Selçuk'ta Gökyüzü Havacılık Festivaliyle Şenlendi

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde, iki gün sürecek ’TATCA Havacılık Fest’14’ adlı havacılık festivalinde, akrobasi uçaklarının birbirinden güzel gösterileri izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Özellikle ’Hawks of Romania’ grubunun kanatları birbirine değecek kadar yakın uçuş yapan beş gösteri uçağı yürekleri ağza getirdi.

Selçuk'ta Gökyüzü Havacılık Festivaliyle Şenlendi
 
Selçuk’ta ilki geçen yıl Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA) öncülüğünde düzenlenen Havacılık Festivali, bu yıl uluslararası boyut kazandı. İki gün sürecek festivalde, hava akrobasi, sanal havacılık, paraşüt, helikopter, model uçak ve havacılık temalı yer gösterileri gerçekleştirildi. Festival kapsamında, çekilişle izleyiciler için de hediye uçuşlar düzenlendi.
 
Festival gösterileri model uçakların hemen ardından Skydi ve ’Efes Paraşüt’ün gösterileriyle başladı. Paraşüt ekibinin gösteri sonunda açtığı Türk Bayrağı yere indiğinde gösterileri izlemeye gelenlerce el üstünde tutuldu. Ardından hep bir ağızdan Onuncu Yıl Marşı okundu.
 
25 yaşındaki İtalyan Maurizio Perissinotto’nun ’Scarlet Rose’ isimli uçağı ile yaptığı gösteri izleyenlerden tam not aldı. Gökyüzünde kalp çizen, izleyenlere İngilizce olarak "Sizi seviyorum" yazan Perissinotto, indiğinde izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı. Fotoğraflarını çeken basın mensuplarına terleyen sırtını gösteren usta pilot, "Türkiye’de gösteri yapmaktan büyük keyif alıyorum. Bugün çok terledim. Sırtımı çekin" dedi.
 
Festivalde beş uçakla akrobasi gösterisi yapan Romanya Şahinleri (Hawks of Romania) grubunun senkronize ve solo gösterileri yaklaşık 20 dakika sürdü. Kanatları birbirine değecek şekilde birbirilerine yaklaşan uçakların tehlikeli gösterileri izleyenlerin yürüklerini ağzına getirdi. Yol Kenarındaki ağaçların hemen arkasına kadar inen uçakların gösterisi de büyük alkış aldı.
 
Festivalde en büyük ilgiyi ise Türk akrobasi pilotları Ali İsmet Öztürk ile Oğuzhan Yararcan gördü. Akrobasi uçakları Pazar günü de çeşitli gösteriler yapacak. Festivale gelenler Selçuk Efes Havaalanı’nda kurulan havacılık panayırını gezme olanağı buldu.
 
Festivalin açılış töreninde konuşan Selçuk Belediye Başkanı AK Parti’li Zeynel Bakıcı, bu yıl TAV’ın ana sponsorluğunda düzenlenen festivalin, gelecek yıl uygun görülürse belediye olarak ana sponsoru olmak istediklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2014, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER