Sağlığın Tarih Binası Dökülüyor

İzmir'de 1851'den bu yana hizmet veren, Konak Doğumevi olarak şifa dağıtırken 2012 yılında kapatılarak Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kuzey Genel Sekreterliği Ek Hizmet Binası dönüştürülen tarihi binanın dış cephesi tökülüyor.

Sağlığın Tarih Binası Dökülüyor

Tarihi Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Konak Kadın ve Doğum Hastanesi dış çephesi adeta dökülüyor. Tarihi yapının bu görüntüsünün İzmir'e yakışmadığını söyleyen İzmirliler bu binanın hemen arkasındaki Diş Hastanesi'nin dış cephesinin boyanıp yenilendiğini hatırlattı, "Aynı özeni bu tarihi yapı içinde bekliyoruz" dedi. Binanın bulunduğu Konak Sümer Mahallesi Muhtarı Ayşe Taylan da kadın doğum hastanesi olarak kullanıldığı dönemlerde hastanenin çevresine de hareket getirdiğini belirterek, "Kapatılmasına çok üzülmüştük. Hala hafızalardan silinmiyor. Kapandığını bilmeyen hala doğum hastanesi olarak hizmet verdiğini sanıp acil gelenler oluyor. Hastanenin kapanması ile çevresinde ticari hayat olumsuz yönde etkilendi. Gece ıssız bir hal alıyor. İnsanlar çevresinden geçmekten korkuyor" dedi. 

Gureba-i Müslimin hastanesi Osmanlı döneminde eski bir İngiliz mezarlığı üstüne inşa edildi. İngilizlerin mezarlıklarını boşatmasının adından hastane yapılması şartıyla bağışlandı. Sarayın verdiği izinle hayırseverlerin bağışlarıyla 1849 yılında binanın inşaatına başlandı, 1851 yılında iki katlı binada hastane olarak hizmete girdi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER