Serter: Yüksel'e Şaşırdım

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, İzmir'de 2011 genel seçimine kıyasla bir milletvekili eksik çıkarılmasından kendisini sorumlu tutan CHP eski İzmir Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi Alaattin Yüksel'in açıklamalarına şaşırdığını söyledi.

Serter: Yüksel'e Şaşırdım
CHP'de yeniden aday olmayan eski Milletvekili Alaattin Yüksel, 2011 genel seçimlerinde İzmir'den 13 milletvekili çıkaran CHP'nin bu seçimde en az 15 milletvekili çıkarması gerektiğini öne sürerek, sayının 12'de kalmasından CHP İzmir yönetimini sorumlu tutmuş ve şu sözlerle eleştirmişti:
 
“Daha iyi hazırlanabilirdik. İl örgütü daha fazla CHP'liyi harekete geçirebilirdi. Ancak içlerine kapandılar. Biz bile toplantılara çağrılmadık. Seçim nedeniyle sustuk ama herkesin aklını başına alması gerekir. Kimse kimsenin siyasi geleceğini düşünerek siyaset yapmamalı."
 
Yüksel'in sözlerini DHA'ya değerlendiren Serter, açıklamaya şaşırdığını, bu tür eleştirilerin basın yoluyla dile getirilmemesi gerektiğini belirterek, az milletvekili çıkarılmasının meclise dört partinin girmesinden kaynaklandığını, İzmir'in Türkiye'nin en başarı sonucunu aldığını ileri sürdü. Serter, şunları söyledi: 
 
“Bu tür olaylar, basının önünde olmamalı. Yüksel de eski vekilimiz, PM üyemiz. Bu kuralları hepimizden daha iyi bilmesi gerekiyor. Biz de ondan öğreniyoruz. Ancak kendi düşüncesidir. Bizim çalışmalarımız ortadadır. 2002 seçimlerinden beri en yüksek oyu alarak İzmir'de birinci durumdayız. 2014 seçimlerinde sekiz ilçemizi kaybetmiştik. Onun karşılığında bu seçimlerde altı ilçemizde de artarak 28 ilçede açık ara birinci partiyiz. Kiraz ve Kemalpaşa'da da oylarımı yüzde 10- 15 artırarak, ikinci parti olduk. Bu seçimlerde çıkarılan milletvekili sayısının az olması, seçim sisteminden kaynaklanıyor. Meclise dört parti girdiği için HDP iki, MHP dört milletvekili çıkardı. Biz de 12 çıkarmak zorunda kaldık. Bizim oy toplamımız 1 milyon 200 bin. Bize en yakın partinin oyu, (AK Parti) 690 bin. Arada 510 bin oy fark var. Ancak milletvekili sayısına baktığımızda dört milletvekili fark var. Bu da seçim sisteminden kaynaklanıyor. Ben Yüksel'i her toplantıya davet ettim. Kendisiyle her zaman görüşüyoruz. Ben demeçlerine şaşırdım karşılıklı görüşeceğim."
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER