'Tek sıkıntımız bürokratik süreç'

Marble 24. Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında ekrana gelen Benim Fuarım programına katılan Seyit Alper Küçükbezirci, sektörün tek probleminin ruhsat alım süreci ve bürokrasi olduğunu söyledi.

Ben TV'nin İzmir'de fuar heyecanını izleyiciyle buluşturduğu programı Benim Fuarım, Marble 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı maratonunu yansıtmayı sürdürüyor. Programda Burak Cilasun'un son konuğu Cenal Madencilik adına Seyit Alper Küçükbezirci oldu.

Marble Mermer Fuarı'na 2008 yılından beri katıldıklarını belirten Küçükbezirci, "Fuara başladığımızda blok ürünle alıcıların karşısına çıkıyorduk. Şimdi hedefimiz katma değeri yüksek ve kesilmiş taşlarla hitap edebilmek. Ottoman dediğimiz taşla uzun yıllar Çin'e ihracat gerçekleştirdik. Bu taş bugün de ciddi oranda rağbet görmeye devam ediyor. Şimdi bir de yanına exclusive ekledik. Bu da İtalyan taşlarına çok ciddi rakip olabilecek, rekabet gücü oldukça yüksek bir taş." dedi.

"Mermercilikte patlatma yok"

Antalya Akseki'deki madenlerini kullanım süresi sonunda nizami bir çekilde rehabilite ederek kapattıkları için örnek bir firma olarak gösterildiklerini belirten Küçükbezirci, "Mermercilikle, patlatmalı madencilik ayrı şeyler. Zaten bizim ürünümüz patlatıldığı anda değerini kaybeder. Biz keserek çıkarıyor ve sonunda da orayı yeniden topraklandırıp ağaçlandırıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Ülkemize döviz kazandırıyoruz"

Küçükbezirci, sektör olarak tek sıkıntılarınınsa ruhsat ve bürokrasi olduğunu söyledi. Yeni bir ocak açmak adına 2,5 yıl ruhsat süreci olduğunu dile getiren Küçükbezirci, "Bizim devletimizden tek beklediğimiz bu sürenin kısalması. Onun dışında tüm zorluklarını biz sektör oyuncuları olarak göğüslemeye hazırız. Biz ülkemize döviz kazandıran bir sektörüz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER