'Uyum Sağlayamayan Kaybedecek'

Almanya’da gerçekleşen Sanayi 4. 0 İnceleme Gezisi hakkında bilgi veren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülkemizin geleceği için çok önemli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’ın başkanlığında çok başarılı bir 'Sanayi 4.0 inceleme gezisi' gerçekleştirdik. Küresel rekabet gücümüzü arttırmanın yolu, sanayimizi dijitalleştirmekten geçiyor'' dedi.

'Uyum Sağlayamayan Kaybedecek'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Müsteşar Prof. Dr. Ersan ASLAN ile Almanya’da gerçekleşen Sanayi 4. 0 İnceleme Gezisi hakkında bilgi veren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülkemizin geleceği için çok önemli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’ın başkanlığında çok başarılı bir 'Sanayi 4.0 inceleme gezisi' gerçekleştirdik. Türkiye’nin, üretimin yeni şekli olan 4’ncü Sanayi Devrimi’ni ıskalama şansı yok. Küresel rekabet gücümüzü arttırmanın yolu, sanayimizi dijitalleştirmekten geçiyor” dedi.
 
Başkan Yorgancılar, EBSO olarak geçtiğimiz yıl üyelerinde farkındalık yaratmak amacıyla hazırladıkları Sanayi 4.0 kitabının kapağında yer alan ‘uyum sağlayamayan kaybedecek’  tesbitlerinin doğrulugunu Almanya’nın Stuttgart, Nürnberg ve Berlin kentlerinde Bosch, Siemens, Mercedes ile Wittenstein gibi her bir sanayi devini gezerken daha iyi gördüklerini söyledi. Bakan Işık’ın Sanayi 4.0 çalışmalarına büyük önem verdiğini ve 64. Hükümetin üzerinde çalıştığı Sanayi 4.0 programının esasının üretimin akıllanması ve üretimde dijital teknolojiden daha fazla yararlanmak olduğu bilgisini veren Yorgancılar, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’a ve Hükümetimize Sanayi 4.0’a verdiği önem nedeniyle bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Gelişmiş elektrikli aletler, sürücüsüz otomobiller, dijital ürünler ve mobil cihazlar, Sanayi 4.0’ın gündelik hayatımıza kazandırdığı örneklerden sadece bazıları. Sanayi 4.0, yüksek teknolojinin, internetin üretime entegre olması” diye konuştu.
 
 
Verim, üretim ve kazanç artışı
 
Makinelerin ve robotların bu denli ön planda olduğu Sanayi 4.0’da nitelikli insan gücünün giderek daha büyük önem kazandığına dikkat çeken Yorgancılar, Türk işadamlarının yanı sıra Badenwürttemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı Nils Schmidt, Şansölyelik Bakanı Peter Altmaier ve Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DİHK) Başkanı Eric Schweitzer ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde Almanya’nın Sanayi 4.0 deneyiminin detaylarını paylaştıklarını açıkladı. Yorgancılar, “Sanayi 4.0 uygulamalarında zamanın etkin yönetimi, makineler arası iletişim, otomasyonun artan rolü, akıllı bakım-tedarik süreçleri ve dijitalleşme dikkat çekiciydi. Böylece insanlar iyileştirme süreçlerinde daha etkin olurken işletmeler ise az stok, verimli, hızlı üretim ekseni sayesinde ciro artışı, istihdam ve yatırım alanlarında önemli katkılar elde ediyor” dedi.
 
Eğitime yeni bakış açısı
 
Dünya ekonomisi ve sanayisinin yeni bir devrimin eşiğine doğru hızla ilerlediğine dikkat çeken Yorgancılar bu devrime dahil olabilmek için eğitimde yapısal dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi. Yorgancılar, “Artık seyreden değil, yapan olmalıyız. Dijitalleşme süreci hızla artacağı için yeni istihdam alanlarına dönük çalışmalar yapılmalı. Bunun da en önemli, en temel unsuru nitelikli eğitici, nitelikli eğitim. Artık eğitim sistemimiz süratle; tasarımı, yazılımı, girişimciliği, üretimi içerecek, işbaşında uygulama destekli olacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Bağımsız denetim ve Meslek Liseleri ile ilgili sertifikasyon sistematize edilmeli. Mekanik, mekatronik, elektronik, yazılım, otomotiv, makine ve kimya gibi Sanayi 4.0’ün öncelikli uygulanacağı hedef sektörleri bir an evvel belirlemeliyiz. Sanayi 4.0 ile artan üretkenlik karşısında, yenilikçi pazarlama stratejileri geliştirmeliyiz. Sanayi 4.0’e ne kadar erken adapte olursak, dünya ile o kadar kolay rekabet edebiliriz” dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER