Soluğu Kızının Yanında Aldı

Türkiye’nin ilk Roman kökenli milletvekili olan CHP’li Özcan Purçu, sonuçların belli olmaya başlamasıyla birlikte soluğu seçim çalışmaları kapsamında hasret kaldığı, Aydın’ın Germencik İlçesi’ndeki kayınpederinde kalan 1.5 aylık kızı Müjde’nin yanında aldı.

Soluğu Kızının Yanında Aldı
 
CHP İzmir Milletvekili seçilerek ülke tarihinde bir ilki başaran Roman kökenli Özcan Purçu, başarısını ailesiyle paylaştı. Seçim çalışmaları nedeniyle hasret kaldığı, Germencik’te oturan kayınpederi Mehmet Göl’ün evinde bulunan eşi Gülseren Purçu, oğlu 7 yaşındaki Ayberk Purçu ve 1.5 aylık kızı Müjde’yi öperek hasret giderdi. Seçim başarısını ailesiyle paylaşan Özcan Purçu, "2015 bizim yılımız oldu. Benim adaylığım kesinleşince birkaç gün sonra kızım dünyaya geldi. Biz de ismini ’Müjde’ koyduk. Yeni dünyaya gelen kızım, ailem ve bana büyük uğur getirdi. Biz de seçime daha iyi hazırlanarak çalıştık. İnşallah bundan sonraki süreçte de kızım bize uğur getirir" dedi.
 
DAHA ÇOK ROMAN MİLLETVEKİLİ OLMASINI İSTEDİ
 
Sadece Romanlar’ın değil tüm vatandaşların milletvekili olacağının sözünü veren Purçu, şöyle konuştu:
 
"TBMM’de 1 değil, birçok Roman milletvekili olmasını istiyorum. Bir tarih yazılıyor. Bu nedenle parti olarak mutlu ve gururluyuz. Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa Roman asıllı bir insan Meclis’te olacak. Roman kimliğiyle orada oturacak. Bu da demokrasi anlamında çok güzel bir durum. Ben sadece Türkiye’deki Romanların değil tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının milletvekili olacağım."
 
HDP’NİN BARAJI AŞMASINA SEVİNDİ
 
Halkın isteği sonucu bu tablonun ortaya çıktığını söyleyen Purçu, bu tabloya kimsenin itirazının bulunmadığını ifade ederken şöyle konuştu:
 
"CHP olarak oy oranının biraz daha yüksek olmasını bekledim. Vicdanım çok rahat, çünkü Türkiye’de çok sayıda il ve ilçe dolaştım. Ama kendi bölgemde Roman vatandaşlardan alınan oy oranlarını da iki veya üç katına çıkarmayı başardık. HDP’nin de barajı aşmasına sevindim. O kardeşlerimiz de aydın kesimin desteğiyle barajı aştı. Olması gereken buydu ve demokrasinin gereği de yapıldı. Şu anda Türkiye’de koalisyon hükümeti görünüyor. HDP’nin barajı aşmaması ve mecliste olmaması hiç aklıma bile gelmedi. Her kimlik, bu ülkenin bireyidir ve mozaiğidir. Bu mozaikte TBMM’nin içinde olması gerektiğini düşünüyorum. HDP’nin barajı aşmasıyla orada olması, demokrasi anlamında da çok önemli bir faktördür. Koalisyonun en büyük faktörünün 132 sandalyeyle CHP olduğunu düşünüyorum. CHP diğer iki partiye bakıldığında daha güçlü bir şekilde ortada duruyor. Tabii ki bunu genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve bizler belirleyeceğiz."
 
Roman milletvekili Özcan Purçu, ardından yakınlarıyla başarıyı kutladı.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER