Öğrenciler Konseri Bastı

Hacette Üniversitesi Beytepe Kampüsü Mehmet Akif Konferans salonunda öğrencilerin düzenlediği Kutlu Doğum etkinliği, karşıt görüşlü öğrenciler tarafından basıldı.

Öğrenciler Konseri Bastı

 

Kendilerini solcu olarak lanse eden öğrenciler, Neyzen Ömer Faruf Keskin'in tasavvuf müziği konserine izin vermedi. Salonun kapısını barikat kuran grup, konsere gelen öğrencileri içeri almadı. Taraflar arasında gerginlik ve sert diyaloglar yaşandı. Konsere gelen öğrenciler, olaylara özel güvenlik görevlilerinin kayıtsız kalmasına tepki gösterdi. Konserin rektörlük izniyle düzenlendiğini vurgulayan öğrenciler, "Yüzde 99'u Müslüman olan toplumumuzda Peygamberimizi anmamamız elem verici." dedi. Konser için gelen müzisyenler olay yerinden ayrıldı.
 
 
-KONSERİNİ İPTAL ETMEK ZORUNDA KALAN NEYZEN ÖMER FARUK KESKİN, ETKİNLİĞİN NASIL ENGELLENDİĞİNİ ANLATTI.-
 
Hacettepe öğrencilerinin daveti üzerine konser vermek için Beytepe Kampüsü'nde bulunan Mehmet Akif Kültür Merkezi'ne geldiğini ifade eden Keskin "İnsanlığa hizmet etmiş bir büyüğü anmak için burada toplanmışken bizim de anlayamadığımız bir şekilde bir saldırı oldu. İçeride daha fazla bir sıkıntı yaşanmaması için sazende arkadaşlarla alanı terk etmek durumunda kaldık." dedi. Farklı şekilde kümelenmiş insan guruplarının, içeriden gelen direktifler doğrultusunda gelenleri uzaklaştırdığını ve alanı terk etmeye zorlandığını anlatan Keskin, şöyle devam etti: "Biz Kemalizmi anamıyorsak siz de peygamberinizi anamazsınız şeklinde tartışmalar oluyordu."
 
Neyzen Keskin'in asistanı Ömer Ersan da Hz. Peygamberi anmak için Mehmet Akif Kültür Merkezi'ne geldiklerini; ancak kendilerini solcu olarak lanse eden kişiler tarafından engellendiklerini anlattı. Ersan, "Dini üniversiteye sokmayız, peygamberinizi gidin başka yerde anın gibi engellenmeler karşısında salona giremedik." dedi. Özel güvenlik görevlilerine tepki gösteren Ömer Ersan "Neden peygamber Türkiye'de anılamıyor? Bu çok acı verici bir olaydır." dedi. Rektörlüğün hiç bir önlem almamasını eleştiren Ersan, "Programın bitiş saatine kadar beklendi. Sonra da size ayrılan saat doldu dağılın dendi. Şuna getirildi, biz programın yapılmasına izin verdik ama kesinlikle yaptırmayacağıza getirildi." şeklinde konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 20:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER