Tanrıkulu Çiğli'deki TOKİ konutlarını Ziyaret Etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu, 668 Ailenin yaşadığı ve heyelan nedeniyle tahliye kararının alındığı Çiğli Evka-5 TOKİ konutlarında incelemelerde bulundu.

Tanrıkulu Çiğli'deki TOKİ konutlarını Ziyaret Etti
Bölgede vatandaşların endişelerine yakından tanıklık eden Tanrıkulu, “Neden hala tedbir alınmıyor. İlle Soma ve Samsun’da olduğu gibi vatandaşlarımızın ölmesi mi gerekiyor. Burada arsası üzerine inşaat yaptıran TOKİ, bu binalara ruhsat veren Belediye ve inşaatı yapan müteahhidin ortak sorumluluğu var. Sorumlular gerekeni yapmalı” dedi.
 
Tek tek dinledi
 
TOKİ konutlarında derin çatlakları yerinde gören, boşaltma kararı verilmesine rağmen okulları kapanmasına 1 ay kaldığı için yüzlerce ilkokul öğrencisinin okuduğu TOKİ Çiğli İlköğretim okulunda incelemelerde bulunan Tanrıkulu, bölgede vatandaşların canlarına mal olacak büyük bir sıkıntı olduğuna işaret etti. Tanrıkulu, TBMM’de konu hakkında ilgili bakanlıklara soru önergesi vererek, sorun çözülesiye kadar takipçisi olacağını söyledi. Belediye Meclis üyeleri ve partililerle birlikte yaklaşık 1 saati aşkın süre incelemelerde bulunan Tanrıkulu, vatandaşlarda tek tek konuşarak sorunlarını dinledi ve çözüm için mücadele edecekleri sözünü verdi. 
 
Vatandaşlar endişeli 
 
Evka-5 Mahallesi’nde heyelan riski nedeniyle, TOKİ tarafından yaptırılan bazı binalarla TOKİ Çiğli ilköğretim okulunun 17 Nisan tarihinde boşaltılmasına karar verilirken, imkanı olan bazı vatandaşlardan evlerinde taşınırken, büyük bir çoğunlu evlerinde endişeli bekleyişini sürdürüyor.  Heyelan nedeniyle TOKİ konutlarında  ciddi çatlaklar meydana gelirken vatandaşlar yarıkların her geçen gün büyüdüğünü, ancak bugüne kadar tedbir alınmadığını ifade ettiler. İncelemelerin ardından konuşan MHP İzmir 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Tanrıkulu, TOKİ konutlarında ciddi sıkıntı olduğuna işaret ederek, sorumluları göreve davet etti ve derhal tedbir alınmasını istedi. 
 
İlle can kaybı mı gerekiyor
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilköğretim okulu ile üstünde kalan binaların arasına fore kazıklar çaktığını ancak, TOKİ konutları için bugüne kadar hiçbir şey yapılmadığını açıklayan Tanrıkulu, “Burada büyük bir sorumsuzluk örneğini görüyoruz. TOKİ arsası üzerine 20 bina yapmış. Toplamda 668 Aile bu evlerde yaşıyor. 2010 Yılında vatandaşlar bu evlere taşınmış. 2011 yılından beri de heyelan oluyor. Heyelan nedeniyle binalarda çok ciddi çatlaklar var. Çocukların oynadığı oyun parkı çatlaklar yüzünden sökülmüş. Binaların arasındaki istinat duvarlarında bir elin gireceği kadar çatlaklar oluşmuş durumda. Yollarda yarılmalar var. İlkokul öğrencilerinin okuduğu okulda derin çatlaklar var. Boşaltma kararına rağmen ‘okulların kapanmasına 1 ay kaldı’ denilerek boşaltılmamış. 3 binaya boşaltma kararı verilmiş. İmkanı olan evini taşıyor ama diğerleri ne yapacak. Tedbir almak için ille Soma Kömür Madeni veya Samsun’daki TOKi evleri gibi can kaybı mı bekleniyor” dedi. 
 
Takipçisi olacağız
 
Konuyu sürekli gündemde tutacaklarını hem yerel de hem de Ankara’da sorunun çözümü için girişimlerde bulunacaklarını vurgulayan Tanrıkulu, Belediye Meclislerine ve TBMM’ye sorunu getireceklerini kaydetti. Burada hatalar zinciri olduğunu açıklayan Tanrıkulu, TOKİ, Belediye ve müteahhidin sorumluluğu olduğunu, bu sorumluların bir araya gelerek sorunu çözmeleri gerektiğini belirtti. Tanrıkulu, buradaki endişeli vatandaşların sesini duymayan, harekete geçmeyen ilgili herkesin kanuni ve vicdani olarak sorumlu olduğunu sözlerine ekledi. 
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2015, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER