Vali Toprak'a 'Atatürk' Tepkisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi”nin 100. Yıldönümü nedeniyle Kadifekale Şehitliği’nde düzenlenen törene katıldı.

 ALTIN ÖRÜMCEK ÖDÜLLERİ'NDE FİNALDEYİZ

 

İzmir'in Kadifekale Semtindeki Hava Şehitliği'nde, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi. Dualarla anılan şehitlerin kabirlerine, karanfil bırakıldı. Bu sırada, her yıl şehitliğe geldiğini belirten bir kadın, Vali Mustafa Toprak'a, konuşmasında Atatürk'ün adını kullanmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Anı defterine Mustafa Kemal Atatürk'ün adını yazdığını dile getirip, şehitlerle ilgili bir tören olduğunu hatırlatan Vali Toprak, tepkili kadının kendisini dinlememesi üzerine yanından ayrıldı.

Kadifekale'de bulunan Hava Şehitliği'ndeki törene, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu, askerler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehitlerin yakınları ve İzmirliler katıldı.

Şehitlik anıtına çelenk bırakıldıktan sonra saygı atışı ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törende, Atatürk Lisesi öğrencisi Tolgahan Ener 'Çanakkale Şehitlerine' adlı şiiri okudu. Vali Toprak yaptığı konuşmada, "Şahadetlerinizle; vatan söz konusu olduğunda hangi şartlar altında olursa olsun Türk milletinin neleri başarabileceğini bütün dünyaya gösterdiniz. Kahramanlıklarınızla; gücümüzün sadece silah ve teçhizatların toplamından ibaret olmadığını bir kez daha ispatladınız. Bütün bunların yanında, düşmanlarımızın bile takdirine şayan olmuş insani değerlere olan bağlılığınızla ve hassasiyetinizle, yüksek şahsiyetliğin birer numunesi olarak insanlık tarihindeki yerinizi aldınız. Ruhlarınız şad, mekanlarınız cennet olsun" dedi.

KARANFİL BIRAKILIRKEN TEPKİ
 
Törenin son bölümünde, şehitler anısına dua edildi. Ardından Vali Toprak, Orgeneral Mendi, Başkan Kocaoğlu ve törene katılanlar, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı. Bu sırada, her yıl törene katıldığını dile getiren bir kadın, Vali Toprak'a, "Neden konuşmanızda bir kez olsun Mustafa Kemal Atatürk'ün adını geçirmediniz. Rica ediyorum" diyerek tepki gösterdi.
 
 
Bunun üzerine Toprak, şehitlik anı defterinde Mustafa Kemal Atatürk'ün adını geçirdiğini, Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olduğunu söyledi. Ancak, kadının tepkisinin sürmesi üzerine, Vali Toprak, törenin şehitlerle ilgili olduğunu belirtti. Buna rağmen kadının tepkisine devam etmesi üzerine Vali Toprak, yanından ayrıldı. Toprak şehit yakınlarıyla da görüşüp dua etti, ardından da şehitlikten ayrıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER