Peki Şimdi Ne Olacak?

İzmir’de toplu ulaşımda 16 yıldır kullanılan ve Türkiye’de toplu ulaşımda kullanılan ilk elektronik kart olan Kentkart’ta yolun sonuna gelindi.

Peki Şimdi Ne Olacak?
İzmir’de doğan, 10 ülkede 35 şehirde büyüyen Kentkart’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım ihalesini kaybettiği şirket tarafından açıklandı. 1 Haziran’dan itibaren İzmir’de toplu ulaşımda hangi sistemin kullanılacağı açıklanmazken, kaos yaşanma ihtimali İzmirlileri korkutuyor.
 
İhaleyi kaybeden Kentkart firmasından yapılan açıklamada, “Doğduğumuz şehre izmir’imize veda ediyoruz.. 16 yıl verdiğiniz destek ve sevgiyle kentkart 10 ülkede ve 35 şehirde büyümeye devam ediyor” sözleriyle İzmir’de hizmet verilemeyeceği resmen duyuruldu.
 
İhale KARTEK’in
 
Kocaeli başta olmak üzere pek çok ilde iş yapan Kent Kart İzmir’de de aynı işi 1999 yılından beri yapıyordu. Toplu taşıma ücret toplama işini yapan Kent Kart’a İzmir’de rakip çıktı ve yapılan ihale sonunda da işi daha uygun teklif veren Kartek Firması kazandı. Kamu İhale Kurumu’da ihaleyi onayladı. Böylece 1 Haziran’dan sonra İzmir’de toplu taşıma ücret toplama işini İzmir’de Kartek Firması yapacak. Ancak aldığımız duyumlara göre Kent Kart, ihaleyi kendine vermeyen belediyeyi cezalandırmak için, mülkiyeti belediyeye ait olan sistemin şifrelerini teslim etmeyerek belediyeyi zor durumda bırakmayı planlıyor. Bu tavır şirketin ihale yasaklısı durumuna düşmesine ve diğer illerdeki operasyonlarının tehlikeye girmesine sebep olacağı için söylentilerin gerçek olması mantığa uygun değilse de, 1 Haziran’dan sonra İzmir’de toplu ulaşım ücretlerinin toplanmasında sorun çıkma olasılığı mevcut.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER