ve ekonomik koşullar koalisyon hükümetini avantaja çevirmeye son derece uygundur. Zaman koalisyonu bu kez fırsata dönüştürme zamanıdır. Liderlerin bu fırsatı değerlendirecek sağduyuyu göstereceğini düşünüyoruz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER