Pekdaş'tan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir’de, ihtiyaç duyulan yerlerde bütüncül bir kent dönüşümü ve planlama yapmanın, on binlerce mikro ölçekli mülkiyet nedeniyle çok zor olduğunu söyledi.

Pekdaş'tan Kentsel Dönüşüm Açıklaması
 
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (İZSİAD) 8 Mart’taki yönetim kurulu toplantısının konuğu oldu. Olağan genel kurul sonrası oluşan yeni yönetimi tebrik eden ve başarılar dileyen Pekdaş, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt ve yönetim kurulu üyelerinin sorularını da yanıtladı.
 
Başkan Pekdaş, özellikle kent dönüşümü konusunda mesajlar verdi. Farklı yasalar nedeniyle sağlıklı yol alınamadığını belirten Pekdaş, "Ortada bir kent dönüşümü yasası da yok aslında. Yasanın adı da kentsel dönüşüm değil; çürük yapıların yenilenmesi" dedi. İzmir’de, ihtiyaç duyulan yerlerde bütüncül bir kent dönüşümü ve planlama yapmanın, on binlerce mikro ölçekli mülkiyet nedeniyle çok zor olduğunu ifade eden Pekdaş, "Vatandaş, doğal olarak evinin yıkılmasına yanaşmıyor. Geleceği belirsiz görüyor çünkü. Bunun yerine, kent dönüşümüne ada bazında bakmak gerekiyor. Planlama ve dönüşüme uygun adalarda bu işi yapmak gerekiyor. Ada bazlı dönüşüm ve gelişim, zincirleme etkiyle etrafını da etkileyecek; yıllar içinde, istenen tablo kendiliğinden ortaya çıkacaktır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER