Öğrenciler Sanayicilerle Buluştu

Sanayi destekleri ve teşviklerinin tartışıldığı Üniversite - Sanayi İş Birliği Paneli İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Öğrenciler Sanayicilerle Buluştu
 
Paneli Rektör Prof.Dr. Galip Akhan, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İbrahim Kocabaş, çok sayıda sanayici, akademisyen ve öğrenci izledi. İKÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi Genel Koordinatörü Doç.Dr. Özgür Seydibeyoğlu, çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Rektör Prof.Dr. Galip Akhan da İKÇÜ’yü sanayide üniversite konseptiyle kurarken; öğrencilerinin mezun olduktan sonraki istihdam sürecine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Petrofer Yönetim Kurulu Başkanı, EBSO eski Başkanı Tamer Taşkın ise gençlere girişimci olmaları tavsiyesinde bulundu. Ülkemizde ve bölgemizde nüfus ve işsizlik oranının arttığını belirten Taşkın, “Eğitimli genç nüfus artıyor. İşveren sayısında ciddi bir artış gözlenmiyor. İstihdam artışı yaratamıyoruz. Girişimlerimize, gençlerimize sahip çıkmamiz bu arada da mevcut girişimlerimizi gözetmemiz gerekiyor" dedi.
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen, başarı öykülerinin cesaret, girişimcilik ve başarabilme arzusu sayesinde yazılabileceğini vurguladı. Bugünün dünden çok farklı olduğu kadar da zor olduğunu belirten Esen, “Düne göre baktığımızda eğitim imkânları, zorlukları aşabilecek teknik imkânlar fazla. Ne var ki bu olumlu noktalara rağmen ne biz sanayiciler kalifiye eleman bulmakta kolaylık yaşıyoruz; ne de siz gençler diplomanızı aldığınızda işiniz garanti olabiliyor. Ne bizler istediğimiz seviyede istihdam ederek mutlu olabiliyoruz, ne de çift hanelerdeki işsizlik rakamlarını aşağı çekebiliyoruz. Yani elde var diploma, elde var büyük çabalarla biten bir eğitim süresi. Sonuç itibariyle iş bulabilecek miyim? ikilemi yaşıyorsunuz. Bunları aşabilmenin yolu üniversite sanayi iş birliğinden geçiyor. İstiyoruz ki buradan mezun olan arkadaşlarımız, sanayinin sorunlarını çözebilecek nitelikte insanlar yetiştirsin" dedi.
 
Katılımcılara seslenen EGEKOBİDER Yön. Kurulu Başkanı Mak. Yük. Müh. Fettah Güventürk, AR-GE inovasyon gibi faaliyetlere önem veren gelişmiş ülkelerin ortak özelliğinin üniversitelerle kurdukları güçlü bağ ve iş birliği olduğunu söyledi. Güventürk, ülkelerin kalkınmışlık göstergesinin sanayileri ve dışa bağımlı olmamasıyla bağlantılı olduğuna dikkat çekerken; günümüzde bilgi, AR-GE ve proje kavramlarının öneminin arttığını söyledi. Güventürk, “Bu değerlerin kaynağı olan eğitim kurumları, üniversite sanayi iş birliğinin gerekliliğini gündeme getirmiştir. Toplumsal refahın yükselmesinde bilgiyi teknolojiye, teknolojiyi ticarete dönüştürmek ve ekonomik kalkınma sağlama konularında üniversitelere önemli bir görev üstlenmektedir" diye konuştu.
 
KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Dr. Özgür Armaneri de iş birliği güç birliği, genel destekler ve girişimcilik konu başlıkları hakkında bilgi verdi.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER