Teleferik 'Yine Yeniden'

Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği standartlarında baştan aşağı yenileyeceği Balçova teleferiği için 7 Haziran 2012 tarihinde ihale gerçekleştirecek.

Teleferik 'Yine Yeniden'

Büyükşehir Belediyesi, yapılan teknik incelemede “kullanılması sakıncalı hale geldiği” belirlenerek hizmete kapatılan Balçova Teleferik Tesisleri’nin “AB standartlarına” uygun olarak baştan aşağı yenilenmesi için 7 Haziran 2012 tarihinde yapım ve proje ihalesi gerçekleştirecek. İhalenin sonuçlanmasının ardından 300 gün içinde tamamlanması planlanan çalışmalarla kentin bu simge yapısı baştan aşağı yenilenerek çok daha güvenli ve daha modern bir şekilde İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Yeni teleferik saatte 1200 kişi taşıma kapasitesine sahip. Kabinler 8’er kişilik olacak.

Daha önce gerçekleştirilen yapım ve proje ihalesinin ilki yüklenici firmanın sözleşme imzalanması için gerekli olan evraklarını tamamlayıp sunamadığı için iptal edilmişti. En son yapılan ihale ise Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1974 yılında kurulan Balçova Teleferik Tesisleri’nin uzun yıllardır kullanım sonucu yıprandığı düşüncesiyle Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’ne teknik inceleme yaptırdı. Bu incelemenin sonunda hazırlanan raporda, tesisin kullanılmasının ‘sakıncalı’ olduğu ve iyileştirilmesi gerektiği belirtildi.

Söz konusu raporu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, mekanik aksamla ilgili avan proje ve teknik şartnameler konusunda çalışma yaparak taşıyıcı halat, makara takımları, taşıyıcı gondol ve klemens direkler ile ilgili iyileştirme çalışmaları yapmak üzere 2008 başında tesisleri kapattı.

Gerekli ödenekler ayrılarak 5-6 aylığına kapatılması ve bu süre içinde iyileştirme çalışması yapılması planlanan tesis, 2009 yılında AB normlarında yeni yönetmeliğin uygulamaya konulacağına ilişkin bilginin alınması üzerine bir süre “beklemeye” alındı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER