Pazarcılara Etiket ve Evrak Uyarısı

Karşıyakalıların güven içinde alışveriş yapabilmeleri için denetimlerini hızlandıran Karşıyaka Belediyesi, pazarcı esnafının uyması gereken kuralları broşürler ve belediye ekiplerinin sözlü uyarılarıyla hatırlattı. Pazaryerlerini tek tek dolaşan ekipler çalışmalar kapsamında kaçak tezgah, etiket ve evrak kontrollerini yaparak, yasalara uygun olmayan tezgah ve satış noktalarını uyardı.

KURALLAR TEK TEK HATIRLATILDI
 
Esnafın uyması gereken kuralları broşürlerle yazılı hale getiren ve tek tek dağıtan Karşıyaka Belediyesi, kurallara uymayan tezgah sahiplerini de uyardı. Çalışmalar kapsamında; gerekli evrakları inceleyen zabıta ekipleri, eksik belgelerin tamamlanması için 30 Haziran 2015 tarihine kadar süre tanıdı. Evraklarını belirtilen süre içinde tamamlamayan tezgah sahipleri için yasal işlem uygulanacağı belirtildi.
 
SINIR İHLALİ VE ETİKET KONTROLÜ YAPILDI
 
Pazarcı esnafının gerekli odalara kayıtlarının ve yasal izinlerinin incelendiği çalışmaların yanında, tezgah sınır ihlalleri ile yanıltıcı etiket rakamları da kontrol edildi. Uyarılara rağmen kurallara uymayan esnafa, yasada belirtilen miktarda cezalar kesildi. Yapılan denetimlerde tüm pazar tezgahlarını titizlikle inceleyen ekipler, satışa sunulacak tüm ürünlerin etiketli olarak satılması ve etiketlerin, ürünün kilogram fiyatını göstermesi gerektiğinin altı çizdi.
 
DENETİMLER SÜRECEK
 
Kentte düzeni sağlamak ve vatandaşların hakkını korumak için çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Zabıta ekiplerinin yaptığı çalışmalar tüketicilerin hak ve menfaatlerinin korunması noktasında çok önemli. Karşıyaka’daki tüm pazaryerlerinde titizlikle ve periyodik olarak denetimlerimiz sürecek. Uyarıları ve kuralları dikkate almayan esnaf için yasal tedbirleri almaya devam edeceğiz” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER