Türk Kuru Meyveleri Hindistan Yolcusu

Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG), yeni pazar bulma arayışı amacıyla 15-19 Mart 2016 tarihleri arasında Çin’den sonra dünyanın ikinci kalabalık ülkesi Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde gerçekleşen Aahar International Food & Hospitality fuarına katılarak, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığı ürünlerinin tanıtımını yaptı.

Türk Kuru Meyveleri Hindistan Yolcusu
 
Bu yıl 31. kez düzenlenen, Hindistan’ın ve Güney Asya’nın en büyüğü olarak kabul edilen fuarda 22 ülkeden 872 katılımcı yer alırken, 45 bin kişi ziyaret etti. KMTG, fuarda 12 metrekarelik info stantla yer alarak, Türk kuru meyveleri ile ilgili tadım etkinliği yaptı. KMTG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Hindistan’ın 1 milyar 200 milyonluk nüfusuyla tüketim potansiyeli büyük bir ülke olduğunu ve 2017 için hedef pazar olarak seçtiklerini söyledi. Bu kapsamda Hindistan’da daha büyük tanıtım yapılacağını belirten Osman Öz, fuar boyunca kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm ve antep fıstığı tadımı yaptırıldığını ve ürünlerin ziyaretçiler tarafından çok beğenildiğini anlattı. Türk ürünlerinin kalitesi ile Hindistan pazarında yer bulabileceğini ve yakın zamanda marketlerde Türk kuru meyvelerinin sıklıkla görülmesini umduğunu belirtti. 2015 yılında Hindistan’a 4.6 milyon dolarlık kuru meyve ihracatı yapıldığını belirten Öz, "Geçtiğimiz yıl Hindistan’a olan ihracatımızı 2014’e kıyasla yüzde 180 gibi çok yüksek bir oranda arttırdık. Yaptığımız tanıtımlarla bu büyük pazardan aldığımız payı her yıl katlayarak arttırma niyetindeyiz" dedi.
 
Özellikle kuru incir ve kuru kayısının Hindistan’da iyi bilindiğini ve ithal edilen ürünler olduğunu anlatan Öz, "Türk ürünleri pazarda bulunan ürünlerden kalite olarak çok üstün. Özellikle gelir seviyesi yüksek kesimlerin Türk kayısı ve incirine talep göstermesini bekliyoruz, ihracatçılarımız bu pazarı değerlendirmesi faydalı olacaktır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER