Üret Ama Kirletme

Türkiye, Almanya ve Slovenya’dan akademisyenler ’yeşil sanayi’ hedefiyle el ele verip Gediz Üniversitesi koordinatörlündü Avrupa Birliği projesi hazırladı.

Üret Ama Kirletme
 
Çevreyi kirletmeyen temiz üretim amaçlayan Gediz, Leuphana (Almanya) ve Moribor (Slovenya) üniversitelerinden bilim insanları İzmir’de bir araya geldi. Geleceğin girişimcileri ya da yöneticileri işletme öğrencilerine hem çevre bilinci aşılayacak hem yol gösterecek ders kitabı ’Yeşil Muhasebe’ yazılmaya başlandı. Bu alanda bir ilk olacak eser önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve 22, 23 Eylül tarihlerinde Almanya’nın Lüneburg kentinde gerçekleştirilecek EMAN 20’nci Yıl Konferansı’nda tanıtılacak. 2017’de sonuçlanacak proje, ders kitabıyla sınırlı kalmayacak, ayrıca eğitici animasyonlara ve videolara da yer verilecek.
 
Proje Koordinatörü Gediz Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şevin Gürarda, başta sanayi olmak üzere iş dünyasında sosyal muhasebe ve çevre muhasebesi konularında farkındalığı artırmak istediklerini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Gürarda, yapacakları çalışmalardan tüm dünyanın yararlanmasına imkan tanıyarak küresel çapta fayda oluşmasını arzuladıklarını da dile getirdi, “Çevreci üretime geçilmesi, doğaya zarar veren üretim yöntemlerinin tamamen terk edilmesi yönünde dünya çapında giderek artan bir istek var. Bunun için şirketlerin, özellikle de üretim yapan sanayi kuruluşlarının sosyal muhasebe ve çevre muhasebesi üzerine eğitim almış kişilerin yönetiminde olması büyük önem taşıyor. Üç ülkeden akademisyenler olarak eğitimle bunu sağlamaya çalışıyoruz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER