Uluslararası Toplantıya Soyer Damgası

Galler Prensi Charles’ın İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlediği "Sürdürülebilir Kentleşme" konulu toplantıya, dünya genelinden davet edilen tek belediye başkanı İzmir’in sakin şehir unvanlı ilçesi Seferihisar’ın CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı.

Uluslararası Toplantıya Soyer Damgası
Buckingham Sarayı, Lancaster House’da, geçen 24 Şubat’ta düzenlenen toplantıda, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Kentsel-kırsal bağlantıları" konulu etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Küresel kalkınma için yerel ve kentsel sorunlara çözümlerin ve yerel üretim ile gıda güvenliği konularının görüşüldüğü etkinlikte, Kraliyet Şehir Planlama Enstitüsü, BM Habitat, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Comunitas, Adelphi Vakfı, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) gibi kuruluşların temsilcileri yer aldı. Toplantıda, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, küresel kalkınma ile ilgili görüşlerini katılımcılara aktardı.
 
"HEYECAN VERİCİYDİ"
 
Londra dönüşü yaptığı sunumla bilgiler veren Başkan Soyer, "Dünyadan önemli konuşmacılar arasında yer almak heyecan vericiydi. Onlara Seferihisar’da yaptığımız çalışmalardan örnekler verdim. Özellikle tarım politikalarımızın biliniyor ve daha detaylı öğrenilmek istiyor olması beni çok mutlu etti. Katılımcılara Seferihisar ölçeğinde uyguladığımız tarım politikasını ve bunların sonuçlarını aktardım. Kentte yaşayan insanların refahının kırsalda yaşayanların yok olması pahasına kurulamayacağını anlattım" dedi.
 
"PRENS’İN KURDUĞU ISU 5 MİLYAR DOLARLIK FONA ULAŞMIŞ"
 
Prens Charles’ın himayesinde çalışmalarını sürdüren Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi (ISU) hakkında bilgiler de veren Başkan Soyer, "Galler Prensi Charles tarafından 2010 yılında kurulan Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi (ISU), kalkınma ve çevre sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı hedefliyor. Tropik ormanların korunması amacıyla kısa sürede 5 milyar dolarlık uluslararası fon oluşturan ISU, kuruluşundan bugüne doğal varlıkların korunması ve geliştirilmesi, ilkim değişikliği, gıda su ve enerji güvenliği, kaynak kıtlığının azaltılması, tarımsal yatırımların desteklenmesi ve doğal yaşamın yaşadığı ticaretin engellenmesi gibi projelere imza atmış. ISU’nun programları, sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı, küresel kalkınma hedeflerine ulaşmada uluslararası müzakereler ve sürdürülebilir balıkçılık gibi konuları içeriyor. ISU bu alanlarda önemli başarılar elde etmiş. Güvenilir, kapsamlı ve tarafsız analizleri, hükümetler, özel sektör ve sivil toplum arasında geniş istişarelerle yürütülen programları ile uluslararası bir üne kavuşmuş. Böyle bir platformda yer almamız hem ülkemiz hem İzmir hem de Seferihisar adına gurur verici oldu" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER