Yeni Hedef Güney Amerika

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden, başta Avrupa olmak üzere Asya ve Afrika’nın pek çok ülkesine ihracat yapan Türk giyim sanayicisinin Güney Amerika ülkelerinin de isteklerine rahatlıkla cevap verebileceğini söyledi.

Yeni Hedef Güney Amerika
 
EGSD, yaklaşık iki yıldır Türkiye’de görev yapan Peru Cumhuriyeti Ticaret Ateşesi Fernando Albareda’yı ağırladı. EGSD Başkanı Mukadder Özden ve Yönetim Kurulu Üyeleri Şaban Öngören ile Okay Şimşek’e çalışmaları hakkında bilgiler veren Fernando Albareda, Peru ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için ülkenin dört bir yanında görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlattı.
 
PERU İÇİN VİZEYE GEREK YOK
 
İzmir’e yaptığı ziyaret kapsamında gerçekleştirdiği organizasyonlarla bölge ve Türkiye ekonomisine katkısı olan kurumlardan birisi olan EGSD’yi yakından tanımak istediğini ve bu yüzden konuk olduğunu belirten Albareda, “Çoğunluklu olarak çalışma yerim İstanbul. Ancak Türkiye’nin tekstil alanında sanayileşmiş şehirleri olan İzmir ve Denizli de bizim ilgi alanımız içinde. Gördüğüm kadarıyla aile yapıları, yeme içme kültürleri birbirlerine çok benzeyen bu iki ülkenin gelecekte çok iyi ilişkiler kurabileceğine inanıyorum. Türk iş adamlarımızı vize uygulaması olmayan ülkemize bekliyoruz. Biz de Perulu iş adamlarını buraya getirmek için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
 
"KARŞILIKLI FUARLARI TAKİP EDELİM"
 
Türkiye’nin az da olsa Peru ile ticaret ilişkisi olduğunu hatırlatan EGSD Başkanı Mukadder Özden, Peruluların Türkiye ilgisine sevindiklerini söyledi. Egeli giyim sanayicileri olarak Güney Amerika ülkesi Peru ile işbirliklerin geliştirilmesi için atılacak her türlü adıma destek verebileceklerini belirten Özden, "Ticari ilişkileri başlatmak için iki ülkede düzenlenen ihtisas fuarlarına karşılıklı alım heyeti seyahatleri düzenleyebiliriz. Böylelikle Türk ve Perulu işadamları potansiyeli yakından görme fırsatı bulabilir. Türk giyim sanayicileri Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleriyle rahatlıkla ticaret yapabiliyor. Güney Amerika ülkesi Peru ile neden olmasın? Perulu iş adamlarının da böyle bir işbirliği isteği varsa onların isteklerine cevap verebileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER