PETKİM Eylemi 3'üncü Gününde

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı Petrol- İş Sendikası Aliağa Şubesi ile Petrokimya Holding A.Ş. (Petkim) arasında geçen 8 Ocak’tan bu yana sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine başlatılan eylem 3’üncü gününe ulaştı.

PETKİM Eylemi 3'üncü Gününde
 
Petrol- İş Sendikası’na üye 1864 işçi tesislerden ayrılmayıp, ürün giriş-çıkışına izin vermezken, üretimi ise sürdürüyor. Grev hakları bulunmayan işçiler, ürün giriş- çıkışına izin vermemelerine müdahale edilmesi halinde üretimi durdurma noktasına gelebileceklerini belirterek, ’üretimden gelen güçlerini’ toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanana kadar kullanacaklarını söyledi. Eylemin üçüncü gününde Petrol-İş Mali Genel Sekreteri İbrahim Doğangül, Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gani Gündoğdu, Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay işçileri yalnız bırakmadı, İşçilerin eylemine Tüm Emekli-Sen Aliağa Şubesi, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, CHP İzmir milletvekili adayları Zeynep Altıok, Ali Kemal Elitaş, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İzmir milletvekili adayı Şule Perinçek, Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven de destek verdi.
 
’EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYORUZ’
 
İşçiler tarafından ’İşimi seviyorum ama mutsuzum’ ve ’Grev bizim hakkımız biz istersek yaparız’ yazılı pankartlar asılan Petkim’in ana giriş kapısında işçilere seslenen Petrol-İş Mali Genel Sekreteri İbrahim Doğangül, "Siz emekçiler bu ülkenin itibarlı bir ülke haline gelmesine, demokratik ülkeler arasında hak ettiği yeri almasına katkı koyuyorsunuz. Hepinizi kutluyorum" dedi. "İşveren ile başlangıçta var olan sorunlarımızın büyük bölümünü aştık" diyen Doğangül, şöyle devam etti:
 
"Şu an anlaşmazlık sadece parasal konularda var. Ücrette anlaşamadık. Anlaşamamamızın sebebi de atla deve değil. Eski 600 kıdemli işçi ile yeni 1600 kadar işçi arasında iki ayrı ücret skalası var. Bizim talebimiz işte burada başlıyor. Biz diyoruz ki eşit işe eşit ücret. Aynı işi yapan işçilerin aynı ücreti almasıdır."
 
Konuşması sık sık işçiler tarafından, "Direne direne kazanacağız", "Petkim işçisi yalnız değildir", "Kurtuluş yok tek başına ya hep bareber ya hiçbirimiz" sloganları ile kesilen Doğangül, mücadelelerine sona kadar devam edeceklerini söyledi.
 
Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gani Gündoğdu, Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Gani Gündoğdu’ya mücadalelerinden dolayı kutlayıp, bir demet karanfil verdi. Gündoğdu, isteğinin eylemde olan işçilerin talepleri doğrultusunda, toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanıp, biran evvel ailelerine kavuşmaları olduğunu ifade etti.
 
’TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN İŞÇİ SINIFINA IŞIK OLACAKSINIZ’
 
Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağı faicasından sağ olarak kurtulan işçilerden Sefa Köken de konuşmasında "Soma’daki mücadeleden gelmiş bir adam olarak, burada dimdik bir sendika gördüm. Sizler bu sendikanın dik duruşuyla sadece 1800 işçinin hakkını değil Türkiye’deki bütün işçi sınıfına ışık olacaksınız" dedi.
 
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İzmir milletvekili adayı Şule Perinçek de haklarını aramak için direnen işçilerin ellerini öpüp, başına koymak için Aliağa’ya geldiğini belirtip, "Sizin Ankara’daki sesiniz olmak için vekil adayı oldum. O meclis koltuklarında sizin haklarınızı anlatıp, savunacağım. Hepinizin gözlerinden öpüyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından işçiler, hep birlikte düdük çalarak eylemlerini sürdürdü.
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 19:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER