Torbalı'da 'Terörden Korkma' Çağrısı

İzmir’in Torbalı Ticaret Odası (TTO), terör saldırıları sonrası toplumda korkuyla oluşan sokağa çıkmama algısını kırmak için 24 Mart Perşembe günü kent pazarını ve çarşıyı ziyaret ederek esnafa moral ziyareti yapacak. Kentin en işlek caddelerine "Terörden korkma, sokağa çık" sloganıyla afişler asılacak.

Torbalı'da 'Terörden Korkma' Çağrısı
Son günlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşanan bombalı terör saldırıları, vatandaşları korkuttu. Halk sokağa çıkmakta çekinince esnaf da kötü etkilendi. Ege Bölgesi’nin en büyük pazarlarından biri olarak gösterilen Torbalı’nın Perşembe pazarı, üç haftadır terör saldırısı olabileceği söylentileri yüzünden boş kalıyor. 1. Hürriyet, 2. Hürriyet, İsmet Paşa, Mithatpaşa, Sadık İleri ve Kazım Dirik caddeleri gibi esnafın yoğun olduğu yerlerdeki işletmeciler iş yapamayınca TTO bir dizi çalışma başlattı. TTO Başkanı Abdulvahap Olgun perşembe günü oda meclisi ile birlikte pazara çıkacaklarını ve kent çarşısında esnafı ziyaret edeceklerini açıkladı. Üyelerinin alışveriş yapması, kampanyalarla desteklenmesi için SMS destekli kampanyalar da hazırlayan oda yönetimi, akşamları da kafe ve sinema salonlarını ziyaret edecek. "Terörden korkma sokağa çık" sloganıyla afişler hazırlayan TTO, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sosyal medyada yaşanan dezenformasyona karşı kampanya başlatan TTO, hazırladığı afişleri sosyal medyada dolaşıma sokacak. Hazırlanan afişlerde şu ifadelere yer verildi:
 
"Dışarı çık, alışveriş yap. Evine kapanma. Tatil planını bozma. Pazara, markete ve sokağa çıkmaktan kaçınma. Günlük yaşantını kısıtlama. Kafeleri doldurun, sinemayı kaçırmayın. İş yeri açacaksan, sakın vazgeçme. Paranı yastık altında saklama. Ayrıştırmaya karşı, birleştirici ol"
 
"TERÖR BÖLEMEZ, TRAVMA BATIRIR"
 
Kampanyayla ilgili bilgi veren TTO Başkanı Olgun, "Devletimiz üzerine düşeni yapıyor, gereksiz endişeler hayatı felç eder. Tedbirli olmak güzel ama travmaya izin vermemeliyiz. New York ve Paris saldırılarından sonra insanlar inadına sokağa çıktı. Alışveriş yapıp sokakları tıklım tıklım doldurdu. 1000 yıldır bir arada yaşayan insanları ayırmak mümkün değil. Ama toplum üzerinde travma yaratıp esnafı ve işletmeciyi batırmak mümkün olabilir. Sağda solda veya sosyal medyadaki bombacılara itibar edip toplumu gerenler, farkına varmadan terörün amacına hizmet etmektedirler" dedi.
 
GÜNEYDOĞU’YA YARDIMA HAZIRIZ
 
Sur, Nusaybin, Silopi, Cizre gibi sokağa çıkma yasağının yaşandığı bölgedeki Ticaret Odaları ile irtibata geçip yardım kampanyası yapmaya hazır olduklarının mesajı vereceklerini söyleyen Olgun, "Türkiye’nin en ücra köşesindeki bir sıkıntı hepimizin sıkıntısıdır. Zor günlerden geçiyoruz ama birlik ve beraberliğimiz asla bozmayacağız. Terörden mağdur olan veya çatışmaların yaşandığı bölgelerden göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımıza sahip çıkmalıyız. Güneydoğu’daki oda başkanlarımız ile tek tek görüşeceğiz. Bölgedeki esnaf ve iş adamlarının sıkıntılarına ortak olmaya hazırız. Devletimiz bölgedeki tüm vatandaşlarımıza sahip çıkıyor. Bizde o bölgedeki esnaf için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER