Usta Gazeteciler, Kocaoğlu'nu Ağırladı

Üç Gazeteci Bir Konuk programının bu haftaki konuğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu.

Burak Cilasun / Ben TV

Ben TV’de yayınlanan, usta gazeteciler Erol Yaraş, Hamdi Türkmen ve Ünal Ersözlü’nün her hafta dikkat çekici konuklara çarpıcı sorular sorduğu Üç Gazeteci Bir Konuk’ta konuk koltuğuna Aziz Kocaoğlu oturdu. Son seçimden beri geride kalan 2 yılını anlatıp ÇED tepkisini sürdüren Kocaoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ile AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya'nın İZELMAN çıkışına tepki gösterirken, EGİAD Başkanı Seda Kaya'ya da sahip çıktı.

Sözlerine şehitlere rahmet dileyip, terörü lanetleyerek başlayan Kocaoğlu, Marble 22. Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nın çok iyi gittiğini belirtti.

“Mermer Fuarı, Türkiye'nin en büyük fuarı. Fuar İzmir projesiyle birlikte hem geçen sene hem de bu sene büyük bir sıçrama yaptı. Fuar yüzde 12 büyüdü. Terör gerekçe gösterilerek, katılımın düşeceği gibi, rezervasyonların iptal edildiği gibi söylentiler yayıldı. Biz de gerçekten endişe içinde olduk ama fuar çok iyi gidiyor. Özellikle dün mükemmeldi. Ben de an be an izlemeye çalışıyorum. Çünkü bu bir dönüm noktası. Mermer Fuarı umduğumuzdan çok iyi gidiyor. Bu yıl yabancı katılımcılar da, alım heyetleri de çok fazla. Çok şükür iyi gidiyor.”

Hedeflerimizin gerisinde değiliz”

Kocaoğlu, Erol Yaraş'ın geride kalan 2 seneyi ve metro vaatlerini sorması üzerine, “İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin inisiyatifinde olan işlerde hiçbir sıkıntımız yok. Mevzuata bahane buldu diyebilir muhalif arkadaşlar. Kamulaştırma meselesi önümüzde ciddi bir engel. Tramvayı, süresinde başlattık ve yapıyoruz. Gayet iyi gidiyor. Hedeflediğimiz projelerin gerisinde değiliz. Projesi biten var. İhaleye çıkan var.Narlıdere'yi derin tünel olarak çalışıyoruz. Para problemimiz yok. 10 kilometreyi buluyor. Buca çok sıkıntılı. Homeros Bulvarı ile Tınaztepe'ye Üçyol'dan metro yapmadan bu ilçenin ulaşım sıkıntısını çözmek mümkün değil. Homeros Bulvarı biraz rahatlattı ama yeterli değil. Şimdi çevre yoluna çıkan caddeyi genişletiyoruz. Bir de Yıldız Mahallesi'nde bir viyadük yapıp Buca'ya giriş sağlanabilir mi düşüncesiyle çalışıyoruz. Burada da kaynak sıkıntımız yok. Yapım ihalesine çıkacağız. Orası da 11 kilometrelik bir yol. Bunun dışında Eskiizmir'e çözüm arıyoruz. Her yeri bağlıyoruz ama otogarı bağlayamıyoruz. Nedeni de hızlı tren. Hızlı tren konusunda TCDD çalışmalar yapıyor ama ağır aksak gittiğini söyleyebilirim.“

Yanağında beni eksik deseler onu da konduracağım ama...”

Başkan Kocaoğlu, katı atık bertaraf tesisinde ÇED raporu için Orman Bölge Müdürlüğü'nü aşamadıklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, 'Artık engel demiyorum' dedi.

“2 sıkıntımız var. Bilmeyenler birbirine karıştırıp aşure yapıyor. Biri katı atık bertaraf tesisi, diğeri de büyük kanal projesi. Katı atıktaki durumu söyleyeyim. Yamanlar'daki tesisle ilgili bütün kurumlardan ön ÇED için görüşleri aldık. Hepsinden görüşler olumlu geldi. ÇED için ihaleye çıktık. Bir yüklenici firma aldı. Proje çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığa ÇED için müracat etmemiz gerekiyor. Bunun için 15 kurumdan görüş almamız gerekiyor. DSİ'den oradaki suya ilişkin bir problem vardı. Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bir problem yaptırdık ve DSİ'den de olumlu görüşü aldık. Son kurum olarak Orman Bölge Müdürlüğü'nden görüş alınması lazım. Görüşmelerimizi yaptık. Müdürlük tarafından ÇED süreci için rapor verilmesi lazım. Ancak onlardan bir türlü alamıyoruz. Geçen geldiğinde Binali Bey geldiğinde de söyledim. Telefonla da görüştüm. Hatta ilgileneceğini söyledi ama hala izin alamadık. Bürokraside gerekçe bitmez. Gerekçe üretmek isteniyorsa ömür boyu üretilebilir. Ön ÇED için Orman Bölge Müdürlüğü'nün 2 tane olumlu yazısı var. Şimdi verilmiyor. Neye bağlayacağımı bilmiyorum. Bağlayabileceğimi bilsem bağlayacağım. Artık engel demiyorum. Avrupa'ya gidiyorsunuz kentlerin içinde bu tesisler var. 2005'ten beri yer arıyorum. 3 senedir uğraşıyorum ben burası için. Başka yer söylüyorlar. Şimdi bir 3 sene daha onlar için mi uğraşacağız? Olup olmayacağı da belli değil tabii. Kim hangi teknolojiyi istiyorsa, ne diyorlarsa onu yapacağım. Yanağında bir beni eksik diyorlarsa, yanağına da bir ben konduracağım projenin. İstedikleri neyse, biz buna hazırız. Allah ömür verirse 15 yıl başkanlık yapacağım. 2005'ten beri şu tesis için uğraşıyoruz. Harmandalı 6-7 senedir S.O.S veriyor. Neden olmaz? Almanya'da kentin göbeğine yapılıyor. Neden olmasın? Gerekçesini vermeleri lazım.

Evrak eksiğimiz yok”

Başkan Kocaoğlu İzmir Körfezi ile ilgili de evrak eksiğinin bulunmadığını belirtti.

Körfez için bir eksik yok. ÇED dosyası hazırlanıp Çevre Bakanlığı'na verildi. Şimdi bizden evrak isteniyor. Dosyada hepsi var. İzmir Körfezi'nden çıkan malzemenin bir kısmı İZSU arazisinde rehabilite edilecek ve geri kazanılacak. Bir kısmı da ada yapılmak üzere kullanılacak. Ada için yapılacak çalışmalar uzun süre alacak. Zaten Türkiye'de bu işle ilgili bir deneyim yok. Sayın Binali Yıldırım bakanımızın öngördüğü körfez geçişi adası için de bir deneyim yok. Bunun çalışmaları yapılacak ve o süreç devam edecek. Zaten 2005'ten beri Dokuz Eylül Üniversitesi ile çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversite ile birlikte neredeyse aynı birimmiş gibi çalışıyor. Ada konusunu bir tarafa bırakalım. İZSU arazisindeki rehabilitasyona izin verdim de. Liman geri kazanım sahası olsun. Biz de çalışmaya başlayalım. En azından bir yol alalım.

Car car cevap vermek ona düşmez!”

Başkan Kocaoğlu, medya üzerinden kendisini eleştiren Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Arslan'a ise sert tepki gösterdi. Kocaoğlu, “Kahraman mı olacak?” diye sordu.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nde müdür yardımcısı iki defadır bize cevap veriyor. Yahu sen kimsin? Bürokrasinin görevi devleti korumaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi de en az onlar kadar kamu kurumudur.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na, bir müdür yardımcısının kendisiyle ilgili olmayan bir konuda cevap vermesi, hiçbir kuruma sığmaz. Sen kimsin kardeşim? Büyükşehir Belediye Başkanı'na benim şube müdürüm bakana cevap verecek. Benim genel sekreter yardımcım bakana cevap verecek. Var mı böyle bir şey? Devlette böyle bir hiyerarşi var mı? Devletin bir ağırlığı var. Kahraman mı olacak? Bize soruşturma açan, bizimle uğraşan, arkadaşlarımızı hapis yatıran insanların şu anda içinde oldukları durum herkesin malumudur. Uğraşmasınlar. Büyükşehir Belediye Başkanı'na car car car car cevap vermek ona düşmez.“

Bana bölücü muamelesi yapamazsın”

Kocaoğlu, İzmir'de yaşanan yoğun polemikleri de şehrin değerine bağladı ve AK Parti'den gelen İZELMAN çıkışına da tepki gösterdi.

“Hiçbiri bir İzmir değil. Burası İzmir. İzmir bir prenses. İzmir Akdeniz'in yıldızı ve potansiyeli çok yüksek. İstanbul'dan başka hiçbir şehir İzmir ile kıyaslanamaz. Buna Ankara da dahildir. Ülke korkunç bir darboğazdan geçiyor. Suriye'nin yansıması, PKK teröri vs... Ekonomimiz bıçak sırtı ilerliyor. Hep devletimin yanında oldum. Hep devleti savundum. Sürekli de birlik ve beraberlikten bahsediyorum. Hiçbir söylemimi vatandaşımızı kenetlenmeye çağırmadan bitirmiyorum. Biz Büyükşehir Belediye Başkanı'mıza yardımcı olmak istiyoruz, gelsin bizi görsün. Görelim. Görüyoruz da zaten. Bakın iki tane 12-13 bin kişilik stat. 3-4 senedir bu kent bununla uğraştırılır mı? Bu kentin insanına yazık değil mi yahu? Efendim İZELMAN'da PKK varmış. Yahu bunu il başkanı, milletvekili söylüyor. Aziz Kocaoğlu İzmir'in önüne engel. Nüfusuna göre devletin yaptığını çıkarıp diğer illerle karşılaştırın, bu kadar yatırım yapan başka belediye yok. Onun metrosunu ben yapayım, bunun busunu ben yapayım. Ben sadece izin istiyorum. Bana bölücü muamelesi yapamazsın. İnsanların zihnini karıştırmak için kendinden iyi tanıdığın beni, kendinden daha sağlam duruşu olduğu bildiğin beni, sadece siyasi kazanç ki nasıl kazançsa artık kararlayamazsın. Bunun ne İzmir'in kalkınması için faydası var, ne teröre karşı faydası var, ne de kendi siyasi kariyeri için faydası var. Hiçbir şeye faydası yok. Törpülemeye çalışıyorlar. Törpüleyen kim? Törpüleyecek olan kim? İzmirli değerlendiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni törpülemeye çalışan, saçmasapan şeyler söyleyerek yıpratmaya çalışan adamların hemşerilerimizle güven ilişkileriyle güven ilişkisine bakacaksınız ve ona göre konuşacaksınız.”

Benimle uğraşmayın iş yapın”

Başkan Kocaoğlu, “2019'un kavgası şimdiden mi başladı?” sorusu karşısında da hizmet vurgusu yaptı.

“Onun kavgası 6 ay kala başlar. Adam adama çalışır eleştirirsin. Onu anlarım. Ama kişiliğe dokunmasın kardeşim. Kurumu zedelemezsin. İZELMAN'da PKK'nın yuvalandığını söylüyorlar. İktidar partisinin milletvekilinin ve il başkanının, muhalefetin ötesinde sorumluluğu var. Devlet ve millet bu sorumluluğu görmek ister. Sen sorumlu davranmıyorsun. 2019'da gelecek, 2024 de gelecek. 12 senedir izledikleri politika nasıl iflas ettiyse aynı politikayı izliyorsunuz. Sohbetlerde bütün AKP'lilere söylüyorum. Kardeşim benimle uğraşmayın. İzmirli lafa değil işe itibar ediyor. Seçtiği belediye başkanını belli medyalardan devamlı dövmekle, devamlı eleştirmekle, İzmirli ile aranda organik bağ kuramazsın. Senin tek yolun var. İzmir'e geciktirdiğin yaptırımları yapacaksın. İzmirli diyor ki, 'Yap bir görelim bakalım. Ondan sonra oy verip vermeyeceğimize karar veririz.' Kaldı ki Türkiye'nin bugün başındaki sıkışıklığı giderecek olan iktidar partisidir. Bakın Brüksel'e gidiyorum ve ülkemi, devletimi savunuyorum. Dışardan buraya haftada 2-3 elçi geliyor. Devletimi savunarak görevimi yapıyorum. Bu süreçte siyasi kavgaya girecek bir ortam var mı? Halk yatırımı falan bıraktı. Halkın gündeminde terör ve can güvenliği var. Ekonominin ve siyasetin soğuması var. Sen gelip İzmir'de yangına körükle koşuyorsun. Memleketini, kentini seviyorsan su serpeceksin kardeşim. Buna hepimizden çok iktidar partisinin ihtiyacı var.

Bu konular artık ekşimiş, çürümüş”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iktidar temsilcilerinin kentin uzun süredir devam eden sorunlarını çözmek yerine konuşmayı tercih ettiklerini söyledi.

“Çeşitli konularda bize gelsin söylesin diyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı size gelir söyler, Bakan ile ilgili genel müdür ile konuşur. Bu konular artık ekşimiş, çürümüş. Herkesin bilgisi var. Bunun için çalışın. Ama yok. Nasıl çelme takarız? İnşallah bu konuşmalarımızın bir faydası olur. Arkadaşların ayakları suya erer. Bir de şu var. Büyükşehir Başkanı'na saldırıyorsun, sendikaya saldırıyorsun, EGİAD başkanına saldırıyorsun. Bir haftada olan şeye bak.”

Kocaoğlu, Seda Kaya'ya sahip çıktı

Başkan Kocaoğlu, kendini bir anda AK Partililer ile polemiğin içinde bulan EGİAD Başkanı Seda Kaya'ya neden sahip çıktığını da Ben TV izleyenleri için anlattı.

“Bu bir süreç. Bugün 30 tane çocuk mahkemeye çağırıldı. Karşıyaka maçında hükümet aleyhinde tezahürat yaptıları için. Konuşma. Hiçbir şey yapma. Sadece ve sadece hükümetin lehinde yazıp konuşabilirsin. Eleştirirsen hep beraber düğmeye basılmış gibi üstüne geliriz. Bu yaşanıyor. Ben de göreve geldiğimden beri, EGİAD'a özel önem veriyorum. Birçok proje yapıyoruz. Genç oldukları için, pırıl pırıl İzmir'in iş yapan, dünyayı tanıyan, İzmir'in geleceğini EGİAD'da görüyorum. Çoğunun babası, amcası neyse ESİAD'da, bunlar da EGİAD'da. Şehrin ve ülkenin geleceği yeni jenerasyon. Bir kelimeyle böyle hırpalanmasına, kent adına karşı çıkıyorum. Pırıl pırıl gençlerimiz burada görev yaptı. Hepsi de aklı başında. Seda Kaya da bunlardan bir tanesi. O zaman hiçbir şey yapmayalım. Sadece taraftar toplantı yapsın ve konuşsun. Kimse bir şey söylemesin, ekonomi kötü gidiyor demesin. Nereye gidiyoruz? Bunun sonu nereye gidecek? Esas tehlike bu. Buna bir tepki olarak konuştum.

Kemeraltı'nı her bakımdan ayağa kaldıracağız”

Başkan Kocaoğlu, Ünal Ersözlü'nün, Balık Hali, yeni fuarlar ve Kemeraltı projelerine ilişkin sorularına da İzmirlileri sevindirecek yanıtlar verdi.

“Peyzaj çalışmalarımız övünülecek bir noktaya geldi. Şimdi havaalanının orada da bir çalışma var. Daha da iyi olmasında fayda var. İzmir her sektörde büyüyecek ama esas kalkınmasını hizmet sektörü ve çeşitlendirilmiş turizm ile gerçekleştirecek. Hedefimiz Mermer Fuarı gibi 5 fuar daha oluşturmak. Gelinlik Fuarı da çok iyi gidiyor. Avrupa'da fuar yapan şirketlerle görüşüyoruz. Dünyada herkese açığız. Gerek ortaklığa, gerek kiralamaya ve iş birliklerine açığız. İzmir zaten Enternasyonal Fuar ile birlikte tanınıyordu. Fuar İzmir ile adeta şaha kalktı. Daha da büyüyecek. En önemli işlerimizden bir tanesi. Tabii kongre ile de desteklenmesi lazım. Balıkçı Hali için proje ve ihale bitti. Orayı kazanmış olacağız. Tarihi bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Belediyenin, gayrımenkul değerlendirme çalışması çerçevesinde, kim malını satıyorsa Büyükşehir almaya hazır. Bunun ticaretini yapmak gibi bir niyetimiz yok. TARKEM bir yandan çalışıyor, biz de çalışıyoruz. A'dan Z'ye altyapı çalışması yapıyoruz. Geçen sene kazılar durdu. Bu sene devam ediyor. Daha Bakanlık'tan kazı başkanına tiyatronun kazılması izni gelmedi. Biz kamulaştırıp, yeri teslim ettik. Agora da da işin büyük bir kısmı alınmış durumda. Tiyatroya daha kazma vurulmadı. Kadifekale'nin restorasyonu bitti ve şimdi aydınlatılmasını yapıyoruz. Tasarım atölyesini yapıyoruz. Kemeraltı'nı her bakımdan ayağa kaldıracağız. İkiçeşmelik Caddesi'nin deniz tarafında kalan yerinde esnaf bir silkelenip dükkanlarına 5 bin lira harcasa, orası toparlanabilecek bir yer. Bir tek Azizler Sokağı'nda biraz çöküntü var. Orası ile de biz ilgileniyoruz. İkiçelmelik'ten Basmane'ye doğru olan taraf sıkıntılı. Orada da biz yine bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmir'de vatandaşın birkaç gece kalması için bu tarihi bölgenin ayağa kalkması şart. Öbür türlü Çeşme'den gelsin burada gezsin falan yok öyle yani.”

İlçe belediyelerinin arıtma yapma gücü yok”

İnciraltı'nda denize girilebilecek kalitenin yakalandığını belirten Kocaoğlu, Gediz ile ilgili çalışmaların da sürdüğünü belirtti.

“Gediz ile ilgili arıtmalarımızı bitirdik. Belli sanayi kolları, bir yerin arıtması yapılırsa gidip başka bir yerde çalışıyor. Eskiden Yeşildere'de olduğu gibi. Diğer illerin bir kısmı görevini yapıyor. Bir kısmı da yapamıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bununla ilgilenmesi gerekiyor. İlçe belediyesinden arıtma yapıp çalıştırmasını beklemek çok doğru değil. Rahmetli Başkan Ahmet Piriştina, 100 bin kişik arıtma için ihaleye çıkmıştı. Bizim Hasköy için son yaptığımız arıtma ihalesinin mastafı milyonlarca lira tutuyor. İlçe belediyelerinin böyle bir gücü yok.”

Vali Bey orayı bize vermedi”

“Mahkemeler ile alıyoruz. Birkaç tane tahsis aldık. Gaziemir'deki şantiye ile Bergama'daki şantiyenin yarısını aldık. Araç gereçleri aldık ama geri verdik. Bizim iddiamız başkaydı. Yarış pistini aldık. Bunlar er geç alınacak. Hiçbir yerde alınamazsa Anayasa Mahkemesi ile alınacak. Bu garabet bir iş. Sayın Valimizin aldığı bir karar. 25 bin metrekare yerde 80 tane öğrenci okuyor. Restorasyonu İzmirlinin verdiği parayla yapıldı. Kemeraltı'nın göbeğine sağdan soldan çocukları getiriyorlar, İmam Hatip Lisesi açtık diye. İZSU'nun orada iş hanlarında kiracıyız. Halkapınar'da kiracıyız. Yazık değil mi? Bizim ihtiyacımız var. Vali Bey karar aldı. Yeni restore edilen tütün deposunda başka bir kurumla bizi ortak yaptı. Vali Bey ile görüştüm. Vermedi. En sonunda bu memlekette hukuk varsa, diğer illerde nasıl dağıtıldıysa burada da böyle olacak. Bunu bu şekilde yapanları da hem Türkiye, hem İzmir kamuoyu değerlendirecek. “

Toplu taşımada önlemlerimizi yoğunlaştırdık”

Başkan Kocaoğlu, terör korkusu nedeniyle vatandaşların kullanmaktan endişe ettiği toplu taşıma da da güvenlik için tedbirlerin arttığını söyledi.

“Metro, İZBAN ve İZDENİZ'de güvenlik elemanlarını ve kontrol noktalarını arttırarak güvenliği sağlıyoruz. Sayın Vali 'sokağa çıkın' diye bir açıklama yaptı. Ben de destekliyorum. İzmir bize göre güvenli bir kent. Tarih boyunca da bunu ispat etmiş. Ama terörizmin istediği, bizi korkutup sindirererek, ekonomik ve ruhsal dengemizi bozup korku salmak. Biz önlemlerimizi alıyoruz.”

Kocaoğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer noktalarsa şöyle oldu:

“Ege Bölgesi'nin en yatırımcı kurumuyuz. Yatırım hem yapılırken hem de sonrasında istihdam yaratıyor. İzmir'de eğitimli iş gücü fazla olduğu için böyle bir durum var. İzmir, 2010 yılından beri Türkiye ortalamasının üstünde büyüyor. Büyüdükçe istihdam problemine merhem olacak. Mülteci sorunu bu noktada ucuz iş gücü için ayrı bir sıkıntı da yarattı.”

“Teleferik olağanüstü kullanılıyor. Günlük taşıma öngörümüzün neredeyse 3 misli kullanılıyor.”

“Tramvaya hem Karşıyaka'da hem Konak'ta 2 hat var. Çalışma imkanı varsa çalıştıracağız. Arkadaşlarımız uğraşıyorlar. Konak'a kadar geldikten sonra çalışmasında fayda var.”

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER