Pamuk'ta Fiyat Tesipiti Yapılamadı.

İzmir Ticaret Borsası Korbey’inde bir ilk yaşandı. Amerika Tarım Bakanlığı’nın 2012 - 2013 sezonu için öngördüğü rakamsal verilerin ardından New York Pamuk Kontrat Borsası fiyatlarının taban yapmasının üzerine İzmir Ticaret Borsası Pamuk Korbeyi’nde 11 Mayıs 2012, Cuma günü fiyat tespiti yapılmadı.

Pamuk'ta Fiyat Tesipiti Yapılamadı.
İzmir Ticaret Borsası Pamuk Fiyat Tespit Komisyonu üyeleri, gelişmeler hakkındaki bir açıklama yayınladı. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi.
Söz konusu durumda çiftçimizi pamuk üretiminden alıkoyacak gelişmeleri soğukkanlılıkla ele almak gerekmektedir. Bu nedenle, Dünya pamuk piyasasında son günlerde ortaya çıkan; ülkemiz pamuk üretimini ve tekstil sektörünü olumsuz etkileyebilecek fiyat dalgalanmaları üzerine borsamızdan bir açıklama gereği hissedilmiştir.
 1) New York Kontrat Borsası’nda hali hazır ve yeni mahsul pamuk kontratında oluşan fiyatların bir kontrat fiyatı olduğu ve fiziki piyasadaki pamuğun fiyatını sadece dolaylı olarak yansıttığı unutulmamalıdır.
2) Söz konusu çalkantıya sebep olan en son gelişmenin ABD Tarım Bakanlığı aylık üretim tüketim raporu olduğu, söz konusu raporun sadece bir ulusal kurumun yayınladığı ve periyodik olarak revize ettiği bir istatistik olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Kurumun yayınladığı raporlarda yakın dönemde gerçekleşen rakamsal tutarsızlıkların dünya fiziki pamuk durumunu ne kadar yansıttığı tartışılabilir. Özellikle Türkiye bölümündeki devreden stok rakamlarından örnekle bu raporun nasıl varsayımlarla hazırlandığı görülebilir.
3) Öte yandan söz konusu çalkantılar zaten dünya fiyatlarının altında satmak zorunda kalan çiftçimizi pamuk ekiminden soğutmakla kalmayıp iplikçimizi de yüksek maliyetli pamuklarla yeni sezona girmek sıkıntısıyla baş başa bırakmaktadır.
Üretici, çırçırcı ve iplikçi başta olmak üzere pamukla ilgili bütün sektörlerin söz konusu gerçekler ışığında mümkün olduğunca sükunet göstermesi ve itidal içinde gerçek piyasanın oluşmasını beklemesi gereğini halkımızla paylaşmak isteriz.”

 

 


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER